Najczęstsze awarie maszyn leśniczych
19 grudnia 2019 at 08:13 By Redakcja
Maszyny wykorzystywane do pracy w lesie muszą spełniać pewne podstawowe wymogi, by służyły nam długo i wydajnie. Niestety nieraz dochodzi do ich awarii, co utrudnia pracę w leśnictwie, powoduje przestoje i zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.
Ze względu na pracę w trudnych warunkach – wilgoci, dużej ilości kurzu i pyłu, przy zmiennych warunkach pogodowych maszyny rolnicze są szczególnie narażone na awarie. Z jakimi usterkami możemy się spotkać w naszych maszynach leśniczych i jak sobie z nimi poradzić?
Maszyny wykorzystywane w lesie do wycinki drzew na drewno kominkowe
Przyczepy, ładowarki, wciągarki leśne, rębaki i rozdrabniacze, mulczery, harwestery i forwardery – to tylko niektóre z szeregu maszyn wykorzystywanych do pracy w lesie. Forwardery wykorzystywane są do zrywki drewna krótkiego, mają specyficzną zaletę – nie powodują kontaktu zerwanego drewna z podłożem, dzięki czemu oszczędzają glebę. Harwestery, czyli inaczej kombajny zrębowe, to z kolei maszyny o różnorakich funkcjach – podstawowe to dokonywanie zrywki, ale także okrzesywanie drewna i przerzynka, czyli rąbanie drewna na mniejsze kawałki.
Maszyny pracujące w lesie, a z pewnością ich szybka i niezawodna praca ma znaczący wpływ na cenę drewna kominkowego w składzie opału.
Awarie i uszkodzenia wałów napędowych w maszynach
Wały napędowe przenoszą moc z jednych elementów na drugie dzięki korzystaniu z tak zwanego momentu obrotowego. Tym samym moc przechodzi z elementów położonych bliżej źródła mocy do tych położonych dalej od niego. Niestety wskutek dużej ilości obrotów wykonywanych przez wały w kształcie walca, elementy te ulegają częstym awariom. Ponieważ wały sprawiają, że maszyna w ogóle działa, ich usterki spowalniają pracę na wiele dni.
Wówczas w profesjonalnym serwisie, na przykład Germanii, należy zweryfikować, które elementy należy naprawić – wyciąć te części, które uległy usterce, i zastąpić je nowymi, w pełni sprawnymi, bądź zregenerować, co często się robi w celu obniżenia kosztów naprawy. Na koniec dokonuje się zespawania wszystkich elementów w całość, by ponownie móc z nich korzystać, niekiedy dodatkowo można polakierować wał, by zabezpieczyć go przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.
Awarie i uszkodzenia wysięgników
Zarówno harwestery, jak i forwardery przy pracy wykorzystują wysięgniki, dzięki którym przenoszą drewno w przeznaczone do tego celu miejsce. Niestety elementy te, ze względu na regularne wykorzystywanie, są podatne na uszkodzenia. Wskutek przeciążenia wysięgnik może ulec złamaniu bądź wygięciu, wówczas należy je wymienić. Zdarza się, że zawodzi elektronika i formalnie wysięgnik jest sprawny, jednak ze względu na awarię zespołów odpowiadających za przekazywanie poleceń, wysięgnik nie działa, co uniemożliwia składowanie ściętego drewna w odpowiednim miejscu.
Awarie i uszkodzenia rębaków
Chociaż rębaki, służące do rozdrabniania drewna i gałęzi, nie należą do urządzeń leśnych o wysokiej awaryjności, to jednak zdarza się, że usterkom mogą ulegać pewne ich komponenty, przede wszystkim silniki i pompy hydrauliczne. Lepiej oddać urządzenie w ręce specjalisty, niż próbować naprawy samodzielnej, gdyż można bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Profesjonalista dodatkowo sprawdzi, czy nie potrzeba przy okazji wymienić uszczelek, by do sprzętu nie dostawały się drobiny drewna czy kurz i pył, co sprawi, że rębak posłuży nam dłużej. W Germanii dokonujemy kompleksowej naprawy i regeneracji rębaków z osiowaniem i wyważaniem niezależnie od marki, co czyni nas serwisem uniwersalnym.
Awarie komponentów maszyn leśniczych
Sworznie, noże, czopy i piasty – te wszystkie elementy maszyn leśnych wskutek długotrwałej eksploatacji w zmiennych warunkach pogodowych mogą ulegać zniszczeniu. Dlatego też w Germanii oferujemy wyważanie i regenerację tych komponentów. Dodatkowo jesteśmy też producentem noży do maszyn leśnych, dlatego jeśli zajdzie taka konieczność, jesteśmy w stanie samodzielnie wyprodukować dla naszych klientów noże odpowiednie do stosowanych przez nich maszyn; nie ma dla nas znaczenia, od jakiego producenta pochodzi dane urządzenie.
Naprawiamy stabilizatory gruntu różnych marek, w tym najpopularniejsze – produkowane przez FAE. Jesteśmy w stanie wzmocnić elementy maszyn na tyle, by stały się trwalsze i bardziej praktyczne – regenerując rotory w stabilizatorach gruntu AWHI, montujemy dodatkowo boczne tarcze wzmocnione węglikami, dzięki czemu uzyskujemy możliwość skręcania w całości.
Comments are closed.