Maszyny i urządzenia

Najczęstsze awarie turbin wodnych

28 czerwca 2018 at 14:57 By

turbina wodna

Turbiny wodne pełnią kluczową rolę w miejscach takich jak elektrownie wodne lub w różnych gałęziach przemysłu i produkcji. Zasada ich działania jest bardzo prosta – pomimo różnych rodzajów turbin, ich działanie jest bardzo podobne.

Obecność turbin wodnych jest niezbędna w elektrowniach wodnych oraz innych podobnych miejscach. Ich prawidłowe działanie umożliwia sprawną i bezawaryjną pracę w danym miejscu. Jednak turbiny, jak każde urządzenie mechaniczne, może się popsuć. Jaki są najczęściej spotykane awarie turbin wodnych?
Otóż, istnieją typy awarii, z jakimi możemy spotykać się często. Jedną z nich jest osadzanie się szlamu, błota i brudu na łopatkach.

 

Tego typu problem może nie tylko znacznie spowolnić pracę łopatek, ale i przyczynić się do zepsucia się całego układu. Szlam i brud mogą bowiem zatykać wolną przestrzeń pomiędzy łopatkami. To z kolei powoduje spowolnienie pracy lub uszkodzenia poszczególnych części układu.
Drugą, bardzo często pojawiającą się awarią w turbinach wodnych, jest zatkanie sita. Czasem, w sito mogą wsuwać się odpady.

 

Ewentualnie, do sita może wpłynąć ryba, mogą też dostać się rośliny czy kamienie i inne elementy. Typ przeszkód, jakie mogą pojawić się w sicie, zależą od miejsca, w jakim jest umieszczona turbina wodna. Niemniej jednak, w przypadku gdy do sita dostanie się cokolwiek, może to spowodować uszkodzenie całego układu.

 

Sito ma za zadanie chronić turbinę przed dostaniem się do niej śmieci i innych rzeczy. W przypadku jego uszkodzenia lub zatkania, należy bezzwłocznie naprawić turbinę.
Do znacznego pogorszenia się stanu turbiny wodnej, może przyczynić się także brak regularnej konserwacji. Turbina wodna, ze względu na to, iż pełni niezwykle istotną funkcję, musi być co pewien czas poddawana przeglądowi oraz profilaktycznym pracom konserwacyjnym.

elektrownia wodna

Pompy wodne najczęściej wykorzystywane są w elektrowniach wodnych – takich jak ta na zdjęciu.

 

Zaniedbanie tego obowiązku może szybko doprowadzić do zniszczenia się turbiny. Brak konserwacji jest więc jedną z najczęstszych przyczyn powstawania różnorodnych awarii. Podczas przeglądu bowiem, możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i problemów z turbiną.
Turbina może ulec awarii również wtedy, gdy następuje gwałtowny przyrost wody. Łopatki i wirnik nie będą w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością wody na turbinie. Obroty mogą bowiem zwiększyć się do takiego poziomu, iż będą znacznie przekraczać możliwości całego układu.

 

Naprawa i serwis turbin wodnych

W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z powyższych problemów, należy jak najszybciej wezwać doświadczoną ekipę, która zajmie się naprawą i serwisem turbin. Dobra firma zaoferuje nam przeprowadzanie bieżących raz kapitalnych remontów.

 

Oprócz tego, możemy skorzystać z usług polegających na modernizacji turbin. Warto jest korzystać z profesjonalnego przeglądu turbin, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych wad układu. Firma jest nam w stanie zapewnić części zamienne oraz stałą opiekę nad naszymi maszynami.
Powyżej wymienione usługi są kierowane do każdego właściciela/ zarządcy elektrowni wodnej lub miejsca, w którym wykorzystuje się turbiny wodne.

 

Turbiny wodne i ich rola

Każda turbina wodna pełni rolę silnika. Jej zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej wody na pracę, która odbywa się w wirniku – to tu następuje zmiana wiru i wytworzenie się momentu obrotowego.

 

W przypadku turbin wodnych, wykorzystywana jest energia ciśnienia i prędkości. Turbiny wodne można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na postać energii, jaka doprowadzana jest do wirnika.

 

Turbiny akcyjne (natryskowe) – w tym przypadku, woda zostaje doprowadzona do wirnika pod ciśnieniem atmosferycznym. W takich turbinach zostaje wykorzystywana energia kinetyczna.
Turbiny reakcyjne (naporowe) – w tego typu turbinach, woda zostaje doprowadzona do wirnika pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Energia, jaką wykorzystuje się w turbinach reakcyjnych, to energia ciśnienia wody i energia kinetyczna.

 

Rodzaje turbin wodnych

Wiele jest dziś turbin wodnych, które wykorzystuje się w wielu elektrowniach wodnych i w przemyśle.

 

W skład turbin akcyjnych wchodzą:

  • Turbina Banki – Michella,
  • Turbina Peltona.

 

Z kolei turbiny reakcyjne, to:

  • Turbina Francisa,
  • Turbina Kaplana (śmigłowa),
  • Turbina Deriaza,
  • Turbina Tesli (talerzowa),
  • Turbina Shintake.

Comments are closed.