Technologie

Kompresor – jaką pełni funkcję?

16 sierpnia 2020 at 09:08 By

Kompresor

Od wielu lat, sprężarki są stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Tak samo od dawna, wybór odpowiedniej sprężarki jest dość trudny. Istnieje wiele rodzajów kompresorów, które mają swoje wady i zalety. Sprężarki mają różne cechy, podobnie jak specyfikę działania. Największą popularnością cieszą się kompresory tłokowe oraz śrubowe. Który z nich wybrać i co nam się opłaci bardziej? Wybór odpowiedniego kompresora powinien być bardzo dobrze przemyślany.


Celem stosowania sprężarek jest pozyskanie wysokiego ciśnienia sprężonego gazu. Często również rolą sprężarek jest wymuszenie przepływu gazu. Istnieją różne rodzaje sprężarek, przy czym każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle.
Warto pamiętać, że wyrażenia kompresor i sprężarka nie powinny być stosowane zamiennie. Kompresor bowiem jest rodzajem sprężarek – nie każda sprężarka jest kompresorem. Z kolei  każdy kompresor zalicza się do sprężarek.

 

Jaki kompresor – śrubowy czy tłokowy?

Najlepiej zacząć od charakterystyki i zalet obu typów kompresorów. Zarówno kompresor śrubowy, jak i tłokowy cieszą się dużą popularnością.
Kompresor śrubowy jest dziś szczególnie doceniany przez klientów. Jego podstawową zaletą są parametry techniczne, dzięki którym sprężarki mogą znaleźć zastosowanie praktycznie w całym przemyśle. Poza tym, serwisy, przeglądy oraz konserwacja urządzenia, przeprowadza się szybko i sprawnie. Koszty eksploatacji są niskie, a producenci gwarantują nam najwyższej jakości, łatwo dostępne części zamienne. Oprócz tego, kompresory śrubowe działają o wiele dłużej niż inne sprężarki, co jest często głównym powodem, dla którego decydujemy się właśnie na niego.
Modele kompresorów śrubowych są produkowane w taki sposób, by dorównać wymaganiom rynku i potrzebom klienta. Obecnie cały przemysł jest bardzo zmodernizowany. Sprężarki śrubowe wykonują bardzo ważną pracę – sprężanie powietrza jest dziś wykorzystywane na masową skalę. Kompresory tłokowe są nowoczesne i bardziej funkcjonalne. To właśnie dzięki temu, ich żywotność jest szczególnie długa.
Z kolei sprężarka tłokowa jest najstarsza ze wszystkich modeli. Jest to najczęściej wykorzystywany model sprężarek. Kompresory tłokowe mają wiele zalet. Są nimi między innymi:

  • Popularność i powszechność użycia,
  • Prosta obsługa kompresora,
  • Niewielkie wymagania dotyczące konserwacji,
  • Łatwa wymiana części.

 

Kompresory tłokowe stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu oraz w warsztatach. Duże urządzenie oraz udoskonalona to zalety, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie kompresora i całej sprężarki. Kompresor tłokowy jest dodatkowo wyposażony w zawór odciążający i rozrusznik silnikowy. Ponadto, kompresory są dostępne zarówno jako wydajne i pojemne urządzenia, jak i w wersji kompaktowej.

Kompresor śrubowy – lepszy wybór?

Kompresor śrubowy jest najczęściej wybieranym kompresorem spośród wielu innych rodzajów. Główną jego częścią, jest tzw. blok śrubowy. Element ten może pracować nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin roboczych. Po upływie tego czasu należy przeprowadzać przeglądy, by poznać stan maszyny.  Regularne kontrole, konserwacja i ewentualne naprawy w razie potrzeby, pozwalają wysłużyć czas eksploatacji urządzenia.
Duży wpływ na żywotność kompresorów ma producent, jednak ze wszystkich kompresorów, to śrubowe wytrzymują najdłużej. Warto jednak pamiętać, że duży wpływ na ich żywotność ma sposób, w jaki wykorzystuje się kompresor oraz warunki, w jakich przetrzymywana jest sprężarka. Dodatkowo, należy przestrzegać wytycznych producenta, dotyczących przeprowadzania przeglądów.

Warto dodać, że kompresory śrubowe są wybierane nie tylko ze względu na cichą i sprawną pracę. Są to urządzenia, które charakteryzują się świetnymi parametrami efektywnościowymi ciśnienia. Sprężarka śrubowa nie wibruje podczas pracy. Poza tym, kompresory te będą nam służyć o wiele dłużej. Co prawda kompresor śrubowy jest droższy niż kompresor tłokowy; warto jednak pamiętać, że w tym przypadku cena przekłada się na jakość. Wysoka cena urządzenia nie oznacza jednak wysokich kosztów eksploatacji. Kompresor śrubowy jest tańszy w utrzymaniu. Jest to więc odpowiedni wybór dla właścicieli zakładów, w których sprężarki mają pracować cały czas.

Decydując się na wybór kompresora śrubowego, musimy jedynie zwrócić uwagę na wydajność samej sprężarki. Istotny jest również współczynnik mocy i inne parametry, które w naszym przypadku są najważniejsze. Musimy też dowiedzieć się, jaki jest koszt części zamiennych.

Comments are closed.