Maszyny i urządzenia

Współczesna obróbka konstrukcji stalowych

11 marca 2023 at 14:44 By

Frez do aluminium

Od co najmniej kilkudziesięciu lat obrabia się zróżnicowane materiały, ponieważ tego wymaga branża produkcyjna. Jakie narzędzia się stosuje w tym celu?

Współczesny świat daje nam możliwość zaopatrzenia się we właściwie dowolne dobro, nawet takie, które wydaje się dość specyficzne czy specjalistyczne. Zapotrzebowanie ze strony odbiorców jest pokrywane właściwie w sposób natychmiastowy. 

Narzędzia stosowane w przemyśle

Z pewnością stosunkowo niewiele osób zastanawiało się nad tym, w jaki sposób się to odbywa oraz, co to oznacza w praktyce. Warto zwrócić uwagę na niezliczone przedsiębiorstwa produkcyjne oferujące nieskończenie wiele dóbr we wszystkich możliwych dziedzinach. Procesy produkcyjne rozwinęły się w niesamowity sposób i nie sposób jest wymienić nawet połowę z czynności technologicznych, wchodzących w skład tych procesów. Rozmaite konstrukcje z branży motoryzacyjnej, chemicznej czy energetycznej wymagają niesamowicie precyzyjnych oraz skomplikowanych czynności technologicznych, aby mogły zostać wytworzone.

W dzisiejszych czasach wykorzystuje się oczywiście zautomatyzowane narzędzia do obróbki, które wystarczy dobrać do typu zadań, jakie chcemy wykonać. Jest to w pełni wystarczające do tego, aby realizować poszczególne procesy produkcyjne czy mówiąc ściślej operacje technologiczne. W sporej części przypadków, konieczna jest obróbka konstrukcji stalowych, co jest szczególnie uciążliwe.

frez kształtujący

Najbardziej oczywiste wydają się czynności zmieniające kształt konstrukcji oraz elementów, a więc gięcie, cięcie czy szeroko rozumiane formowanie. Nie jest to takie proste, jeśli weźmie się pod uwagę wytrzymałość oraz twardość stali. Stosunkowo niska plastyczność z pewnością nie poprawia sytuacji.

Na szczęście współcześni inżynierowie, konstruktorzy oraz technolodzy nieustannie opracowują nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, ułatwiające realizowanie czynności obróbkowych.

Jak odbywa się obróbka?

Stal szlachetna, nierdzewna, żeliwo oraz drewno to te rodzaje materiałów, które poddawane są obróbce najczęściej. W zależności od tego w jaki sposób chcemy obrobić materiał, wybieramy narzędzia takie jak:

  • wiertła,
  • kły tokarskie,
  • frezy,
  • noże tokarskie,
  • otwornice bimetalowe.

Obróbka powyżej wymienionych materiałów jest skuteczna i gwarantuje najwyższą efektywność, jeśli zastosujemy narzędzia profesjonalnych producentów. Takie narzędzia możemy dostać w sklepie internetowym narzędziaprofesjonalne.eu. Cięcie, wiercenie, toczenie oraz wykonywanie wielu różnych podobnych czynności, wymaga precyzji i zastosowania narzędzi najwyższej jakości. Narzędzia, które pozwolą nam skutecznie obrobić powierzchnie i przedmioty ze stali czy żeliwa, to najczęściej te polecane przez firmy i renomowane. 

Obróbka powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej, rowków, krawędzi i kształtów powinna odbywać się jedynie poprzez zastosowanie sprawdzonych narzędzi.

Dzięki nim możliwe jest otrzymanie doskonałej precyzji cięcia, skrawania i wiercenia co jest chyba najważniejszym atutem przemawiającym za tym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach częściej wykorzystuje się różnorodne narzędzia, nawet w przypadku jednej powierzchni. Wykorzystywanie profesjonalnych narzędzi skrawających, udarowych, pomiarowych czy do obróbki drewna znanych producentów zapewni nam precyzję podczas pracy i szybkie efekty.

Obróbką konstrukcji stalowych we Wrocławiu zajmuje się firma INOX Partner.

Comments are closed.