Budownictwo

Bramy dla przemysłu – przegląd możliwych rozwiązań

19 grudnia 2018 at 11:23 By

Bramy przemysłowe stanowią jeden z kluczowych komponentów funkcjonalnych dróg komunikacyjnych wewnątrz budynków produkcyjnych, fabryk, magazynów i wszelkiego rodzaju hal przemysłowych. Ich funkcjonalność i niezawodność stanowi kluczową cechę, której w produktach poszukują dziś wszyscy przedsiębiorcy i właściciele firm korzystających z tego typu rozwiązań. Rynek bram przemysłowych jest jednak bardzo szeroki, a same wymagania poszczególnych gałęzi przemysłu znacząco się od siebie różnią. Jakie rozwiązania bram dla przemysłu są dziś dostępne do wyboru dla przedstawicieli różnorodnych firm i przedsiębiorstw?

Bramy hangarowe

Jednym z ciekawszych wariantów bram przemysłowych, zupełnie odmiennym od rozwiązań stosowanych w bramach do użytku prywatnego są bez wątpienia bramy hangarowe, których rozmiary niejednokrotnie przekraczają dopuszczalne wymiary każdego innego rodzaju bram dostępnych na rynku. Hangary lotnicze, obiekty wojskowe czy zajezdnie tramwajowe wymagają pełnego otworzenia dość dużej przestrzeni – pojedyncze skrzydło tradycyjnej bramy byłoby w takim wypadku zwyczajnie zbyt ciężkie, by możliwe było jego bezpieczne otwieranie. Producenci tacy jak Butzbach byli jednak w stanie opracować nie tylko w pełni sprawne, ale też niezwykle estetyczne bramy hangarowe które wykorzystywane są dziś przez liczne lotniska, agencje rządowe, hangary wojskowe czy właśnie wspomniane zajezdnie tramwajowe.

Ciekawym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w bramach hangarowych jest dziś wykorzystanie do ich produkcji włókna szklanego, które nie tylko wygląda niezwykle elegancko na tle bardziej tradycyjnych rozwiązań, ale też gwarantuje pełną przepuszczalność sygnałów radarowych, dopuszczanie do wnętrza hangaru naturalnego światła dziennego czy wreszcie wyjątkową wytrzymałość skrzydeł bramy przy zachowaniu stosunkowo lekkiej konstrukcji.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe to jeden z podstawowych i najczęściej stosowanych wariantów bram przemysłowych, sprawdzający się idealnie jako opcja dla warsztatów i hal produkcyjnych. Podobnie jak w przypadku bram hangarowych, możliwe jest wykorzystanie do ich budowy włókna szklanego, dzięki któremu bramy segmentowe stają się całkowicie odporne na korozję, wyjątkowo wytrzymałe w trudnych warunkach pracy, a przy tym niezwykle estetyczne i korzystne dla ogólnej atmosfery wewnątrz budynku. Najważniejszą cechą bram segmentowych, za które te są dziś doceniane przez wielu przedsiębiorców nie jest jednak materiał, z jakiego zostały wykonane, a sposób, w jaki prowadzone są tu skrzydła bramy.

Brama segmentowa SPACELITE® HT60 to nowoczesne i trwałe rozwiązanie. Zdjęcie pobrano z https://butzbach.pl/oferta/bramy-segmentowe/#sectiolite

Wykorzystanie segmentów powoduje, że brama może być  złożona  w nadprożu otworu lub poprowadzona pod sufitem jako pojedynczy panel, otwierając w ten sposób pełen przejazd pomiędzy pomieszczeniami i jednocześnie nie stawiając wielkich wymagań konstrukcyjnych, co w przypadku wielu starszych budynków może okazać się niezwykle korzystne. Bramy segmentowe, dzięki swojej konstrukcji, mogą być zastosowane właściwie w każdym pomieszczeniu i zależnie od dobranych parametrów skrzydła bramy mogą gwarantować naprawdę wysokie właściwości izolacyjne.

Bramy szybkobieżne

Ostatnim spośród najważniejszych rozwiązań bram dla przemysłu są bramy szybkobieżne, które za sprawą swojej nieprawdopodobnej lekkości i unikalnej konstrukcji osiągają zawrotne prędkości otwierania i zamykania skrzydła bramy. Wykorzystanie lekkiego materiału PCV pozwala tu na zwijanie bramy w rolkę w nadprożu, co podobnie jak w przypadku bram segmentowych oznacza minimalne wymagania konstrukcyjne. Ponadto, bramy szybkobieżne mogą być stosowane w chłodniach i mroźniach, jako że materiał z jakiego zostały wykonane gwarantuje odpowiednią izolację temperaturową oraz, co ważniejsze, odporność na korozję i zmienne temperatury. Bramy szybkobieżne są też wygodne w sklepach i hurtowniach, gdzie konieczne jest dość szybkie i płynne otwieranie przejścia pomiędzy pomieszczeniami, a jednocześnie częstotliwość ich otwierania byłaby niezwykle wymagająca dla tradycyjnych bram, w tym nawet bram przemysłowych. Bramy szybkobieżne są przystosowane do pracy w trybie ciągłym, oferując nawet możliwość samodzielnej samonaprawy w momencie wytrącenia skrzydła bramy z prowadnic, w których zostało zamontowane.

Bramy dla przemysłu oferują dziś coraz więcej możliwości dla coraz szerszej grupy klientów, dopasowując się do wymagań i oczekiwań różnorodnych gałęzi przemysłu. Czy to więc branża logistyczna, czy typowy przemysł ciężki, każdy jest w stanie znaleźć dziś bramę idealną do swoich warunków pracy.

Comments are closed.