Technologie

Grzejniki do pompy ciepla – sprawdź czy masz odpowiednie w swoim domu!

24 października 2022 at 15:51 By

ogrzewanie

Pompa ciepła to niskotemperaturowa instalacja grzewcza, której działanie opiera się na odnawialnych źródłach energii, a dokładniej na energii cieplnej, która zgromadzona jest w powietrzu, w wodzie lub glebie. Tego typu system staje się w ostatnich latach coraz popularniejszy, a to z racji rosnących kosztów energii, czy też coraz większej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Inwestycja w tego typu system ogrzewania jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób każdy może mieć we własnym gospodarstwie domowym system, który w znaczącej części będzie samowystarczalny, dzięki czemu budynek będzie mógł być skutecznie ogrzewany niedużym kosztem.

Warto jednak pamiętać, że aby tego typu system działał skutecznie, niezbędne jest dobranie odpowiednich grzejników, które będą dobrze współpracować z tego typu niskotemperaturową instalacją grzewczą. Warto więc wiedzieć, dlaczego dobranie odpowiednich grzejników jest tak ważną kwestią, czym grozi podłączenie pompy ciepła to złych grzejników oraz jakie grzejniki warto wybrać i gdzie szukać pomocy w montażu pompy ciepła w Zatorze?

Dlaczego odpowiednio dobrane grzejniki do pomocy ciepła to tak ważna kwestia?

Pompa ciepła to urządzenie, które jest głównym elementem instalacji grzewczej opartej na technologii pozyskiwania energii cieplnej z gruntu, powietrza lub wody, w zależności od typu zastosowanej pompy ciepła. Należy jednak pamiętać, że równie ważną rolę odgrywają wszelkie inne elementy, na które składa się instalacja wykonana w tego typu technologii. Do prawidłowej pracy pompa ciepła potrzebuje odpowiednio dobranej instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Jednym z najważniejszych elementów tej instalacji są więc grzejniki, które bezpośrednio odpowiadają za ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Z racji tego, że pompa ciepła to niskotemperaturowy system ogrzewania, nie można z nim użytkować zwykłych grzejników i wymagane jest zastosowanie specjalnych modeli przystosowanych do tego typu instalacji. Tylko w sytuacji, gdy grzejniki zostaną odpowiednio dobrane, instalacja będzie mogła działać w sposób wydajny i skutecznie ogrzewać wnętrze budynku.

Czym grozi podłączenie pompy ciepła do złych grzejników?

System ogrzewania oparty na pompie ciepła to tak zwana instalacja niskotemperaturowa, która charakteryzuje się tym, że do ogrzewania wnętrza wykorzystuje znacznie niższą temperaturę, niż w przypadku instalacji grzewczych, w których źródłem ciepła jest np. piec na paliwa stałe czy też gaz. Z tego też względu grzejniki przystosowane do instalacji grzewczych wyposażonych np. w piec na paliwo stałe, zaprojektowane są w taki sposób, aby rozprowadzać wodę o znacznie wyższej temperaturze. Z tego względu ich powierzchnia nie musi być zbyt duża, a grubość zastosowanych materiałów może być większa, ponieważ woda o bardzo wysokiej temperaturze bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem grzejników, a następnie całego pomieszczenia. W przypadku, gdy połączymy pompę ciepła ze standardowymi grzejnikami, to z pewnością system nie będzie działał wydajnie, a skuteczne ogrzanie całego wnętrza będzie niemożliwe.

ogrzewanie

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

Planując zakup pompy ciepła, trzeba wziąć także pod uwagę zakup i montaż grzejników, które będą skutecznie współpracować z tego typu instalacją. Na rynku można znaleźć nowoczesne grzejniki płytowe, które przystosowane są do współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi. Występują one w wersjach jedno-, dwu- lub trzypłytowych, a także w wersji konwekcyjnej. Kolejnym rozwiązaniem są grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, które wyposażone są dodatkowo w wentylatory zwiększające dynamikę przepływu powietrza, a tym samym usprawniają ogrzewanie wnętrza. Ostatnim rozwiązaniem są klimakonwertery do pomp ciepła. Grzejniki stosowane w tego typu systemach grzewczych powinny charakteryzować się dużą powierzchnią lub posiadać wentylatory, które usprawnią ogrzewanie wnętrza.  

Gdzie szukać pomocy w montażu pompy ciepła w Zatorze?

Pompa ciepła Zator to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które szukają sprawdzonego, ekologicznego i przyszłościowego systemu ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że montaż pompy ciepła oraz całej instalacji jest dość skomplikowany, przez co niezbędne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Planując montaż pompy ciepła w Zatorze, warto skorzystać z pomocy firmy MCE, która świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie.

Comments are closed.