BHP w przemyśle

Profesjonalne ubranie dla spawacza. Jak powinno wyglądać?

3 października 2019 at 09:08 By

spawacz

Profesjonalne ubranie spawalnicze powinno spełniać surowe normy bezpieczeństwa. Zadaniem odzieży jest skuteczna i kompleksowa ochrona spawacza przed oparzeniami lub trwałą utratą zdrowia. Ubranie spawalnicze powinno ponadto zwiększać komfort pracy i być wygodne. Prawo pracy jednoznacznie nie reguluje, w jakim rodzaju odzieży powinien pracować spawacz. Przepisy te opracowane są wewnętrznie przez każdy zakład pracy. Rodzaj ubrania spawalniczego ostatecznie zależy od:

  • rodzaju i wymiaru wykonywanej pracy,
  • ewentualnych zagrożeń, które mogą wystąpić w konsekwencji podejmowanej pracy,
  • warunków środowiskowych panujących w otoczeniu miejsca pracy (czy spawacz, pracuje w zamkniętych warsztacie, czy np. na budowie.

buty dla spawaczaElementy odpowiedniej odzieży ochronnej dla spawacza

Bez względu na powyższe czynniki, odzież spawalnicza musi spełniać maksymalną funkcję ochronną. Według przepisów to pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej. Zgodnie z art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Ochrona oczu i twarzy spawacza

W zależności od procesu spawania i materiałów poddanych obróbce spawalniczej, pracownik powinien być wyposażony w przyłbicę spawalniczą z szybką samo ściemniającą (do spawania łukiem elektrycznym MIG, MAG, TIG, spawania plazmowego), okulary ochronne jednoczęściowe, gogle (do spawania gazowego). Dodatkową wskazaną ochroną jest stosowanie wizjerki chroniącej przed łukiem elektrycznym, która została dodatkowo powleczona materiałem niezaparowującym. Ponadto, jako dodatkową ochronę głowy stosuje się kaptury spawalnicze, które sprawdzają się w pracy wymagającej zmiennego ustawiania głowy i ciała.

przyłbica spawalnicza

Rękawice dla spawaczy

Obowiązkowym elementem odzieży każdego spawacza są rękawice trudnopalne. Wykonane ze skóry bydlęcej lub świńskiej, szyte nićmi niepalnymi umożliwiają swobodne wykonywanie pracy. Dzięki wewnętrznemu wykończeniu z bawełny rękawice ochronne BHP są wygodne i przyjemne w użytkowaniu. Doskonałym wyborem będą długie rękawice spawalnicze, które dodatkowo będą pełnić funkcję ochronną części przedramienia. Dedykowane są do większości prac spawalniczych.

ubranie spawalniczeSpecjalistyczne obuwie dla spawaczy

Obuwie dla spawaczy powinno łączyć w sobie komfort i bezwzględną ochronę. W zależności od miejsca pracy niekiedy wymagane są dodatkowo wzmacniane buty ochronne, które wyposażone są w dodatkowe wkładki chroniące przed uderzeniem. Buty dla spawacza powinny mieć długość sięgającą minimum za kostkę. Materiał, z którego zostały wykonane, musi być odporny na działanie iskier, ognia i odprysków stopionych metali. Bardzo dobrą decyzją jest wzmocnienie bezpieczeństwa nóg i stóp przez zastosowanie skórzanych ochronników na obuwie. Wykonane z dwoiny bydlęcej, osłaniające całą łydkę i stopę doskonale nadają się do pracy w najtrudniejszych warunkach spawania.

Zadbaj o ochronę wszystkich części ciała

Ochrona ciała spawacza polega na stosowaniu w pracy odzieży chroniącej go przed iskrami, ogniem i odpryskami stopionego metalu. Podstawowym warunkiem, jakie więc musi spełnić materiał, jest jego trudnopalność. Jako ubranie spawalnicze doskonale sprawdzają się kombinezony, występujące zarówno w wersji letniej, jak i zimowej. Wykonane z tkaniny araflame, są miękkie, oddychające, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Odzież trudnopalna sprawdza się zarówno w kontakcie z iskrami, roztopionym metalem, jak i ropą naftową, czy gazem petrochemicznym. Kombinezon wzmacniany jest potrójnymi szwami. Zapinany na mosiężny zamek, pozostaje doskonale szczelny. W zależności od potrzeb kombinezony występują również w wersjach z naszytą taśmą ostrzegawczą, która również wykonana jest z materiału trudnopalnego. Dodatkowe elementy odblaskowe, pozwalają na doskonałą widoczność pracownika w miejscach o słabej widoczności lub po zapadnięciu zmroku. Krój kombinezonu pozwala na komfortowe i swobodne ruchy.

Comments are closed.