Maszyny Przemysłowe

Sprężarka śrubowa – co to jest i jakie ma zastosowanie

26 lipca 2018 at 08:53 By

przemysł

Naczelnym zadaniem sprężarki jest tłoczenie powietrza, czyli zwiększanie jego gęstości. Takie zagęszczone powietrze wypuszczane przez sprężarkę ma dużą prędkość i pozwala na wykorzystanie go w różnoraki sposób. Sprężarki dzielą się na dwa rodzaje – przepływowe oraz wyporowe.

Wśród tych pierwszych wyliczyć można na przykład sprężarkę osiową, promieniową, których działanie opiera się na dwóch elementach – ruchomym wirniku i nieruchomej kierownicy. Inaczej ta kwestia wygląda wśród sprężarek wyporowych.

Praca sprężarki wyporowej przykładowo: membranowej, śrubowej czy tłokowej zależna jest od tłoka przemieszczającego się w cylindrze. Pracujący tłok zmniejsza objętość powietrza i dzięki temu następuje wzrost ciśnienia w cylindrze. Wśród sprężarek wyporowych najczęstszym wyborem są sprężarki śrubowe, ponieważ wywołują one najmniej wibracji podczas pracy.

Budowa sprężarki śrubowej

Sercem sprężarki śrubowej są dwa wirniki – wypukły i wklęsły umieszczone w obudowie. Wirniki obracają się względem siebie i na skutek tego procesu powietrze zostaje sprężone spiralne. Na końcach wirników zamontowano łożyska wałeczkowo-stożkowe, które zapewniają urządzeniu wydajność.

Obudowa posiada wylot i wlot ssawny. Powietrze wpada przez wlot ssawny do przestrzeni pomiędzy wirnikami. Objętość powietrza, po skompresowaniu przez wirniki zwiększa się, czyli powietrze zostaje sprężone i wylatuje przez wylot. Sprężarki śrubowe dzieli się na dwa rodzaje – olejowe oraz bezolejowe. Zastosowanie sprężarki definiuje jej rodzaj.

Zasada działania sprężarki śrubowej

Sprężarki olejowe, czyli takie, w których olej wtryskuje się do komory sprężania, stosowane są przy mieszaniu materiałów, zasilaniu narzędzi i siłowników, lakierowaniu proszkowym i natryskowym. Olej w sprężarkach śrubowych olejowych pełni trzy funkcje: smaruje, uszczelnia i odbiera ciepło wydzielane w miejscu sprężania.

Dzięki temu ten typ sprężarki nagrzewa się z trudem, co zapewnia możliwość ciągłej kilkugodzinnej pracy. Drugim typem sprężarek śrubowych są sprężarki bezolejowe. Podstawową różnicą w pomiędzy sprężarką olejową a bezolejową jest materiał, z którego wykonany został tłok.

W przypadku sprężarki olejowej, substancja ta jest potrzebna do zmniejszenia tarcia pomiędzy wirnikami. Wirniki w sprężarce bezolejowej stworzone są z materiału, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia.

sprężarka śrubowa

W branży przemysłowej dużą popularnością ze względu na swoją niezawodność cieszą się sprężarki śrubowe marki FINI. Zdjęcie pochodzi ze strony firmy HEK.

Do procesu sprężania w ich przypadku wykorzystuje się jedynie neutralną, naturalną substancję, czyli wodę. Z racji swoich cech, woda nie wpływa na proces przemysłowy, dlatego sprężarki śrubowe bezolejowe znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle wymagającym warunków sterylnych na przykład w farmacji.

Dzięki filtrom, w które zostały wyposażone, emitowane powietrze jest przyjazne dla środowiska. Filtry chronią przed pyłkami, bakteriami i wirusami. Budowa urządzeń pozwala na odprowadzanie kondensatu prosto do kanalizacji. Brak potrzeby magazynowania kondensatu sprawia, że urządzenia są ekologiczne.

Sprężarki olejowe są znacznie cięższe od bezolejowych, dlatego wyposaża się je zwykle w kółka, by łatwiej było przemieszczać urządzenie. Zaletą sprężarki olejowej jest jej wydajność i duża pojemność, ponieważ potrafi pracować w sposób stały i jej serwis jest znacznie łatwiejszy.

Stąd kompresory olejowe cieszą wysoką popularnością w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Zdarza się, że podczas użytkowania  takiego kompresora drobinki oleju dostaną się do wydmuchiwanego powietrza.

Nie stanowi to przeszkody w takich czynnościach, jak: pompowanie kół, malowaniu w zakładach blacharskich i lakierniczych czy zasilaniu urządzeń pneumatycznych. Dlatego też sprężarki śrubowe olejowe znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Niektóre prace wykluczają choćby najmniejszą ilość oleju w wydmuchiwanym powietrzu, wówczas wykorzystuje się sprężarki bezolejowe. Bardzo rzadko bierzemy pod uwagę, że kompresory możemy wykorzystywać nie tylko w warsztatach i miejscach przemysłowych.

Miejscem, w którym codziennie wykorzystuje się sprężarkę, jest na przykład gabinet stomatologiczny. Oczywiście zabiegi lekarskie wymagają wysokiej higieny pracy, dlatego u dentysty spotkamy się ze sprężarką bezolejową. Sprężarki bezolejowe zaleca się też niedoświadczonym majsterkowiczom, ponieważ ten rodzaj kompresorów jest bardzo prosty w obsłudze.

Sprężarki bezolejowej możemy użyć przy odkurzaniu zakurzonych przedmiotów — narzędzi, urządzeń, a także do malowania drewnianych konstrukcji i ścian. Rzecz jasna, że taki rodzaj kompresora wykorzystuje się w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Sprężarki bezolejowe nie nadają się do lakiernictwa, ponieważ ich pojemność jest zbyt mała. Wymagana pojemność sprężarki przeznaczonej do tego zajęcia to około 300 litrów.

Comments are closed.