Maszyny i urządzenia

Maszyny stolarskie używane – odpowiedni wybór i zastosowanie

27 czerwca 2016 at 09:05 By

Wykorzystanie maszyn w stolarstwie

Niektóre dostępne na rynku maszyny stolarskie używane, przeznaczone są do przedsiębiorstw wykonujących wykończenia mebli. Wykończenie mebli zrobionych z elementów drewnopochodnych wymaga użycia urządzeń służących do nanoszenia na powierzchnie oraz ich krawędzie warstw zabezpieczających na przykład z tworzy takich jak: elastofolu, PCV lub ABS.

Okleiniarka – jak pracuje?

Przeznaczone są do tego maszyny stolarskie używane do wykonywania okleiny. Pracę tych urządzeń można podzielić na pięć etapów. Na początku nanoszony jest klej na krawędź płyty, następnie przyklejane są obrzeża z określonych materiałów, a ich nadmiar zostaje sfrezowany równo z płytą. W kolejnych etapach wykonuje się zaokrąglenie pełnego obrzeża oraz usuwa się początki i końcówki obrzeża na równo z płytą. Dostępne na rynku wtórnym okleiniarki różnią się przede wszystkim zakresem zastosowań i możliwościami. Modele podstawowe przeznaczone są do małych zakładów produkcyjnych, w których automatyzacja nie jest wymagana. Natomiast do zakładów, w których precyzja i szybkość wykonania jest pierwszoplanowa, najlepiej sprawdzają się urządzenia w pełni automatyczne i umożliwiające wykańczanie krawędzi nie tylko w przypadku elementów prostoliniowych, ale również tych krzywoliniowych. Kontrola pracy okleiniarek automatycznych jest bardzo praktyczna i odbywa się za pośrednictwem elektronicznego sterownika.

Wykorzystanie prasy membranowej w stolarstwie

Inne maszyny stolarskie używane do produkcji mebli lub drzwi i okien to prasy membranowe. Funkcjonalność pras membranowych pozwala na oklejanie na przykład profilowanych opasek drzwiowych czy zaokrąglanych frontów. Maszyny stolarskie to często maszyny kompaktowe jak na przykład obrabiarki wielofunkcyjne. Obrabiarka łączy w sobie funkcje strugarki, piły tarczowej, piły formatowej, frezarki oraz grubościówki. Urządzenia te zapewniają wysoką precyzję oraz jakość obróbki. W większości urządzenia wyposażone są w trzy silniki, które osadzone są w mocnych i stabilnych konstrukcjach. Do produkcji na przykład drzwi potrzebna jest również dłutownica łańcuchowa. Urządzenie przeznaczone jest do dłutowania otworów pod zamki w drzwiach, na przykład przy instalacji specjalnych zamków. Stosuje się do obróbki drzwi zrobionych z drewna, z materiałów drewnopodobnych oraz litego drewna.
Prace stolarskie a maszyny

Maszyny stolarskie używane w zakładach służą również do zachowania czystości na liniach produkcyjnych. Służą do tego wentylatory i dmuchawy. Tego typu urządzenia mają za zadanie współpracować z innymi maszynami do obróbki drewna takimi jak heblarki, wyrówniarki, grubościówki, frezarki, okleiniarki i piły formatowe. Podobne zastosowanie mają odciągi. Są one wykonane z materiałów najlepszej jakości dzięki czemu zapewniają cichą i bezawaryjną pracę. Niektóre typy odciągów są również mobilne. W niektórych modelach bezawaryjną i cichą pracę zapewnia metalowy wirnik pochłaniacza.

Wszystkie wymienione urządzenia znajdą pełne zastosowanie zarówno do przydomowych amatorskich warsztatach jak i dużych zakładach produkcyjnych. Oferty cenowe używanych maszyn stolarskich są przystępne dla wielu z nas.

Comments are closed.