Informacje Przemysłowe

Hodowla drobiu a higiena fermy

14 października 2015 at 14:20 By

Prowadząc własną fermę powinniśmy dobrze zastanowić się nad utrzymaniem higieny i odpowiednich warunków na rozwój naszego inwentarza. Nie jest to taki prosty temat bowiem wiele obiektów w których trzyma się zwierzęta nie spełniają nawet podstawowych norm. Jakość wentylacji jest słaba a w boksach brakuje miejsca. W takich warunkach ciężko jest mówić o zachowaniu odpowiednich przepisów dotyczących chowu zwierząt. Nie bez powodu zostały one skonstruowane tak aby połączyć wydajność produkcji z zachowaniem godziwych warunków chowu, nie zagrażających ani zdrowiu ani życiu zwierząt. Niestety w polskich realiach są one systematycznie łamane co skutkuje wieloma problemami zarówno z organami kontrolującymi standardy jak i z samą hodowlą.

Ferma – miejsce przyjazne dla kur

Wracając do tematu utrzymania jakości na fermie należy nadmienić, że jest to proces który trwa przez cały czas prowadzenia hodowli. Nie można zatem uruchomić hodowli i zaniechać działań mających na celu utrzymanie higieny i porządku. Podstawową rzeczą są warunki sanitarne. Sprzątanie nieczystości po zwierzętach kilka razy w tygodniu to obowiązek a nie tylko zalecenia sanepidu. Nie przestrzeganie tych rygorystycznych zaleceń może prowadzić do rozwoju groźnych epidemii w stadzie a tym samym zupełnie pogrzebać nasze szanse na sukces w tej branży.

kurnik2Jednak podstawowe metody oczyszczania to za mało. Istotne okazują się jeszcze takie metody jak dezynfekcja czy zamgławianie techniczne. Dezynfekcja powinna być prowadzona rzadziej niż czyszczenie ale 2 razy do roku to minimum. W razie konieczności można powtarzać tą czynność dowolną ilość razy. Zawsze możemy zatem zatroszczyć się o naszą fermę i zafundować jej takie gruntowne czyszczenie. Jeśli na fermie zalegną się jakieś owady czy inne zwierzęta zagrażające naszej populacji to uzasadnione okazuje się użycie tak zwanego zamgławiania termicznego. Ta bezpieczna metoda jest coraz szerzej stosowana nie tylko na wsi ale także w pomieszczeniach gdzie nie możemy poradzić sobie z nieproszonymi gośćmi. Jest to o tyle dobra usługa, że nie szkodzi zdrowiu ludzi a likwiduje jedynie problem zbyt dużej ilości insektów.

Comments are closed.