Maszyny rolnicze – wynajem krótko czy długoterminowy?
18 maja 2021 at 13:36 By Redaktor MK
Maszyny rolnicze to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. Wraz ze wzrostem wielkości gospodarstwa, potrzebujemy wydajniejszych i co za tym idzie droższych maszyn rolniczych.
Zakup maszyn rolniczych na własność często jest bardzo dużym wydatkiem, na który większość rolników nie może sobie pozwolić.
Ciągnik jest podstawową maszyną każdego rolnika, jednak nie wykona on samodzielnie wszystkich niezbędnych w gospodarstwie prac. W tym celu potrzebne jest jeszcze wiele innych urządzeń takich jak:
- siewnik,
- kosiarka,
- rozsiewacz nawozów.
To generuje już naprawdę spore koszty, a należy pamiętać, że sam zakup to tylko ich część. Każda z maszyn potrzebuje paliwa, olejów różnego rodzaju, konserwacji, ewentualnych napraw, wizyt w serwisie, a to wszystko również generuje niemałe koszty. Alternatywą w takiej sytuacji jest wynajem maszyn rolniczych.
Czym jest wynajem maszyn rolniczych
Usługa wynajmu maszyn rolniczych polega na wypożyczeniu konkretnej maszyny za ustaloną indywidualnie cenę na określony czas. Istnieje wynajem maszyn rolniczych długoterminowy, a także krótkoterminowy.
Wiele firm oferuje także wynajem maszyn rolniczych wraz z wykwalifikowanym operatorem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w szczególności w sytuacji, gdy korzystamy ze skomplikowanych i nowoczesnych maszyn. Obsługa takich urządzeń często wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, więc wynajem maszyny wraz z operatorem może być dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo nie musimy wtedy wykonywać pracy własnoręcznie, co również jest sporym plusem.
Wybierając firmę, od której planujemy wynająć maszyny rolnicze, warto zwrócić także uwagę na to czy dana firma oferuje razem z wynajmem transport maszyny rolniczej pod wskazany adres. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy wynajmujemy sporej wielkości maszynę. Transport maszyn rolniczych może być bardzo kosztowny, więc warto się upewnić czy dana firma świadczy usługi również w tym zakresie.
Firmy specjalizujące się w wynajmie maszyn rolniczych znają bardzo dobrze swój asortyment, przez co mogą doradzić w wyborze odpowiedniej maszyny do naszych wymagań i oczekiwań.
Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy – jaki wybrać?
Wynajem maszyn rolniczych może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Wybór jednej z opcji zależy w głównej mierze od przeznaczenia maszyny oraz tego jak często będzie nam ona potrzebna. Nie warto wynajmować długookresowo maszyn, które będziemy wykorzystywać sporadycznie, a resztę czasu będą stały nieużywane. Tak samo w przypadku wynajmu długoterminowego, gdy wiemy, że będziemy potrzebowali danej maszyny często, do większości lub nawet wszystkich prac w gospodarstwie, to warto zainwestować w wynajem długoterminowy.
Wynajem maszyn rolniczych długoterminowo obowiązuje np. ciągniki. Są to pojazdy rolnicze, które wykorzystuje się praktycznie przy każdych pracach w gospodarstwie rolnych oraz są one niezbędne do działania większości innych maszyn rolniczych. Często wynajem długookresowy jest bardziej opłacalny, przez co w przypadku tego typu maszyn będzie to najlepsze rozwiązanie.
Krótkookresowo warto wynajmować wszelkiego rodzaju maszyny, które przydadzą się tylko w określonych okresach roku, przykładowo może to być np. siewnik. Maszyna tego typu używana jest tylko w okresie wysiewania np. zbóż, traw, kukurydzy, buraka, słonecznika, rzepaku i innych roślin. Przez większość roku urządzenie tego typu nie będzie potrzebne, więc w takich przypadkach warto skorzystać z wynajmu krótkookresowego np. na czas zbiorów lub wysiewu.
Zalety wynajmu maszyn rolniczych
To przede wszystkim mniejsze koszty, ponieważ nie musimy wydawać sporej sumy pieniędzy na zakup niezbędnych maszyn, a ich utrzymanie również nas nic nie kosztuje. Kolejną sporą zaletą jest to, że wynajęte maszyny będą na pewno sprawne. Posiadając własne maszyny rolnicze, często w najmniej oczekiwanym momencie, dochodzi do jakiejś usterki, która paraliżuje wszystkie prace w gospodarstwie. W takich sytuacjach i tak jesteśmy zmuszeni do wynajmu maszyn na czas naprawy własnej maszyny.
Nie musimy także martwić się o miejsce na garażowanie maszyn, a często wymagają one sporej ilości miejsca. Wadą wynajmu może być to, że nie posiadamy maszyn na własność, przez co zawsze musimy korzystać z usług wypożyczalni, a szczególnie w okresach wysiewu lub zbiorów, z racji dużego zainteresowania dostęp do nich może być ograniczony.
Comments are closed.