Informacje Przemysłowe

Pomieszczenia czyste w czasach koronawirusa

31 lipca 2020 at 10:31 By

pomieszczenia czyste

W czasach koronawirusa zmieniają się niemalże wszystkie szczeble rynkowe oraz produkcyjne w przedsiębiorstwach zarówno tych małych jak i dużych.

Firmy zajmujące się produkcją na masową skalę mają dodatkowe zadania, z których muszą się wywiązać. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy głównie ze względu na hałas oraz akustykę pomieszczeń.

Koronawirus a pomieszczenia czyste

Pomieszczenia, które cechują się wysoką czystością powietrza są obecnie pożądane w firmach produkcyjnych szczególnie ze względów bezpieczeństwa, które wynikają z rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pracowników. Firmy aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla swoich pracowników decydują się na montaż wszelkiego rodzaju urządzeń oraz rozwiązań pozwalających zwiększyć czystość pomieszczeń oraz zachować odpowiednie walory akustyczne w danym miejscu. Wyciszanie pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na jakość pracy oraz odpowiedni stan zdrowia kadry pracowniczej. Hałas panujący na halach produkcyjnych ma znaczny wpływ na stan zdrowia ludzi przebywających w jego otoczeniu.

Miejsca, które należy zabezpieczać przed hałasem oraz oddziaływaniem kurzu to przede wszystkim magazyny oraz hale produkcyjne. Dodatkowo hałas może być wytwarzany przez to otoczenie, w którym znajduje się przedsiębiorstwo. Oprócz wyciszania pomieszczeń stosuje się także ochronę słuchu w przestrzeni otwartej, a także oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. Odnosząc się do koronawirusa – firmy, które decydują się na montaż najnowszych systemów wentylacyjnych otrzymują kompleksowe rozwiązania, które pozwalają na zachowanie czystości pomieszczenia oraz zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusów.

projektowanie pomieszczeń czystych

Obecnie wymagania, które dotyczą ochrony procesów technologicznych przed zanieczyszczeniami są bardzo powszechne oraz stale zaostrzane. Jest to związane głównie z rozwojem ogólnoświatowej pandemii koronawirusa.

Utrzymanie czystości pomieszczeń jest istotne szczególnie w miejscach gdzie wymagana jest sterylna czystość podczas pracy. Pomieszczenia czyste są budowane w celu zachowania wysokiej czystości w zakładach zajmujących się przemysłem elektronicznym, farmacją bądź różnymi dziedzinami biotechnologii. Obecnie pomieszczenia czyste wykorzystywane są także w szpitalach do izolacji osób zarażonych wirusem od osób, które są zdrowe. Pozwala to na zatrzymanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, które są swoistego rodzaju plagą dla całych narodów.

Pomieszczenia czyste – co to takiego?

Tego typu rozwiązania to przede wszystkim systemy wentylacji pomieszczeń, które filtrują powietrze dostające się do pomieszczenia jak i te, które wydostaje się z danego miejsca. Dzięki nowoczesnym filtrom oraz rozwiązaniom opartym na systemach wentylacji złożonej z kilkunastu urządzeń można mówić o sterylnej czystości w danym miejscu. Podczas pandemii koronawirusa stosuje się tzw. boxy czyste, które można łatwo transportować oraz zmieniać miejsce ich montażu.

Dzięki temu pomieszczenie sterylne może znajdować się tam, gdzie obecnie jest najbardziej potrzebne w danej sytuacji. Firmy, które zajmują się montażem pomieszczeń czystych w swoim zakresie prac obejmują zarówno projektowanie jak i bezpośredni montaż obudowy pomieszczenia czystego wraz z systemem klimatyzacji, nawiewów oraz panelów akustycznych. Dodatkowo wykonywane są pomiary klasy czystości powietrza oraz jego łatwa regulacja w instalacji wentylacyjnej.

pomieszczenie czyste

Oprócz montażu pomieszczeń czystych możliwe jest też zamontowanie ekranów akustycznych, tłumików hałasu i tym podobnych rozwiązań, które mają wpływ na jakość pracy.

Jaka branża potrzebuje rozwiązań w postaci pomieszczeń czystych?

Branżą, która zdecydowanie potrzebuje montażu pomieszczeń czystych ze względu na rozprzestrzeniającego się wirusa jest branża medyczna, a w szczególności szpitale zakaźne. Aby zapobiec rozwojowi wirusa oraz nowym zakażeniom osoby, które są potencjalnie zarażone mogą być umieszczane w pomieszczeniach czystych, z których nie wydostaną się niepowołane bakterie. Istotne jest aby zachowywać jak największą czystość i sterylność pomieszczeń, ponieważ dzięki temu można zatrzymać rozprzestrzeniającego się wirusa, który paraliżuje pracę wielu osób.

Warto dodać, że przedsiębiorstwa produkcyjne związane z farmacją także wymagają pracy w sterylnych warunkach – szczególnie teraz kiedy narażone są na przestoje w pracy w przypadku zarażenia którejkolwiek osoby z kadry pracowniczej. Ważne jest więc aby decydować się na jak najszybszy montaż systemów wentylacji powietrza, które umożliwiają budowę pomieszczeń czystych. Jest to bezpośrednio związane ze zdrowiem i życiem człowieka. Należy jednak decydować się tylko i wyłącznie na usługi renomowanych firm zajmujących się pomiarami czystości oraz budowaniem tego typu systemów.

Comments are closed.