Technologie

Ekran dźwiękoizolacyjny – gdzie można go zastosować?

6 czerwca 2019 at 09:24 By

wyciszanie urządzeń

Ekran dźwiękoizolacyjny w przemyśle może zmniejszyć narażenie zawodowe na wysokie poziomy hałasu i pomóc stworzyć wydajne oraz bezpieczne środowisko pracy.

Hałas jest ogromnym problemem w fabrykach i obiektach przemysłowych. Jest jednak szkodliwy w każdym biznesie. Często źle zaprojektowany open space może mieć równie wysokie natężenie hałasu. To może powodować zagrożenia w miejscu pracy i wpływać na zdrowie.

Dlaczego warto instalować ekrany dźwiękoizolacyjne?

Obiekty przemysłowe i każde inne środowisko pracy, open space czy biuro, musi spełniać wymagania dotyczące poziomu hałasu zgodne z polskimi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dyrektywami Unii Europejskiej. W 2003 roku przyjęto dyrektywę Unii Europejskiej 2003/10 / WE 1, która miała na celu zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem praktycznie o 60%. To wyśrubowane standardy, ale bardzo istotne dla naszego zdrowia.

Jednak niezależnie od wymagań prawnych ograniczanie hałasu jest właściwe. Poprawia to bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Dodatkowo sprawia, że nasi pracownicy są zdrowsi, mają lepszą pamięć, koncentracje i są znacznie bardziej wydajni. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2011 roku koszty zanieczyszczenia hałasem to w samej Europie 30,8 miliarda dolarów rocznie. Ta suma została obliczona na podstawie utraconych dni pracy, leczenia, zaburzeń uczenia się oraz obniżonej wydajności z powodu hałasu. Każdy z nas powinien zadbać o to, aby zmniejszyć zanieczyszczenie uciążliwymi dźwiękami.

izolacje akustyczne

Skuteczną ochronę przed hałasem zapewnią nam obudowy i osłony akustyczne.

W biurze, fabryce, zakładzie produkcyjnym czy innym obiekcie jest wiele miejsc, które trzeba sprawdzić pod kątem hałasu oraz wyciszyć.

Najlepiej zatrudnić do tego profesjonalną firmę, która najpierw przeprowadzi szeroko zakrojony pomiar hałasu oraz analizę akustyki budowlanej, która bierze pod uwagę pomiar izolacji akustycznej przegród budowlanych, czasu pogłosu oraz parametrów zrozumiałości mowy.

Następnie profesjonaliści są w stanie zaprojektować odpowiedni sposób izolacji wszystkich źródeł hałasu tak, aby nasi pracownicy mieli optymalne warunki do pracy.

W jaki sposób można izolować dźwięk?

Obecnie mamy bardzo wiele technik izolowania dźwięku. Możemy zdecydować się na obudowy akustyczne, kabiny dźwiękochłonne, izolacje akustyczne, ekrany oraz bariery dźwiękoizolacyjne czy absorpcyjne tłumiki hałasu. Warto zacząć od obudów akustycznych. Mogą one absorbować, jak i blokować dźwięk. Pod nimi możemy ukryć wszystko co powoduje hałas. Możemy stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdzają się również w wysokich temperaturach.

W zależności od naszych potrzeb możemy stworzyć obudowę akustyczną na stałe lub tymczasową, która będzie przesuwana. Takie rozwiązania bardzo często sprawdzają się zwłaszcza w biurach.

Jeżeli poszukujemy rozwiązania do zadań specjalnych to również bez problemu możemy zastosować obudowę akustyczną lub kabinę dźwiękochłonną. Więc jeżeli w naszym przedsiębiorstwie znajduje się szczególnie głośny sprzęt możemy wyciszyć dane pomieszczenie i zainstalować dźwiękoszczelne drzwi. Profesjonalna firma zadba o wszystko – nawet o uszczelki w drzwiach, które dodatkowo wytłumią dźwięki.

Absorpcyjne tłumiki hałasu pozwalają wyeliminować natarczywe dźwięki powstające w kanałach wentylacyjnych, spalinowych, w otworach wlotowych i wylotowych powietrza. Jedną z najpopularniejszych form izolowania dźwięku są jednak ekrany i bariery dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne.

Ekrany dźwiękoizolacyjne

izolacje akustyczne

Ekrany oraz bariery dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne służą do tego, by chronić nasz narząd słuchu. Można je stosować zarówno w środowisku pracy, jak i środowisku ogólnym. Zazwyczaj ekrany dźwiękochłonne mają na celu ochronę przed hałasem wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Montuje się je przy trasach samochodowych oraz kolejowych. Większość osób właśnie w takich miejscach się z nimi spotyka.

Mogą one jednak tworzyć konstrukcje, które ograniczają rozprzestrzenianie się intensywnych dźwięków, które pochodzą chociażby z instalacji przemysłowych lub wentylacyjnych.

Jak podają specjaliści z Longar, takie ekrany, prócz ograniczania hałasu, mogą pełnić dodatkową, bardzo ważną funkcję. Jeżeli są ustawione wzdłuż szlaku komunikacyjnego, lub przy maszynie produkującej spaliny, to stanowią ochronę przed wszelkiego rodzaju szkodliwymi oparami.

W zależności od rodzaju produktu, takie ekrany mogą być wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej spotyka się takie, które składają się z kasetonów z blachy stalowej, aluminiowej lub z przezroczystego szkła organicznego. Niezależnie od tego czy planujemy zastosować ekrany dźwiękoizolacyjne, czy inny sposób wyciszenia, to zadbajmy o obniżenie poziomu zanieczyszczenia hałasem w naszym otoczeniu.

Comments are closed.