Informacje Przemysłowe

Przegląd rozwiązań dla przemysłu w zakresie bram

27 września 2022 at 09:51 By

Bramy przemysłowe wykorzystywane są dziś przez niemalże każdą branżę przemysłu, przez co ich producenci stoją przed nieustannym wyzwaniem dopasowywania swoich rozwiązań do wymagań i potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw, branż i ich specyficznych warunków pracy. Jeden wariant bramy nie spisze się zwykle zarówno w magazynie kurierskim jak i branży spożywczej, dlatego też coraz częściej bramy dzielone są przez producentów zarówno pod kątem ich rodzaju (np. bramy segmentowe, bramy szybkobieżne) jak i pod kątem branży, dla jakiej zostały zaprojektowane. Jakie rozwiązania dla przemysłu w zakresie bram są dostępne na współczesnym rynku?

Bramy dla branży spożywczej

Jedną z najbardziej wymagających pod względem bram jest niewątpliwie branża spożywcza, której specyficzne warunki pracy i standardy higieny nie pozwalają na zastosowanie pierwszej lepszej bramy przemysłowej. Rozwiązania w zakresie bram dla branży spożywczej powinny nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję oddzielania od siebie poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim gwarantować łatwość w zachowaniu czystości oraz wpływać na generowanie oszczędności poprzez zabezpieczanie różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniami. Z tego też powodu w branży tej wykorzystuje się dziś głównie branże dedykowane dla chłodnictwa (bramy do chłodni i mroźni), a także bramy szybkobieżne do pomieszczeń czystych.

Rozwiązania w zakresie bram dedykowanych dla branży spożywczej to głównie bramy dla chłodnictwa, których zadaniem będzie właściwe odgrodzenie od siebie przestrzeni o różnych temperaturach i tym sposobem umożliwienie zachowania pełnego bezpieczeństwa produktów znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach odgrodzonych przez bramę. Ważną technologią wykorzystywaną przez branżę spożywczą są też bramy szybkobieżne, które umożliwiają transport z maksymalną sprawnością, bez obaw o nadmierne mieszanie się temperatur pomiędzy pomieszczeniami.

Bramy dla branży farmaceutycznej

Podobnie jak w przypadku branży spożywczej, branże farmaceutyczna i chemiczna posiadają również szereg wysokich wymagań w stosunku do stosowanych przez siebie rozwiązań z zakresu bram. Doskonałym przykładem tych, które zostały stworzone z myślą o wrażliwych na różnorodne czynniki branżach jest brama Torsystem Dynamicroll Clean dedykowana do pomieszczeń czystych i sterylnych. Z powodzeniem stosuje się ją dziś wszędzie tam, gdzie wymagania dotyczące higieny są niejednokrotnie wyższe niż nawet w przypadku branży spożywczej, a utrzymanie czystości wewnątrz budynku jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa produktów. Prym wiodą tu ponownie bramy szybkobieżne, które wykonane ze specjalnej powłoki są niezwykle łatwe do czyszczenia, a jednocześnie pozwalają na możliwie najbardziej dynamiczne poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami bez ryzyka wystawiania ich wnętrza na szkodliwe warunki zewnętrzne.

Branża lotnicza i motoryzacyjna

Ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym przez marki Torsystem i Butzbach, stosowanym dziś zarówno w branży lotniczej i jej bramach hangarowych, jak i w przekroju całej branży motoryzacyjnej są segmentowe bramy z włókna szklanego. Materiał ten charakteryzuje się nie tylko dużą lekkością i bardzo estetycznym wyglądem, ale też przede wszystkim właściwościami pozwalającymi na swobodne użytkowanie hangarów samolotowych. Włókno węglowe nie blokuje sygnałów z radarów, jest wytrzymałe na podmuchy wiatru (które na lotnisku są zwykle bardzo silne), jest odporne na korozję i wymagające warunki pogodowe oraz, co najważniejsze, wpuszcza do wnętrza duże ilości światła dziennego pozwalając na generowanie oszczędności na oświetlaniu pomieszczeń takich jak salony samochodowe, warsztaty czy myjnie.

Nowoczesne bramy dla przemysłu to także nowoczesny design.

Branża produkcyjna i dystrybucyjna

Choć to z nimi bramy przemysłowe kojarzone są najczęściej, to właśnie rozwiązania w zakresie bram stosowane w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej należą dziś do najbardziej uniwersalnych. Zoptymalizowane pod kątem dynamiki pracy, wytrzymałe na bardzo intensywną eksploatację i dopasowywane do indywidualnych potrzeb każdego budynku bramy segmentowe, harmonijkowe, wielkogabarytowe, spiralne czy przesuwne mogą być dziś z powodzeniem stosowane tam, gdzie usprawnienie działań logistycznych stanowi wyzwanie.

 

Comments are closed.