Informacje Przemysłowe

Jak projektować instalacje sanitarne?

19 kwietnia 2018 at 10:02 By

Projektowanie instalacji

Projektowanie dowolnego budynku użytkowego, bez względu na to czy będzie to dom, biurowiec, czy galeria handlowa, wymaga rozpatrzenia wielu kwestii. Obok potrzebnych materiałów, rozkładu pomieszczeń czy kwestii udogodnień, najważniejszą wydaje się być sprawa wszelkiego rodzaju instalacji sanitarnych.

W końcu to dzięki nim możliwe jest stworzenie odpowiedniego standardu, higieny i komfortu życia. Wśród podstawowych rodzajów instalacji sanitarnych wyróżniamy dziś przede wszystkim instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne, grzewcze oraz instalacje wentylacji. Jak uważnie projektować takie instalacje, by lista ich zalet znacząco przewyższała liczbę wad? Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia projektu ich rozmieszczenia w budynku?

 

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Jedną z niewątpliwie najbardziej podstawowych kwestii komfortu i odpowiedniego standardu życia jest higiena. Bez stałego dostępu do wody bieżącej oraz skutecznej metody odprowadzania ścieków trudno jest dziś mówić o jakiejkolwiek wygodzie. Przy pomocy instalacji wodno-kanalizacyjnej możliwe jest doprowadzenie do obiektu wody zarówno ciepłej, jak i zimnej, oraz późniejsze odprowadzenie ścieków do oczyszczalni. Na system wodno-kanalizacyjny składać się więc będą wszelkie orurowania, bojlery, zawory, odpływy i kolektory, które umożliwią swobodny przepływ wody w pożądanym momencie.

Dobrze zaprojektowana instalacja wodno-kanalizacyjna budynku powinna być w pełni funkcjonalna, a jednocześnie generująca możliwie najmniejsze koszty eksploatacji. Zależnie od wybranych metod doprowadzania i odprowadzania wody i ścieków różnić będą się poszczególne etapy montażu i rozmieszczania instalacji. Należy jednak pamiętać, by wszelkie elementy instalacji były odpowiednio zabezpieczone przed przeciekami i awariami, a system zaworów umożliwiał szybkie i natychmiastowe odcięcie dopływu wody w razie wystąpienia problemów.

 

Instalacja gazowa

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że do posesji nie doprowadza się już instalacji gazowych, a do ogrzewania i zasilania domu wykorzystuje się wyłącznie energię elektryczną. Jeśli jednak podjęto już decyzję o montażu instalacji gazowej, należy pamiętać że ta wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Projektowanie przyłączenia instalacji gazowej do budynku powinno obejmować wszelkie możliwe zagrożenia związane z obecnością przewodów gazowych w budynku, w tym umiejętne umiejscowienie kurka głównego. Instalacja gazowa jest bardzo często elementem znacznie większej i równie ważnej instalacji grzewczej.

 

Instalacja CO

Centralne ogrzewanie to niewątpliwie jedna z najbardziej skomplikowanych faz projektowania przyłączy sanitarnych w budynku. Osoba projektująca musi tu bowiem pamiętać nie tylko o ogromnej ilości elementów składających się na instalację i konieczności przyłączenia jej do innych instalacji sanitarnych budynku (w tym przede wszystkim instalacji wodnej i gazowej), ale również na ilość dostępnych na rynku technologii w obrębie instalacji grzewczych. Stworzenie odpowiednio działającej instalacji CO w budynku to konieczność wygospodarowania jednego z pomieszczeń w celu stworzenia kotłowni, w której to będzie znajdowało się swoiste serce instalacji CO – piec grzewczy.

To właśnie on, za pomocą przyłączenia do instalacji gazowej lub elektrycznej będzie podgrzewał wodę, którą dostarczy systemem rur instalacji wodnej do pozostałych pomieszczeń domu. Tu po raz kolejny pod uwagę należy wziąć planowany rozkład budynku, wielkość pomieszczeń i ich zapotrzebowanie na ciepło tak, by ogrzewanie było ekonomiczne i bezpieczne dla konstrukcji budynku.

 

Instalacja wentylacyjna

Żaden budynek, nawet ten składający się na pierwszy rzut oka z samych okien potrzebuje skutecznej sieci wentylacyjnej, która będzie zarówno metodą dostarczania do wnętrza świeżego powietrza, jak i wyprowadzania z niego szkodliwych oparów oraz dymu. Wydajny system wentylacyjny jest niezbędny w sytuacjach zagrożenia, w tym także awariach sieci gazowej czy w przypadku pożaru.

Comments are closed.