Maszyny i urządzenia

Jak wybrać młot wyburzeniowy

13 kwietnia 2017 at 14:15 By

młot wyburzeniowy Bestcraft

W wielu rodzajach prac, zwłaszcza przy pracach demontażowych, niezbędnym elementem wyposażenia fachowej ekipy – lub jeśli samodzielnie wykonujemy remont, na własny użytek – okazuje się dobrej jakości młot wyburzeniowy. Ponieważ rynek oferuje obecnie wiele modeli młotów, warto przyjrzeć się parametrom, jakie zapewniają producenci, tak by znaleźć młot najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Parametry młotów wyburzeniowych

Dopasowanie młota wyburzeniowego do swoich potrzeb powinno uwzględniać rozmaite parametry, jakie może zapewniać to narzędzie. Kupując młot na potrzeby planowanych prac, warto sprawdzić przede wszystkim zakres jego możliwości.

Jeśli w planach demontażowych masz jedynie skucie posadzki czy kafli, zwykły młot dla amatorów, jaki można kupić w wielu sklepach w działach związanych z prostymi pracami budowlanymi, wystarczy. Jednak do kucia betonu czy cegieł niezbędny może okazać się mocniejszy młot, skierowany do profesjonalistów, jaki można nabyć w profesjonalnych sklepach z elektronarzędziami.

Parametry istotne pod względem dopasowania młota to między innymi:

  • moc – jest to jeden z najważniejszych czynników w doborze młotów wyburzeniowych; do wyburzania płyt betonowych (czyli do dłutowania) potrzebna jest minimum moc 1000 watów;
  • udar – energia udaru wyrażana jest w dżulach – do 15 J mają średniej energii urządzenia, wyższa moc to ponad 20 J, natomiast najsilniejszy udar zapewniają profesjonalne młoty o energii 50 do nawet 60 J. Istotna jest również wartość częstotliwości udaru – solidną jakość zapewnia 1000 uderzeń na minutę, najtrudniejsze materiały wymagają nawet 3000 – 4000 uderzeń na minutę;
  • uchwyt – umożliwia dopasowanie pracy młota do trudności materiału – uchwyt w systemie SDS plus umożliwia montaż dłuta o średnicy 25 mm, do cięższych prac niezbędne będzie jednak szersze dłuto (40 mm) i wówczas sprawdzi się uchwyt SDS max;
  • waga urządzenia – z reguły wiąże się z jego mocą – najlżejsze młoty ważą ok. 5 kg, najcięższe specjalistyczne urządzenia do ok 20 kg.

młot wyburzeniowy Bestcraft

Bezpieczeństwo pracy młotem zwiększa zastosowanie dobrej jakości tworzywa na uchwycie (lub uchwytach) rękojeści – powinny one być zabezpieczone przed ślizganiem się, co zmniejsza ryzyko groźnego wypadku. Przydatną funkcją okazuje się również kontrola wibracji – długotrwałe pracowanie urządzeniami udarowymi może prowadzić do urazów cieśni nadgarstka, dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo również w tej kwestii. Wybierając młot wyburzeniowy warto zwrócić uwagę także na takie udogodnienia, jak możliwość blokady pracy urządzenia (co pozwala zdjąć dłoń z włącznika przy dłuższej pracy) oraz długość przewodu, który nie będzie stanowił przeszkody w swobodnym poruszaniu się.

Comments are closed.