Użyteczne kwasy: siarkowy, azotowy, solny – w jakich gałęziach przemysłu je wykorzystać?
31 sierpnia 2018 at 09:15 By Redakcja
Kwasy to organiczne bądź nieorganiczne związki chemiczne, które posiadają zdolności kwasowe, w zależności od definicji polegające na tym, że zakwaszają środowisko, dostarczają kationów wodorowych czy przyjmują parę elektronową. Jakie kwasy można znaleźć w naszym sklepie i w jakich gałęziach przemysłu je wykorzystać?
Kwas siarkowy, czyli „krew przemysłu chemicznego”
Nie bez powodu kwas siarkowy określa się mianem „krwi przemysłu chemicznego”. Wszystko dlatego, że jest to podstawowy kwas stosowany w laboratoriach do produkcji wielu substancji stosowanych w różnych dziedzinach szeroko pojętego przemysłu. Potrzebny jest w ogrodnictwie – do produkcji sztucznych nawozów, bez których nie obędzie się żadne gospodarstwo rolne czy ogrodnicze. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystywany do produkcji niektórych leków, a w szeroko pojętym przemyśle chemicznym dodawany do barwników czy konserwantów zapobiegających psuciu się produktów. Niezbędny okazuje się także we włókiennictwie i produkcji tekstyliów. Jego stosowanie to dla każdego producenta korzystającego z usług laboratorium opłacalny interes, bowiem cena netto kwasu siarkowego o stężeniu 98% i pojemności 1 litra to jedynie 23,99 w przypadku zakupu pojedynczej sztuki. Przy nabyciu ponad 48 sztuk koszt spada do niespełna 20 złotych za butelkę (sprawdź sam, kwas siarkowy 5%).
O czym warto pamiętać, stosując kwas siarkowy?
Warto uważać, ponieważ kwas siarkowy to kwas o silnych właściwościach żrących. Pracując z nim, należy stosować zarówno rękawice kwasoodporne, jak i okulary ochronne, by chronić skórę i oczy przed przypadkowym wypryśnięciem substancji. Dodatkowo swoje zastosowanie ma stara zasada znana ze szkoły: „Pamiętaj, chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”, bowiem w przeciwnym razie doprowadzimy do wybuchu.
Kwas azotowy do nawozów, substancji wybuchowych i leków
Kolejnym kwasem, bez którego współczesny przemysł nie mógłby funkcjonować na tak rozwiniętym poziomie, jest kwas azotowy, stosowany, podobnie jak kwas siarkowy, przy produkcji nawozów, środków wybuchowych, tworzyw sztucznych, barwników czy leków. W naszej ofercie można znaleźć nie tylko najpopularniejszy kwas azotowy o stężeniu 65%, ale także 3%, 10% czy 15%.
Podobnie jak w przypadku kwasu siarkowego, trzeba jednak bardzo uważać, stosując go, bowiem jest łatwopalny, a wdychany przez dłuższy czas może powodować oparzenia dróg oddechowych, a spożyty czy wylany bezpośrednio na skórę może nawet doprowadzić do śmierci wskutek spalenia ścian żołądka czy oparzenia sporej części ciała.
Kwas solny – popularny nie tylko na lekcjach chemii, ale i w przemyśle
Silnie żrące właściwości kwasu solnego, a właściwie chlorowodorowego znamy z lekcji chemii, ale okazuje się, że znajdziemy go nie tylko w szkolnych czy laboratoryjnych probówkach, bowiem skorzystają z niego laboratoria specjalizujące się w przygotowywaniu substancji na potrzeby przemysłu spożywczego. Dlaczego? Bowiem kwas solny dodaje się także do produktów, by przedłużyć ich trwałość, często jako tzw. „regulator kwasowości” w różnego rodzaju wyrobach mlecznych (jogurty, serki homogenizowane), alkoholowych (piwo), cukiernictwie (słodkie syropy do budyniu czy herbaty). Przydatny okaże się także w laboratoriach, w których produkuje się komponenty na potrzeby przemysłu kosmetycznego, bowiem kwas solny to składnik farb do włosów i rozjaśniaczy.
Kwas solny w naszej ofercie można znaleźć w stężeniu 1%, 35-38% w butelkach o pojemności 250 ml, 1 litra bądź nawet 5 litrów, co sprawia, że możemy zaspokoić potrzeby zarówno małych jednostek laboratoryjnych, jak i tych dużo większych.
Comments are closed.