Informacje Przemysłowe

Gdzie stosuje się napędy pneumatyczne?

12 grudnia 2017 at 14:45 By

osprzęt do napędów pneumatycznych

Korzystając z napędu pneumatycznego warto wiedzieć, że sprężony gaz lub sprężone powietrze stanowi czynnik roboczy. Jest on odpowiedzialny za przesyłanie wytworzonej energii pomiędzy miejscem, w którym została ona wytworzona, a odbiornikiem. W przypadku stosowania sprężonego powietrza, istotne jest zaznajomienie się z dwoma podstawowymi pojęciami. Pierwszym z nich jest napęd pneumatyczny a drugim – sterowanie pneumatyczne.

Można w różny sposób bowiem zastosować sprężone powietrze. W napędzie pneumatycznym może ono być nośnikiem energii. Natomiast, w przypadku sterowania pneumatycznego, sprężone powietrze będzie nośnikiem informacji. Istnieje także możliwość, która pozwala na wykonanie takiego układu, który łączyłby obie te funkcje. Jest to najlepsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie. Zastosowanie sprężonego powietrza służy do zamiany energii ciśnienia powietrza na energię mechaniczną, która to z kolei umożliwia pracę silnika. Aby uzyskać ten efekt, należy nabyć odpowiedni rodzaj silnika. Jest to ważne, ponieważ nie każdy silnik nadaje się do użycia napędu pneumatycznego.

Z czego zbudowane są silniki pneumatyczne?

osprzęt do napędów pneumatycznychNapędy pneumatyczne są zbudowane z części pneumatycznej oraz z redukcyjnej przekładni planetarnej. W komorze, która służy do sprężania powietrza, znajduje się tak zwany cylinder. Nosi on również nazwę stojana. Cylinder ograniczony jest z obu końców płytami regulacyjnymi.

W komorze sprężania oprócz tego znajduje się jeszcze wirnik. Wirnik wyposażony jest we wcięcia, dzięki którym bez problemu mogą poruszać się łopatki. Ważne jest to, że podczas obracania się łopatek, dzielą one komorę na kilka części o różnej wielkości – jest to bowiem konieczne przy tego typu napędzie. Łopatki  poruszają się po wewnętrznej stronie cylindra – dzięki temu umożliwiają podział komory.

Gdzie używa się silników pneumatycznych?

Silniki pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swoją praktyczność, wygodę i bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach dość często możemy spotkać się z pneumatyką lub z przedmiotami, które powstały dzięki użyciu napędów pneumatycznych. Jest ona w miarę nowoczesną technologią, w dodatku praktyczną, ekologiczną, wytrzymałą i trwałą. Napędy pneumatyczne są stosowane jako główne lub pomocnicze. Co ciekawe, możemy je spotkać co najmniej paręnaście razy w ciągu dnia. Świadczy to o tym, że ich zastosowanie jest bardzo popularne i sięga po nie coraz większa liczba firm.

Silniki pneumatyczne używa się do budowy hamulców lub zawieszeń w samochodach dostawczych. Ponadto, napęd pneumatyczny znajduje się w mechanizmach, które odpowiadają da otwieranie i zamykanie drzwi w komunikacji miejskiej czy każdej innej zbiorowej. Silniki pneumatyczne znajdują także swoje zastosowanie w różnego rodzaju maszynach produkcyjnych. Można je również spotkać przy wszelkich obrabiarkach, dystrybutorach czy automatach. Dobrym i praktycznym pomysłem jest użycie napędów pneumatycznych w budownictwie. Znajdują się one w narzędziach, zazwyczaj ręcznych.

Comments are closed.