Przemysł w Polsce

4 pomysły jak obniżyć zużycie energii dzięki zmianie oświetlenia

21 października 2016 at 14:06 By

rewolucja-w-oswietleniu


1. Wymiana źródła światła

Dobrym pierwszym krokiem do zmniejszenia energii zużywanej przez oświetlenie jest zastąpienie wszystkich źródeł żarowych. Światło żarowe w oświetleniu jest popularne, ale nieefektywne, ponieważ większość energii zamienia się w ciepło zamiast światła.

Oprawy żarowe, które są idealnymi kandydatami dla modernizacji – lampy fluorescencyjne lub oprawy LED:

  • Oprawy listwowe
  • Oprawy montażu powierzchniowego
  • Oprawy typu downlight – montowane w suficie – światło pada prosto w dół
  • Oprawy przenośne
  • Oprawy zewnętrzne

Takie i inne oprawy, oferuje Luxon – jeden z liderów oświetlenia LED w Polsce.

2. Oprawy oświetleniowe w dużych i otwartych przestrzeniach biurowych

Rozwiązania modernizacyjne dla oświetlenia, które zastąpić oprawami LED i są idealnymi kandydatami do modernizacji na bardziej wydajne systemy oświetleniowe:

Lampy podsufitowe w aluminiowych panelach
Dodanie więcej światła słonecznego

Typowy dla tych zastosowań są oprawy sufitowe 1×2, 2×2 i 2×4 typu grid.

Podczas montażu lampy, należy pamiętać, iż lamyp typu T12 i T8 mają ten sam wtyk pinowy, natomiast T5 i lampy wysokiego wejścia niestety nie. Ważne jest również, aby pamiętać, że światło jak i jego statecznik muszą być kompatybilne elektrycznie. Etykiety stateczników wyraźnie wskażą kompatybilność dla konkretnych lamp. Jest to kolejny powód aby zaopatrzyć się w konkretne zestawy montażowe dla nowego oświetlenia LED.

przestarzale-oswietlenie

3. Rozwiązania modernizacyjne dla oświetlenie zewnętrznego

Najlepszą praktyką w większości zastosowań zewnętrznych to zastąpić stare, kiepskie wskaźniki oddawania barw, z większą mocą wyrażoną w watach.

Lampy sodowe lub oprawy metalohalogenkowe zastąpić należy bardziej skutecznymi oprawami LED o niskim poziomie poboru energii elektrycznej a także niskiej wartości oddawanego do atmosfera ciepła.

Typowy dla tych zastosowań są oświetlenie ścienne, reflektory, parkingi, oświetlenie boiskowe/rekreacyjne/parkowe, oświetlenie pól oraz placów budowy.

High Bay – oświetlenie LED dla magazynów wysokiego składowania

Stare oprawy wysokiego składowania z reguły działają z lampami o dużej intensywności wyładowczyczej. Zazwyczaj technologie fluorescencyjne oferują lepsze utrzymanie strumienia świetlnego, sterowność i oddawanie barw w stosunku do starszych technologii.

Do zastosowań wysokiego składowania, należy rozważyć zastąpienie opraw o dużej intensywności wyładowawczej, lampani LED dla wysokiego składowania – High-Bay. Nie wszystkie z tych rozwiązań są zamiennikiem jeden-do-jednego z oprawami o dużej intensywności wyładowaczej.

4. Sterowanie oświetleniem LEDowym

Inteligentne sterowanie oświetleniem jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjną pozycją na tej liście i ma prawdziwy potencjał, aby zrobić więcej, niż tylko oszczędzać energię elektryczną. Firmy już widzą pozytywne rezultaty inteligentnego sterowania oświetleniem LEDowym. Najczęściej badacze szacują, że w ciągu najbliższych siedmiu lat, roczna sprzedaż dla czujników ruchu, czujników fotokomórek i sprzętu systemowego oświetlenia (w odniesieniu do zastosowań oświetleniowych LED) wzrośnie z 4 miliardów złotych do aż 11 miliardów w roku 2020.

Ceny oświetlenia LED spadają, a to z kolei wzmacnia tempo instalowania lamp LED i ogólnej kontroli nad oświetleniem. Łatwa integracja i wspaniałe funkcje, takie jak sterowanie procesami, sciemnianie, wydajność, łatwa instalacja i wdrożenie, uczyni je atrakcyjnym wyborem dla systemu oświetlenia przemysłowe/zewnętrznego. Technologia oświetlenia LED wciąż ewoluuje, obecnie lampy LED są sprzedawane z wbudowanym systemem sterowania manualnego bądź automatycznego.

Comments are closed.