Ogłoszenia

Ochrona informacji w przedsiębiorstwie

30 lipca 2015 at 11:16 By

Dobrem przedsiębiorstwa jest nie tylko produkt i jego jakość, ale też informacje na temat produkcji, wrażliwe dane dotyczące pracowników, finansów i tak dalej, i tak dalej. Jak skutecznie je chronić?

Wycieki poufnych informacji

Bywa, że mimo naprawdę dobrych systemów ochronnych, firewalla, dobrego software’u i kosztownych oprogramowań i programów antywirusowych, zdarzają się niepokojące przecieki informacji z twojej firmy. Przyczyn może być kilka – być może system ochrony komputerów nie jest tak skuteczny, jak się wydaje, i nie udaremnia zewnętrznych włamań. Wtedy trzeba go koniecznie przetestować pod tym kątem, najlepiej prosząc o to specjalistę z branży IT lub z odpowiedniej firmy, zajmującej się ochroną danych przedsiębiorstw.

odciska palca 2

Może jednak zdarzyć się i tak, że masz w swojej firmie do czynienia z przykrym zjawiskiem, jakim jest szpiegostwo gospodarcze. Polega ono na wykradaniu cennych informacji na temat produkcji, planów i strategii handlowych i innych danych, których znajomość może umożliwić konkurencji storpedowanie licznych inwestycji i zamierzeń twojego przedsiębiorstwa.

Wykrywanie podsłuchów

Tego typu działania da się na szczęście wyśledzić. Zamiast jednak kupować na własną rękę wątpliwej jakości urządzenia blokujące czy wykrywające inne urządzenia, które zbierają dźwięk lub oraz z pomieszczenia albo nawet wprost z komputera ściągają dane, lepiej nawiązać współpracę z dobrą firmą detektywistyczną. Działający zgodnie z prawem detektywi na Śląsku BIA mają możliwość wykrycia źródeł przecieków danych. Mają również specjalistyczny sprzęt oraz konieczne w tej branży doświadczenie i przeszkolenie, by znaleźć urządzenia szpiegujące.

podsłuch3

Agencje detektywistyczne są w stanie wyśledzić, skąd pochodzi przeciek i co go umożliwiło. Jeśli przyczyna leży w „czynniku ludzkim”, także znajdą winowajcę. Wśród usług agencji tego typu można znaleźć również liczne środki zapobiegawcze, na przykład wywiad gospodarczy, dzięki któremu można sprawdzić wiarygodność potencjalnych kontrahentów czy nowych pracowników – zwłaszcza tych, którzy mają obsadzić ważne, strategiczne stanowiska w twojej firmie.

Minimalizując ryzyko, zabezpieczasz się przed stratami w przyszłości.

Comments are closed.