Materiały Przemysłowe

Pompy przemysłowe – rodzaje i zastosowanie

19 kwietnia 2018 at 08:18 By

Pompy przemysłowe

Nowoczesne pompy przemysłowe to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych jako ważny element linii produkcyjnych. Właściwie każda gałąź przemysłu stosuje dziś różnych form pomp przemysłowych – branża chemiczna, kosmetyczna, energetyczna, papiernicza, metalurgiczna, farmaceutyczna czy branża spożywcza mają ze sobą jedną cechę wspólną  – na pewnym etapie produkcji potrzebują skutecznej drogi transportu substancji ciekłych. Zależnie od charakteru fabryki, pompy dla przemysłu muszą spełniać szereg różnych wymogów związanych z wytrzymałością, przepuszczalnością i odpornością materiału z którego zostały zrobione. Nie dziwi więc, że w obecnej chwili na rynku pomp przemysłowych znajdziemy co najmniej kilka równie skutecznych, różniących się między sobą zastosowaniem rozwiązań. Jakie pompy przemysłowe możemy wyróżnić i gdzie znajdują one zastosowanie?

Rodzaje pomp przemysłowych

Pompy dla przemysłu, zależnie od branży w jakiej zostaną zastosowane, muszą charakteryzować się różnymi właściwościami i wytrzymałością. Dla przykładu, pompy w branży spożywczej muszą spełniać przede wszystkim wszelkie normy związane z higieną, gdyż posiadają bezpośredni kontakt z żywnością. Pompy takie będą więc tworzone w sposób ograniczający miejsca, w których żywność w formie płynnej mogłaby zatrzymać się i powodować zanieczyszczenie dla późniejszych produktów. Równie istotna będzie tu również możliwość mycia i konserwacji pomp. Jedną z metod wykorzystywanych w wielu przypadkach (nie tylko przemyśle spożywczym) jest czyszczenie pomp za pomocą pary, która pozwala na odkażenie jej wewnętrznych elementów. Łatwy i szybki demontaż jest więc w przypadku wielu pomp kluczowym warunkiem, który niestety, często bywa również przyczyną usterek. Te mogą zostać naprawione przez specjalistów do spraw pomp przemysłowych – choć z pozoru pompy mogą wydawać się być prostą konstrukcją, w rzeczywistości naprawa poszczególnych zaworów czy mechanizmów tłoczących może okazać się niezwykle skomplikowana. Przejdźmy jednak do konkretnych rodzajów pomp i ich zastosowań.

Pierwszym przykładem pomp stosowanych w przemyśle będą pompy procesowe. To jedne z najprostszych konstrukcji pomp przemysłowych na rynku. Pompy procesowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie i praca z różnego rodzaju cieczami. Pompy procesowe spotyka się najczęściej przede wszystkim w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, papierniczym, energetycznym, wodościekowym, spożywczym, farmaceutycznym, a nawet w lakierniach. Ich praca jest dość prosta i bezawaryjna, jednak obecność zaworów (choć wygodna pod kątem czyszczenia pompy) może powodować nieprzewidziane często usterki oraz być przyczyną zapychania się pompy.

Pompy odśrodkowe tworzywowe to z kolei rozwiązania stworzone z myślą o ciężkich procesach technologicznych w przemyśle chemicznym. Ich odporna konstrukcja, łatwość konserwacji oraz ich sprawność hydrauliczna sprawiają, że pompy te bardzo popularne podczas tłoczenia cieczy o niskiej lepkości. Najczęściej pompowanymi przez nie substancjami są wszelkie kwasy, zasady, ścieki agresywne oraz woda morska.

Pompy śrubowe to przede wszystkim bezzaworowa konstrukcja, możliwość zmiany kierunku przepływu substancji i proporcjonalność przepływu do prędkości obrotowej silnika. Dzięki kontroli nad pompowanymi substancjami gwarantowanej przez pompy śrubowe, rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze w wielu gałęziach przemysłu.

Pompy zębate są, w przeciwieństwie do pomp odśrodkowych tworzywowych, przeznaczone do tłoczenia płynów o różnej lepkości. Ze względu na możliwości, jakie oferują pompy zębate, rozwiązanie jest często wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, spożywczym czy lakierniczym do tłoczenia podgrzanych tłuszczów, czekolady, kremów, detergentów, żywic, farb, a nawet ropy naftowej czy paliw grzewczych. Jedną z podstawowych funkcji pomp zębatych jest możliwość pompowania wyłącznie cieczy czystych, które nie zapchają mechanizmów zębatych. To właśnie drobne elementy napotkane w tłoczonych produktach są najczęstszą przyczyną usterek tego typu pomp.

Pompy krzywkowe

Charakteryzują się precyzyjną i bardzo delikatną obróbką tłoczonego produktu, dlatego też często wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Pompy krzywkowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w piwowarstwie oraz podczas obróbki warzyw i owoców, choć często spotyka się je również w przemyśle mleczarskim oraz farmaceutycznym. Ich główną zaletą jest możliwość tłoczenia substancji o bardzo wysokiej lepkości.

Pompy dozujące

W przeciwieństwie do poprzednich wariantów pomp przemysłowych, pompy dozujące nie zapewniają ciągłego strumienia produktu. Ich działanie polega na dozowaniu, a więc podawaniu cieczy w postaci impulsu lub dawki ustawionej jako jeden z parametrów pompy przez obsługującego ją technika. Pompy takie sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu, w tym zakładach kosmetycznych, spożywczych i farmaceutycznych.

Comments are closed.