Technologie

Relining – jaka pełni rolę w branży kanalizacyjnej

21 lutego 2022 at 22:20 By

Kanalizacja to jedna z najważniejszych instalacji, dlatego tak ważne jest, aby działała ona sprawnie i niezawodnie przez jak najdłuższy czas. Z tego względu podczas projektowania kanalizacji i jej budowy przykłada się bardzo dużo uwagi do tego, aby była ona bezawaryjna i nie sprawiała problemów podczas użytkowania.

Niestety mimo tego zdarza się, że sieć kanalizacyjna ulega awarii. Najczęściej jest to spowodowane nieszczelnością rur, ich przemieszczeniem się, nieprawidłowym przepływem ścieków i innymi tego typu sytuacjami. W takim przypadku niezbędna jest jak najszybsze usunięcie przyczyny awarii. Jedną z metod stosowanych w tym celu jest relining, czyli bardzo szybka i skuteczna metoda renowacji uszkodzonych rur kanalizacyjnych.

Czym jest relining?

Relining to bezwykopowa metoda renowacji rur kanalizacyjnych. Oznacza to, że w celu jej zastosowania nie ma konieczności dokopywania się do uszkodzonej części instalacji kanalizacyjnej, a wszelkie naprawy mogą być prowadzone poprzez otwór z jednej strony rury. Relining w praktyce polega na tym, że na wewnętrznych ściankach rury kanalizacyjnej tworzona jest warstwa ochronna, która ma za zadanie uszczelnić całą tę powierzchnię i jednocześnie zabezpieczyć ją przed działaniem korozji i wszelkich innych niszczących procesów, które mogą zachodzić we wnętrzu instalacji kanalizacyjnej. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie wyposażone w głowicę natryskową, która równomiernie nanosi powłokę ochronną na wewnętrzną powierzchnie rury. Powłoka ta to najczęściej żywica poliestrowa, która dokładnie przylega do powierzchni rury, znakomicie ją uszczelniając. Utworzona w ten sposób warstwa jest bardzo gładka, szczelna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, odporna na działanie chemikaliów, a także w pewnym stopniu elastyczna, co sprawia, że jest bardziej odporna na nagłe zmiany temperatur.

W ten właśnie sposób można bardzo skutecznie wydłużyć żywotność instalacji kanalizacyjnej, bez potrzeby wykonywania wykopów i wymiany uszkodzonych rur kanalizacyjnych. Relining może być stosowany jako metoda renowacji rur kanalizacyjnych, a także przyłączy sanitarnych i deszczowych o średnicy 150 – 500 mm.

W jaki sposób relining wykorzystywany jest w branży kanalizacyjnej?

Relining jest metodą renowacji rur, w związku z tym znajduje on bardzo szerokie zastosowanie w branży kanalizacyjnej. Wynalezienie tej metody pozwoliło znacząco usprawnić i ułatwić prace naprawcze instalacji kanalizacyjnych, tym samym niwelując wiele niedogodności, jakie wynikały z konieczności przeprowadzana wykopów w celu dostania się do uszkodzonej rury kanalizacyjnej. Obecnie metodę tą wykorzystuje się najczęściej w celu eliminowania przyczyny nieszczelności instalacji kanalizacyjnej. Tego typu awaria może być spowodowana błędami konstrukcyjnymi, przestarzałymi elementami instalacji, czy też stosowaniem przez domowników detergentów i związków chemicznych, które niekorzystnie wpływają na żywotność rur kanalizacyjnych i mogą prowadzić np. do ich korozji.

Dzięki tej metodzie czas potrzebny na przeprowadzenie naprawy w przypadku wykrycia nieszczelności kanalizacji znacząco się zmniejszył, co wpłynęło również na zmniejszenie kosztów naprawy. Ponadto relining pozwala na uszczelnienie każdej instalacji kanalizacyjnej, ponieważ do jego zastosowania nie jest wymagane odsłanianie uszkodzonych rur. Nie ma więc znacznie czy rury znajdują się pod ziemią, pod drogą, czy w ścianie budynku. Relining wymaga jedynie dostępu do początku rury, gdzie znajduje się otwór.

Dlaczego relining jest tak istotny w branży kanalizacyjnej?

Instalacje kanalizacyjne, a w szczególności te przestarzałe mogą ulec awarii. Dawniej było to jednoznaczne z koniecznością wymiany uszkodzonych rur, a to z kolei wiązało się z wykopami i wieloma innymi czynnościami generującymi sporo niedogodności. Na szczęście nowoczesne sposoby renowacji kanalizacji pozwoliły znacząco ułatwić i przyspieszyć wszelkie czynności naprawcze. Obecnie w celu usunięcia przyczyn awarii, najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju metody bezwykopowe. Jedną z nich jest właśnie relining. Dzięki tej technice można uniknąć konieczności wykopywania uszkodzonych rur i w dużo łatwiejszy sposób dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Pozwoliło to zaoszczędzić dużo sił i środków, a dodatkowo zlikwidować wszelkie niedogodności, jakie towarzyszyły naprawom kanalizacji z wykorzystaniem metod wykopowych. Relining pozwala w wielu sytuacjach naprawić uszkodzone rury kanalizacyjne i tym samym nie jest konieczna ich wymiana. Jedną z firm oferującą relining jest firma OpolKan, która oferuje atrakcyjny cennik za usługę reliningu.

Comments are closed.