Budownictwo

Wybór ogrzewania do domu

2 marca 2020 at 11:59 By

Autoryzowany instalator Viessmann - SUG

Odpowiednia temperatura panująca w domu jest niezbędna dla dobrego samopoczucia wszystkich domowników, zaś odpowiednia cena – dla osób płacących rachunki. Jak wybrać wydajny i nie rujnujący portfela system ogrzewania? Na szczęście, jest w czym wybierać.

Ogrzewanie miejskie jest najłatwiejszą opcją, większość mieszkań w mieście jest przyłączonych do miejskiej sieci grzewczej. Elektrociepłownie są w stanie dostarczać ciepło nie tylko do mieszkań, ale także do domów, gdy zostanie wykonane odpowiednie przyłącze. Ogrzewanie miejskie z pewnością jest bardzo wygodnie, nie wymaga zakupu pieców, doglądania, czy  pali się w piecu, wygrzebywania popiołu i tych podobnych.  Jednakże korzystanie z ogrzewania miejskiego opłaca się tylko wtedy, gdy nasze mieszkanie lub budynek są albo już podłączone do sieci miejskiej, albo znajdują się blisko niej.  W innym przypadku budowa instalacji jest bardzo droga i nawet mimo stosunkowo niewielkich kosztów eksploatacji, nie opłaca się jej budować.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne zapewnia łatwą instalację, poczucie bezpieczeństwa (eksplozja jest praktycznie niemożliwa) oraz ekologiczne rozwiązania (nie są produkowane żadne spaliny). Urządzenia pozwalające korzystać nam z ogrzewania elektrycznego również nie są zbyt drogie. Jednak dość sporym minusem są wysokie koszty eksploatacji – potrzeba zużyć wiele prądu, by nagrzać mieszkanie do przyzwoitej temperatury. Zaletą z kolei jest możliwość ustawienia temperatury, do której mieszkanie ma być ogrzane – piec elektryczny ogrzeje nasze mieszkanie właśnie do tej temperatury i o ani pół stopnia więcej lub mniej.

Przeglądy gazowe ZOTO

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe to także gwarancja prostej instalacji oraz łatwego użytkowania, które praktycznie nie wymaga żadnej ingerencji, poza ustawieniem temperatury, która ma panować w pomieszczeniach.  Możemy wybrać albo ogrzewanie gazem ziemnym, albo ogrzewanie gazem płynnym (propanem lub propan-butanem), przechowywanym w specjalnych zbiornikach. Problemem może być koszt budowy przyłącza, który ostatecznie może osiągnąć wysokość około kilkunastu tysięcy złotych. Jednak podczas korzystania z tego rodzaju ogrzewania nie powstają żadne zanieczyszczenia, takie jak sadza, lub pył, jest to również całkiem ekologiczna metoda ogrzewania, ponieważ emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest niewielka.

Dla rodzin mieszkających w domkach jednorodzinnych, w miejscowościach w której nie ma przyłącza na gaz stały – idealnym wyborem staje się instalacja na gaz z butli propan.

Źródła odnawialne

Ogrzewanie za pomocą odnawialnych źródeł energii słonecznej, za pomocą tak zwanych kolektorów słonecznych, to wciąż niezbyt popularna forma pozyskiwania energii, ale jak najbardziej wato się jej przyjrzeć. Nie stanowi ona głównego producenta ciepła w domach, jest montowana jako swego rodzaju pomoc, mająca na celu obniżyć wysokość naszych rachunków poprzez mniejsze wykorzystywanie energii. Energią pochodzącą z kolektorów można na przykład z powodzeniem ogrzewać wodę, zamiast wykorzystywać do tego piecyk elektryczny lub gazowy. Pozwala to na zaoszczędzenie pewnej kwoty, dodatkowo jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Comments are closed.