Maszyny i urządzenia

Pomiar akustyki pomieszczenia

29 sierpnia 2019 at 08:33 By

wyciszanie pomieszczeń

Pomiary akustyczne są niezwykle ważne. Możemy przekonać się jaki próg hałasu w danym pomieszczeniu występuje. Takowego pomiaru możemy dokonać samodzielnie przy użyciu konkretnego sprzętu.

Jednak gdy chcemy uzyskać pomiar bardziej profesjonalny i na sto procent wiedzieć, że pomiar ten jest prawidłowo wykonany powinniśmy zamówić pomiar akustyki pomieszczenia, realizowany przez firmę profesjonalną. Wiąże się to z jednak z kosztem.

Jakie są koszty realizacji pomiarów akustycznych?

Koszt wykonania pomiaru akustyki pomieszczenia wynosi około dwieście pięćdziesiąt złotych brutto. Jest to jednak zależne od regionu, firmy i jej stawek oraz od wymiarów pomieszczenia i specyfiki miejsca. Analiza może zostać wykonywana w zasadzie od zaraz. Pomiary akustyczne pomieszczeń są wykonywane przez profesjonalne firmy, które pomiarów dokonują poprzez użycie specjalistycznego komputerowego oprogramowania. Pomiar takowy wykonywany jest zdalnie. Co dla niektórych może okazać się ciekawostką, nie wymaga on żadnej obecności akustyka w pomieszczeniu badanym.

Wykonanie zdalne jest przeprowadzane poprzez uzupełnionych danych w specjalnie przygotowanym formularzu. Wyniki takiego pomiaru są prezentowane w formie szczegółowego raportu. Raport ten jest wysyłany w formie fizycznej. Obecnie praktykuje się także jego wysyłkę w formie elektronicznej.

Co tak naprawdę mają na celu pomiary akustyki?

Mają one na celu rozeznanie się w określeniu szczegółowych warunków akustycznych, które panują w danym pomieszczeniu. Wyróżnia się tutaj redukcję hałasu, czasu pogłosu oraz średniego współczynnika pochłaniania. Osoba, która wykonuje pomiary akustyczne czyli akustyk na podstawie uzyskanych pomiarów ma za zadanie opracować bardzo szczegółową analizę problemów, które występują w pomieszczeniu. W razie konieczności zajmuje się także propozycją rozlokowania oraz wykorzystania konkretnych materiałów.

pomiary akustyczne

Może także w razie konieczności udzielić wskazówek co do pomysłu na rozlokowanie wszelkiego wyposażenie wnętrza. Musi także obowiązkowo zaprezentować szczegółową analizę warunków akustycznych po użyciu czy zastosowaniu wskazanych przez niego materiałów.

Wykonanie dokładnych pomiarów oraz szczegółowej analizy akustyki pomieszczenia jest jednym z najlepszych sposobów na dobór materiałów, które okażą się właściwe. Jak podają specjaliści z firmy Longar, pomiar taki pozwala także na użycie odpowiedniej ilości materiałów by uzyskać możliwie najlepszy akustyczny efekt. Bardzo ważny jest także pomiar akustyczny we wszelkich zakładach pracy, w których występuje z kolei produkcja. To właśnie w takowych zakładach pracy dochodzi zwykle do przekroczenia wszelkich norm.

Wyniki są pewnym kierunkowskazem dla przedsiębiorstwa

Pracodawca nie do końca wszystko kontroluje. Próbuje także zaoszczędzić pieniądze na wynajęcie firmy, która jest w stanie przeprowadzić dany pomiar. Może także takowej firmy nie chce wynajmować ze względu na to, że pozna wyniki, które z pewnością nie będą dla niego dobre. Mało, który pracodawca pamięta o tym, że tylko pracownik, który pracuje w komfortowych warunkach jest w stanie pracować tak jak życzy tego sobie pracodawca. Komfortowe warunki są równe wydajności pracy pracownika oraz polepszeniu produkcji. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Comments are closed.