Maszyny Przemysłowe

Stopień ochrony w agregatach prądotwórczych

17 października 2020 at 12:24 By

agregaty prądotwórcze

Podstawowe podziały agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to samodzielne zespoły wytwarzające energię elektryczną. Składają się zazwyczaj z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego i rozdzielnicy elektrycznej. Do tego dochodzą oczywiście niezbędne urządzenia pomocnicze i kontrolno-pomiarowe. Całość zazwyczaj znajduje się na spójnej, zwartej konstrukcji metalowej, która zapewnia urządzeniu stabilność i solidne oparcie. W swoim podstawowym zastosowaniu służą zapewnieniu energii elektrycznej dla różnych potrzeb, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest niemożliwy.

Mogą mieć także zastosowanie pomocnicze – wtedy używa się ich, gdy sieć rozdzielcza jest przeciążona bądź występują zakłócenia w dostawie energii, co mogłoby skutkować stratami finansowymi lub materialnymi. Wówczas agregaty prądotwórcze mogą funkcjonować jako awaryjne źródło zasilania, na przykład w gospodarstwach rolnych albo w przemyśle.

agregaty prądotwórcze

Dzieli się je również ze względu na przeznaczenie do zastosowania – na agregaty o zastosowaniu morskim i lądowym. Te pierwsze mogą służyć jako źródło prądu na okrętach. Wśród polskich producentów agregatów wartościowym dostawcą jest http://www.agregaty.com.pl/, oferujący marki Ewaldi, Fogo czy Ever.

Stopnie ochrony w agregatach

Stopień ochrony w agregatach określa się oznaczeniem IP (international protection rating, czyli międzynarodowy stopień ochrony). Oznaczeniu towarzyszą dwie cyfry – pierwsza wskazuje na stopień ochrony przed dostawaniem się do urządzenia ciał stałych, druga informuje o stopniu ochrony przed wodą. Standardowe agregaty mają ochronę IP21 lub IP22, co oznacza, że chronią przed ciałami obcymi o średnicy od 12 do 50 milimetrów. Będą to drobne kamyki, odpadki czy większe odpryski. Nie zapewni ochrony przed drobniejszymi elementami ani kurzem. Druga cyfra oznacza, że ochrona jest skuteczna jeśli krople wody padają pionowo lub pod kątem maksymalnie 15 stopni. Nie chroni natomiast przed wodą tryskającą z innych kierunków ani lejącą się.

Czyszczenie plam olejowych w agregacie za pomocą sorbentu

Z agregatów o stopniu ochrony IP54 korzysta wojsko i straż pożarna, a także zakłady przemysłowe, które ze względu na specyfikę produkcji – obecność kurzu, pyłów – czy warunki narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne muszą zapewnić ponadstandardową ochronę. Tego typu agregaty mają z reguły dodatkowe zabezpieczenia obudowy i elektroniki. Jednak często w agregatach silnikowych może dojść do wylania oleju przy agregacie, czy chociażby jego przecieku. Poza tym, że może to się okazać bardzo niebezpieczne to dodatkowo wpływa negatywnie na środowisko. Dlatego warto zaopatrzyć się w sorbent. To pomoże łatwo pozbyć się plam olejowych oraz usunie niebezpieczeństwo pożaru spowodowane plamą oleju przy samym agregacie.

Comments are closed.