Na czym polega audyt oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego
12 lipca 2020 at 12:35 By Redakcja
Oświetlenie w zasadniczy sposób wpływa na bezpieczeństwo oraz warunki pracy. W zależności od jakości instalacji oświetleniowej przedsiębiorca może zaoszczędzić na kosztach energii oraz poprawić wydajność i efektywność pracowników lub też spowodować wypadek bądź awarię.
Z powyższych względów dbałość o jakość oświetlenia jest niezwykle kluczowa. Nowoczesne instalacje gwarantują przedsiębiorcom obniżenie kosztów zużycia energii, jednocześnie oferując doskonałe oświetlenie całej przestrzeni.
Co jest brane pod wagę przy weryfikacji oświetlenia?
W zakresie życia zawodowego normy dotyczące oświetlenia są dokładnie spisane. Oświetlenie ma wpływ na bezpieczeństwo pracowników podczas pracy, ich wydajność, a także zmęczenie. Niepoprawne oświetlenie, które połączone jest z precyzyjną pracą może skutkować pogorszeniem się wzroku oraz silnymi i długotrwałymi bólami głowy. Z tego powodu istnieją pewne standardy, które muszą spełniać wszyscy pracodawcy.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt oświetlenia?
Audyt jest po to, by sprawdzić czy oświetlenie jest odpowiednie. Specjaliści, którzy odpowiedzialni są za przeprowadzenie audytu sprawdzają czy przedsiębiorca ma możliwość wprowadzenia zmian lub usprawnień poprawiających wydajność oraz oszczędność instalacji. Audytorzy analizują system również pod kątem oszczędności energii. Badany jest także stan techniczny całej instalacji oświetleniowej oraz natężenie i jakość światła.
Po przeprowadzonym audycie przedsiębiorca otrzymuje pewnego rodzaju receptę na to jak zaoszczędzić na rachunkach oraz wprowadzić ekonomiczne i bezpieczne rozwiązania. Zmiany w systemie oświetlenia pozwalają nawet na zaoszczędzenie tysięcy złotych.
Poprawne oświetlenie jest bardzo ważne przede wszystkim dla osób, które pracują na halach produkcyjnych lub magazynowych, gdzie ilość światła dziennego jest wręcz znikoma. Prawidłowe oświetlenie zapewnia pracownikom komfortowe warunki pracy, a co za tym idzie – pracują oni wydajniej, a pracodawca tym samym zarabia więcej.
Audyt oświetleniowy dzięki wszystkim powyższym oszczędnościom pozwoli przedsiębiorcom na zaoszczędzenie dużej ilości gotówki w skali miesiąca oraz roku. Audyt można więc potraktować jako pewnego rodzaju inwestycję, która zwróci się w postaci niższych rachunków.
Jak wygląda audyt oświetlenia?
Audyt podzielony jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest osobista wizyta specjalistów oraz przeprowadzenie wizji lokalnej. Audytorzy spisują wszystkie źródła światła oraz rodzaje opraw, które znajdują się w analizowanym obiekcie – sprawdzane są wszystkie modele pod kątem zużywanej energii oraz ilości emitowanego światła.
Specjaliści weryfikują również aktualny stan instalacji technicznej. Osoby przeprowadzające audyt biorą również pod uwagę rodzaj wykonywanych w danym pomieszczeniu prac, ponieważ zła jakość światła w miejscu, gdzie wykonuje się poważne prace może wywołać poważny uszczerbek na zdrowiu pracowników, na przykład poprzez pogorszenie wady wzroku lub silne bóle głowy.
Audytorzy następnie analizują instalację i przygotowują propozycję bardziej energooszczędnych rozwiązań w celu redukcji kosztów oświetlenia.
Jeżeli chcą Państwo wykonać profesjonalny i kompleksowy audyt oświetlenia wewnętrznego lub zewnętrznego to radzimy korzystać z usług cenionych na rynku firm.
Comments are closed.