Transport materiałów budowlanych
Nadstawka paletowa – jak bezpiecznie przewozić towary?
2 marca 2023 at 08:58 By Redakcja
Palety drewniane są jednym z podstawowych elementów systemu logistycznego. Stosuje się je od momentu wyprodukowania towaru, poprzez jego magazynowanie, aż po transport do klienta. Pomimo funkcjonowania na rynku wielu opakowań drewniane palety odgrywają kluczową rolę ze względu na ich uniwersalny charakter. Efektywność tego rodzaju nośników podnoszą nadstawki paletowe, które służą do zabezpieczenia towarów znajdujących się już na palecie.
Czym są nadstawki paletowe?
Drewniana paleta razem z nadstawką tworzą formę klasycznej skrzyni, którą można w każdej chwili złożyć, gdy nie przechowuje się na niej towarów. Jest to możliwe dzięki konstrukcji nadstawek paletowych. Składają się one bowiem z desek i metalowych zawiasów, umożliwiających złożenie nadstawki w celu zaoszczędzenia miejsca. Dzięki takiej możliwości można zaoszczędzić nie tylko przestrzeń w magazynie, ale również koszty transportu opakowań bez towarów.
Ze względu na ich trwałość i idealny sposób zabezpieczenia towarów produkuje się na całym świecie około 20 milionów nadstawek paletowych. Standardowe posiadają trzy wymiary takie jak: 600 na 800 milimetrów, 1200 na 800 milimetrów i 1200 na 1000 milimetrów, a ponieważ produkcja palet drewnianych jest ustandaryzowana, nadstawki odpowiadają im wymiarom. Natomiast ich wysokość wynosi 200 mm.
W jakim celu wykorzystywane są nadstawki paletowe?
Dzięki nadstawce każda paleta może stać się skrzynią o dowolnej pojemności. Oprócz łatwiejszego transportu umożliwiają one także doskonałą ochronę produktów przewożonych na palecie. Stabilizują towar podczas transportu, co pozwala spiętrzać palety wraz ze znajdującymi się na nich produktami. Proces montażu nadstawek jest niezwykle prosty. Na brzegach standardowej drewnianej palety montuje się ścianki, które zabezpieczają towar przed przemieszczaniem się. Doskonale spełniają swoją rolę nie tylko w magazynowaniu, ale również przewożenia towarów ciężkich i o nieregularnym kształcie, stanowiąc zamiennik tradycyjnych skrzyń. Prosta i solidna budowa nadstawek pozwala na stworzenie konstrukcji o dowolnej wysokości.
Jakie są rodzaje nadstawek paletowych?
Rynek oferuje w sprzedaży kilka rodzajów nadstawek paletowych. Są wśród nich między innymi:
- Nadstawki paletowe drewniane, należące do najbardziej popularnych. Produkuje się je najczęściej z drewna sosnowego, które poddawane jest specjalnej obróbce i zabezpieczane przez szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, między innymi wilgoci, która jest przyczyną powstawania pleśni. Ich wymiary w procesie produkcji dopasowuje się do rozmiarów palet. Zwykle wyposażone są w cztery lub sześć zawiasów, dzięki którym można je w łatwy sposób złożyć i zaoszczędzić w ten sposób powierzchnię magazynową bądź w transporcie podczas kursu powrotnego. Zaletą nadstawek jest również to, że można dopasować do nich pokrywki, dodatkowo zabezpieczające towar podczas. To produkt stosowany wiele razy.
- Nadstawki paletowe plastikowe wykorzystuje się do przewozu towarów, wymagających szczególnego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, co jest związane z cechą plastiku, jako materiału odpornego na wilgoć, grzyby i pleśń. Wykorzystuje się je do transportu produktów tych branż przemysłu, gdzie są wymagane wysokie standardy higieniczne. Nie wymagają dodatkowych certyfikatów fitosanitarnych w celu transportu produktów poza Unię Europejską,
- Nadstawki paletowe metalowe, które mogą przybierać konstrukcję siatek lub pojemników, wykorzystuje się do transportu produktów, wymagających szczególnej ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nadstawki metalowe umożliwiają transport towarów drobnych, które przechowuje się luzem, a także cennych, wymagających szczególnej ochrony.
Każda z wymienionych wyżej nadstawek paletowych nadaje się do przewożenia innego rodzaju ładunków, dlatego przy ich wyborze należy kierować się rodzajem transportowanego towaru.
Comments are closed.