Co można oddać na skupie metali kolorowych?
19 listopada 2021 at 13:48 By Redaktor MK
Świat ogarnęła moda na ekologię. Coraz częściej można usłyszeć o wpływie decyzji konsumenckich na środowisko naturalne.
Oprócz bardziej przemyślanych zakupów możemy zdziałać jeszcze więcej w tym zakresie. Prawidłowa segregacja odpadów umożliwia ich następne wykorzystanie w procesie recyklingu. Polega on na odzyskaniu a następnie wtórnym wykorzystaniu pozyskanego surowca.
Najczęściej kojarzymy to z plastikiem oraz szkłem, jednak również metal, w tym metale kolorowe, mogą zostać ponownie wykorzystane. W tym celu wystarczy sprzedać je na skupie, a tym samym zyskamy szereg korzyści – nie tylko tych dla dobra naszej planety.
Metale kolorowe – najważniejsze informacje
Może nam się zdawać, że doskonale wiemy czym charakteryzują się poszczególne surowce, jednakże przed udaniem się do punktu skupu warto poznać dogłębnie specyfikę, w tym przypadku metali kolorowych. Popularnie nazywane są one metalami niezależnymi. Określenie dotyczy wszystkich materiałów powstałych z innych metali z wykluczeniem żelaza, w tym również jego domieszek.
Surowce tego typu wyróżniają się na tle innych charakterystycznym połyskiem. Odróżniają się także właściwościami, które wpływają na zastosowanie metali kolorowych w różnych dziedzinach techniki. Bardzo często służą, jako doskonałe przewodniki ciepła. W obrębie tej grupy występuje także klasyfikacja na metale lekkie oraz ciężkie. Pierwsza grupa jest łatwo i trudno topliwa, natomiast ta druga – łatwo, trudno i bardzo trudno topliwa.
Do metali kolorowych zaliczamy m.in.:
- cynk,
- magnez,
- tytan,
- cyrkon,
- ołów,
- bizmut,
- kobalt,
- miedź,
- nikiel,
- złoto,
- srebro,
- platyna,
- wolfram.
Powyższa lista w większości jest nam dobrze znana. Metale te możemy bowiem spotkać w wielu sprzętach codziennego użytku, czy też gospodarstwie domowym. Należy jednak podkreślić, że nie każdy odpad powstały z metali kolorowych nadaje się do sprzedaży w skupie. Sprawdźmy więc, które z nich można oddać.
Które metale kolorowe można oddać do punktu skupu?
Tak jak zostało to wcześniej wspomniane – metale kolorowe możemy znaleźć niemalże w każdym gospodarstwie domowym. Najpopularniejszymi odpadami, które zawierają w sobie ten surowiec to np. metalowe nakrętki, puszki, kapsle i folia aluminiowa. Spotkać możemy także garnki, stalowe rury, grzejniki żeliwne. Każdy z tych przedmiotów nadaje się do oddania na skupie i przyniesie zysk dla sprzedającego. Lista ta jednak jest o wiele dłuższa niż może nam się wydawać.
Skupy metali rzadkich chętnie przyjmują przede wszystkim rzeczy zawierające:
- aluminium,
- mosiądz,
- magnez,
- cynk,
- ołów,
- stal nierdzewną,
- miedź,
- brąz.
Każdy z tych surowców służy do odzyskania oraz ponownego wykorzystania. Jest to działania przede wszystkim proekologiczne, jednakże wśród zalet należy wymienić aspekt ekonomiczny. Klienci, którzy pragną pozbyć się zbędnych przedmiotów ze swojego gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa lub placu budowy mogą skorzystać z punktów skupu metali. Za oddane surowce otrzymają pieniądze, których wartość uzależniona jest od ceny na giełdzie.
Należy podkreślić, że metale kolorowe są najbardziej wartościowymi surowcami wtórnymi, a co za tym idzie właśnie za nie można otrzymać najwyższe kwoty. Wpływa na to atrakcyjność ich ceny, które przedstawiane są przez punktu skupu. Te znów występuje w większości polskich miast, dlatego też nie ma większego problemu z oddaniem surowców do wtórnego wykorzystania, chociażby w produkcji blach ze stali.
Wśród przykładowych przedmiotów, które oddawane są do punktów skupu metali kolorowych we Wroclawiu należy wymienić:
- aluminiowe puszki, kable, nakrętki,
- kable miedziane,
- zasilacze do telefonów komórkowych lub komputerowych (z miedzią),
- silniki, chłodnice, aluminiowe felgi,
- mosiężne grzałki,
- aluminiowe rolety lub żaluzje.
W większych miastach jak we Wrocławiu istnieje wiele punktów, a wybór odpowiedniego powinien zależeć od kilku aspektów. Podczas poszukiwań należy zwrócić uwagę na położenie w dogodnej lokalizacji np. na Nadodrzu, które jest doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Jednakże również osoby nieposiadające możliwości transportowych mogą liczyć na wsparcie pracowników punktu skupu, którzy mogą odebrać złom spod wskazanego adresu.
Oddawanie metali do recyklingu – to się po prostu opłaca
Oddawanie metali kolorowych do punktów skupu może wydawać się niepewnym zarobkiem, ale jedno jest pewne – nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy do śmieci. Odpowiadamy więc wszystkim osobom zastanawiającym się czy oddawanie metali kolorowych się opłaca – jak najbardziej! Jest to zawsze jakaś suma pieniędzy, którą możemy otrzymać za niepotrzebne przedmioty.
Comments are closed.