Technologie

Cele magazynowania energii elektrycznej

4 grudnia 2019 at 09:52 By

energia odnawialna

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wciąż wzrasta, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich pragnących nieco zmniejszyć swoje rachunki.

Często jednak, korzystając z domowych elektrowni, dochodzi do produkcji nadmiernej ilości energii, którą dobrze jest przechować do momentu, aż stanie się ona naprawdę potrzebna. Jakie są cele magazynowania energii elektrycznej i jakie są z tego korzyści?

Energia elektryczna na wagę złota

Wiemy już, że systemy fotowoltaiczne lub mikroelektrownie wiatrowe pozwalają całkowicie, lub choć częściowo uniezależnić się od lokalnych dostawców sieci energetycznej. Nadmiar wyprodukowanej energii oddawany jest do sieci, która pobiera jedynie opłatę za przechowanie. Magazynowanie energii elektrycznej to szereg zalet, o których warto mówić jak najwięcej:

  • Jedną z nich jest możliwość zasilania awaryjnego w razie przerwy w dostarczaniu prądu. W przypadku stosowania zasilania UPS stałość poboru energii elektrycznej mamy zapewnioną.
  • Wykorzystanie OZE ułatwia pewne odroczenie obowiązku zastosowania znaczących ulepszeń w zakresie infrastruktury energetycznej dla Polski.
  • Oczywistą zaletą jest znaczące zmniejszenie rachunków za prąd – magazynowanie energii pozwoli na zaoszczędzenie naprawdę odczuwalnej sumy, którą będzie można zagospodarować w inny sposób.
  • Możliwość skorzystania z opcji tzw. time shirtingu, polegającego na tym, że jeśli dojdzie do okresowego wzrostu cen energii to, celem uniknięcia wyższych rachunków, wykorzystujemy energię zmagazynowaną wcześniej.
  • Przechowywanie energii w okresie, gdy jej ceny są stosunkowo niskie, pozwala na zmagazynowanie jej na czas, kiedy będzie jej mniej, a ceny wzrosną i będzie można ją sprzedać ze znacznym zyskiem.
  • Zapewnione są nieprzerwane dostawy prądu, niezależnie od warunków pogodowych oraz zaistniałych awarii.

W jakim kierunku można zastosować przechowaną energię?

odnawialne źródła energii

Jednym ze sposób wykorzystania przechowywanej energii jest wykorzystanie sieci tzw. smart grid, czyli inteligentnej sieci energetycznej. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności dostarczanej energii, jednocześnie zmniejszając koszty jej pobierania i wykorzystywania, zarazem integrując rozproszone źródła energii, w tym źródła energii odnawialnej. Oprócz tego, system smart grid reguluje moc działania instalacji, zapobiegając jej przeciążeniu i wynikającym z niego awariom. Rozwiązania typu smart grid oferuje m.in. firma Energy On.

Inteligentne domy to druga opcja, jeśli chodzi o zastosowanie magazynowanej energii. Mowa o urządzonych w sposób nowoczesny, dobrze zaizolowanych, niskoemisyjnych domach, w których w pełni możliwe jest zastosowanie obecnych systemów, optymalizujących pobór energii. Przystosowanie nowych budynków do nowoczesnych instalacji już na etapie projektu przewiduje zastosowanie fotowoltaiki, ogrzewania podłogowego, domowej stacji ładowania pojazdów, jeśli tylko inwestorzy wyrażą takie życzenie.

Zastosowanie energii w ładowaniu pojazdów elektrycznych. Całkiem interesującym pomysłem jest instalacja Vehicle to Grid, dzięki której możliwe jest naładowanie auta w czasie obowiązywania tańszej taryfy za wykorzystanie energii elektrycznej, integrując akumulator z domową instalacją, dzięki czemu nadmiar zmagazynowanej w akumulatorze energii można z powodzeniem wykorzystać w gospodarstwie domowym. Dobrym pomysłem jest zintegrowanie instalacji fotowoltaicznej, domowej instalacji elektrycznej oraz domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego w jedną, ekonomiczną instalację.

Zastosowanie mikrosieci, umożliwiającej nieprzerwaną pracę urządzeń elektrycznych w domach jednorodzinnych, nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Jak widać, magazynowanie energii elektrycznej to bardzo ważne zagadnienie, pozwalające na stopniowe zwiększanie niezależności energetycznej nie tylko w skali domów jednorodzinnych, lecz również w skali krajowej. Niezależność energetyczna to coraz bardziej możliwa do zrealizowania idea, która pozwoli na podniesienie jakości życia we współczesnych warunkach mieszkaniowych, nie prowadząc tym samym do nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego.

Comments are closed.