Uszkodzone wały napędowe – naprawa czy kupno nowego
13 lipca 2018 at 08:42 By Redakcja
Wał napędowy to jeden z najprostszych elementów budowy każdego pojazdu ruchomego – jego obecność można zaobserwować zarówno w poruszających się po ulicach samochodach, jak i w pracujących na polu maszynach rolniczych.
Niestety, ze względu na swoją prostą budowę, wielu właścicieli maszyn, a nawet znaczące grono mechaników zwyczajnie ignoruje rolę wału napędowego i zaniedbuje go podczas rutynowego przeglądu.
Problem może być jeszcze poważniejszy w przypadku maszyn rolniczych, w których znajdziemy co najmniej kilka tego typu elementów, a sprawna praca wszystkich to podstawa sprawnej pracy całej maszyny. Gdy przydarzy się awaria, pojawia się więc pytanie: czy tak prosty układ warto naprawiać, czy lepiej od razu postawić na zupełnie nową część?
Czym właściwie jest wał napędowy?
Wały napędowe w maszynach rolniczych to kluczowe elementy pojazdów pełniące w nich funkcję rozruchową – bez prawidłowo działającego wału napędowego, ruszenie maszyny z miejsca byłoby zwyczajnie niemożliwe. Wały zbudowane są z łożyska oraz krzyżaków, które muszą ze sobą idealnie współgrać.
Niestety, ich usterki przydarzają się dość często, dlatego też warto wyrobić sobie zwyczaj regularnego sprawdzania ich stanu technicznego i szybkiego reagowania w razie zauważonego problemu.
Jak zauważyć usterkę wału napędowego?
Maszyny rolnicze pracują w bardzo trudnych warunkach, przez co ich komponenty są naturalnie bardziej narażone na usterki niż w przypadku samochodów osobowych. W przypadku wałów napędowych bardzo częstym usterkom ulegają łożyska, w których powstają luzy, choć często zdarzają się też usterki całego układu wywołane korozją.
Charakterystyczną cechą uszkodzonego wału napędowego jest stukanie możliwe do wyłapania podczas przyspieszania czy dociskania pedału gazu, a także typowe wibracje podczas eksploatacji silnika. W przypadku łożysk wymiana może okazać się niestety konieczna, bo trudno wyobrazić sobie zmniejszenie luzu w wybitym już łożysku.
Jeśli chodzi o krzyżaki, te mogą właściwie tylko pęknąć, i to właśnie w ich wypadku naprawa i serwisowanie będą bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Pojazdy ciężkie, narażone na jazdę po bardzo nierównym terenie mają większe prawdopodobieństwo uszkodzenia krzyżaka, dlatego też tak ważne jest jego regularne smarowanie i czyszczenie oraz dokładne kontrolowanie podczas rutynowych przeglądów serwisowych.
Naprawa czy kupno nowego wału napędowego – która opcja opłaca się bardziej?
Podejmując ostateczną decyzję odnośnie wymiany na zupełnie nowy lub naprawy uszkodzonego wału napędowego, warto przeanalizować co tak naprawdę może zostać zrobione podczas naprawy i jakie usterki są w ogóle jej warte.
Od początku musimy jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku tak istotnego elementu napędowego nie warto od razu przekreślać możliwości serwisu – naprawy takich podzespołów są możliwe, a dzięki szybkiej reakcji i regularnym przeglądom, naprawdę opłacalne!
Podczas prac serwisowych, specjaliści zajmujący się regeneracją wałów napędowych potrafią doprowadzić nawet mocno wyeksploatowane wały do ponownego użytku. Dzięki tego typu zabiegom właściciel maszyny rolniczej gwarantuje sobie możliwość korzystania ze swojej maszyny dłużej bez konieczności całkowitej, kosztownej wymiany wału na nowy.
Istotną informacją odnośnie serwisowania jest to, że na koniec każdego działania naprawczego wałów napędowych w maszynach rolniczych konieczne jest ich ponowne, staranne wyważenie. Czynność ta pozwala na wyeliminowanie drżenia wału, które nie tylko zaburzałoby pracę całej maszyny, ale i przyczyniło się do szybkiej ponownej usterki całego elementu.
Warto wybierać więc serwis, który na co dzień zajmuje się tego typu naprawami i potrafi poradzić sobie z tak istotnym elementem maszyny rolniczej.
Comments are closed.