Materiały Przemysłowe

Klej anaerobowy czym jest i jakie ma właściwości

4 listopada 2021 at 14:51 By

klej anaerobowy czym jest

Zapewne nie każdy słyszał o kleju anaerobowym, mimo że ów produkt znalazł naprawdę bardzo szerokie zastosowanie w zaskakująco wielu branżach. Klej anaerobowy, zamiennie określany również jako klej beztlenowy, wykorzystywany jest między innymi w mechanice, jak również w inżynierii chemicznej.

Klej anaerobowy – czym jest?

Klej beztlenowy bez wątpienia wydaje się być bardzo tajemniczym, mało znanym i niszowym produktem – jednak nic bardziej mylnego! Sama nazwa zdradza już o produkcie bardzo wiele i nawiązuje bezpośrednio do jego właściwości. Klej anaerobowy jest bowiem klejem, który działa wówczas, gdy nie wchodzi w kontakt z powietrzem – dokładniej jednym ze składników powietrza, czyli tlenem. Klej beztlenowy po wyciśnięciu z pojemnika jest płynny i lejący. W sytuacji jednak, gdy tylko dojdzie do odcięcia dostępu tlenu, klej anaerobowy momentalnie zastyga i przeobraża się w ciało stałe. Produkt ten zawiera w swoim składzie jony metalu, jak również łączy w sobie nadtlenki organiczne, estry akrylowe i metakrylowe. Nasuwa się zatem pytanie – w jakim celu wykorzystywany jest klej beztlenowy i jakie daje korzyści?

Klej beztlenowy – w jakim celu jest wykorzystywany?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, klej anaerobowy składa się w dużej części z jonów metalu. To właśnie ich wysoka zawartość odpowiada bezpośrednio za jego główną funkcję, dzięki której jest wykorzystywany w celu łączenia elementów metalowych, jak i wzmacniania uszczelnień. Jony metalu zawarte w składzie kleju beztlenowego przyspieszają działanie produktu, przy jego bezpośrednim zetknięciu z metalem. Działanie kleju anaerobowego jest niezwykle szybkie i skuteczne – z tego właśnie względu jest tak często i chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju branżach. Warto wspomnieć, że klej beztlenowy jest niezwykle uniwersalny i ma szerokie spektrum działania, ponieważ może łączyć różne kształty powierzchni, zaś poszczególne jego rodzaje mają różne siły wiązania.

zastosowanie i właściwości kleju anaerobowego

Klej beztlenowy stosowany jest przede wszystkim podczas wykonywania łączeń dwóch jednakowych lub różnych stopów metali – między innymi mosiądzu, aluminium czy stali. Oprócz tego, produkt ten wykorzystywany jest do spajania metalu ze szkłem, gumą i tworzywami sztucznymi. Warto również wspomnieć, że klej beztlenowy używany jest również w celu zabezpieczania elementów instalacji, np. gwintów lub mocowań części współosiowych. Oprócz tego, klej anaerobowy doskonale zastępuje tradycyjne uszczelki – z tego względu chętnie wykorzystywany jest do wykonywania i wzmacniania uszczelnień, z czym radzi sobie naprawdę wyśmienicie. Dzięki klejowi beztlenowemu możliwe jest zapobieganie wyciekom wilgoci, gazów, cieczy, jak i zanieczyszczeń. 

Klej anaerobowy – jakie ma zalety?

Klej anaerobowy ma naprawdę wiele zalet i to właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w wielu sektorach i branżach na całym świecie. Produkt ten pozwala przede wszystkim na znaczne obniżenie kosztów prac produkcyjnych, jak i naprawczych. Dzięki niemu możliwe jest zastąpienie zazwyczaj bardzo długich i nieekonomicznych prac mechanicznych, co pozwala przedsiębiorstwom na zaoszczędzenie wielu pieniędzy, jak również samego czasu. Klej beztlenowy pozytywnie wpływa na jakość i bezawaryjność urządzeń, pozwalając jednocześnie na zmniejszenie ilości problemów gwarancyjnych związanych ze zwrotami. Warto zaznaczyć, że klej anaerobowy jest łatwo dostępny, zaś jego cena jest naprawdę bardzo korzystna. Klej beztlenowy jest niezwykle łatwy w użyciu, jednakże muszą zostać spełnione dwa warunki – odcięcie tlenu i zapewnienie produktowi kontaktu z metalem. Klej anaerobowy jest naprawę bardzo wydajny, a nawet jego niewielkie opakowanie wystarczy na długo. 

Comments are closed.