Prawo budowlane w Polsce – walka o swoje?
19 kwietnia 2016 at 14:17 By Redakcja
Z pewnością prawo budowlane w każdym kraju nosi mniej więcej podobne zasady oddziaływania na stawiane budowle. W zasadzie obowiązuje nasz także prawo europejskie w tej sprawie, dlatego zdecydowanie bliżej nam standardów panujących w Europie niż dalej. Nie oznacza to jednak, że żaden kraj nie posiada własnego prawa budowlanego, bo posiada. Tym samym Polska długo przed wstąpienie do Unii Europejskiej posiadała swoje prawo budowlane, które jest unormowane co do panujących warunków w naszym kraju – europejskie przepisy są lekko ujednolicone. Z pewnością samo wznoszenie nowej konstrukcji czy potrzebnych budynków jest jednym z najbardziej specyficznych działań, jakie człowiek podejmuje w praktyce gospodarczej.
Warunki prawne a budownictwo
Zasadniczo każdego dnia mijamy te same budowle, które musiały powstać w wizji danego projektanta, ale musiały spełniać wysokie standardy i wymagania, by w ogóle można było myśleć o budowie. Większość z nas traktuje otaczające nas nieruchomości jako coś normalne i w zasadzie stałego, bez zmiennego. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Otóż większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że otaczające nas budowle podlegają ciągłym zmianom, które właściwie trwają cały czas. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju zmiany są kontrolowane przez różne złożone uwarunkowania prawne, które dbają przede wszystkim o bezpieczeństwa ludzi użytkujących owe budowle – jak i przebywający na zewnątrz.
Stojąc przed wyborem budowy nowego domu lub miejsca działalności naszej firmy warto pamiętać, że nowa budowla musi spełnić szereg często zagmatwanych zasad prawnych, które są ustalone w prawie budowlanym. Prawo budowlane w Polsce jest dość mało przyjazne, choć trzeba przyznać że w miarę skuteczne. W stosownych zapiskach znajdziemy informacje nie tyko na temat wznoszenia nowych obiektów czy ich budowy, ale także przepisy, które odnoszą się do rozbiórki danej obiektu – określa też kto i w jaki sposób może dokonać określonych czynności.
Z pewnością większości z nas prawo budowlane nie przyda się na co dzień, jednak znajomość tego prawa pozwoli nam wybiórczo planować swoje działania, które będą miały powiązanie z przyszłością. Zwłaszcza, że zamieszczone tu informacje udostępniane są jako darmowe porady prawne przygotowane przez redaktorów. Więcej informacji w tym zakresie możecie pozyskać dzięki rozmowie ze specjalistą, np. z adwokatem Bochyńskim.
Znajomość prawa budowlanego z pewnością uchroni nas przed różnego rodzaju wypadkami, które często są wynikiem osób trzecich – znajomość prawa pozwoli ochronić swoje interesy. Warto więc zastanowić się nad zdobyciem choćby ogólnej wiedzy dotyczącej prawa budowlanego obowiązującego w Polsce – każdy z na powinien więc mieć ogólną wiedzę na temat elementów ustawy prawa budowlanego.
Warto także pamiętać, że lektura prawa budowlanego jest wręcz obowiązkowa dla każdego inwestora realizującego projekty z zakresu nieruchomości – jest także obowiązkowa dla osób, które się do tego przymierzają. Nie przestrzeganie prawa budowlanego – świadome lub też nie – może mieć fatalne konsekwencje nie tylko dla inwestorów, ale i użytkowników końcowych.
Comments are closed.