Firmy Energetyczne

Instalacja fotowoltaiczna – ekologia i wygoda

4 stycznia 2021 at 11:14 By

instalacja fotowoltaiczna

Nowoczesne technologie niosą ze sobą wiele zagrożeń, szczególnie dla środowiska. Rozwój niesie degradację naturalnych terenów. Rządy naradzają się, co zrobić i wprowadzają w życie plany ochrony środowiska. Jest to pętla, w której wszyscy uczestniczymy.

Na szczęście technologia przynosi ze sobą też rozwiązania chroniące naszą planetę i przynoszące korzyści jej użytkownikom. Takim rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna. Wytwarza czystą energię elektryczną wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach znaczącą kwotę.

Jakie są rodzaje instalacji?

Można wyróżnić trzy typy instalacji fotowoltaicznych:

  • Instalacja fotowoltaiczna „na wyspę” (off grid). W tej opcji, cała energia wytworzona przez panele zostaje w budynku. Prąd zmienny wytworzony przez modułu zamienia się poprzez inwerter w prąd zmienny. Nadmiar energii trafia do akumulatorów, zatem instalacja może funkcjonować na akumulatorach lub bezpośrednio.
  • Instalacja fotowoltaiczna on grid. W tej wersji instalacja jest połączona z siecią energetyczną. Nadwyżkę energii możemy sprzedać do elektrowni. Taka instalacja posiada dwa liczniki, jeden mierzący ilość energii pobranej z sieci, drugi liczący sprzedany prąd. Jeśli nastąpi przerwa w dostawach prądu, instalacja również przestanie działać.
  • Systemy mieszane. Wykorzystują elementy obu wcześniej opisywanych rozwiązań

Jest też podział na instalacje o określonej mocy, od 2 do 40 kW. Instalacja o większej mocy zajmuję więcej przestrzeni na powierzchni dachu.instalacja fotowoltaiczna OZEnergia

Jak się to montuje?

Montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje fachowej ekipie od 2 do 5 dni. Panele montowane są na dachu domu po południowej stronie, należy unikać zacienionych miejsc. Panele łączy się ze sobą w celu uzyskania większego napięcia. Zbierają one promienie słoneczne i przekształcają je na prąd stały. Falownik znajdujący się blisko domowej rozdzielni, przekształca prąd stały na zmienny, odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych.

Panele nie produkują energii w nocy, przy silnym zachmurzeniu czy mgle. W innych sytuacjach sprawują się bez zarzutu. Instalacja jest bezobsługowa, nie trzeba jej często doglądać. Jest też niezawodna, zamontowana będzie służyć przez gwarantowane przez producentów 25 lat, po ich upływie wydajność spada tylko o 15%.

Świetne, ekologiczne rozwiązanie

Instalacje fotowoltaiczne to produkt przyszłości. Pozwala w znacznym stopniu uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej. W niektórych typach instalacji istnieje możliwość sprzedaży nadwyżki energii do elektrowni. Jest bezobsługowa i niezawodna. Nie posiada żadnych ruchomych części mogących zerwać się podczas wiatru. Działa nawet podczas umiarkowanego zachmurzenia.

Co niezwykle ważne instalacja jest przyjazna dla środowiska, nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, w tym CO2. Nie emituje też żadnego hałasu. Takie instalacje przygotowuje między innymi firma Fotowoltaika Innex (zachęcamy do sprawdzenia oferty – instalacje fotowoltaiczne Wrocław) – wykona projekt, zapewni dobór właściwych narzędzi i sprzętu oraz zainstaluje fotowoltaiczną elektrownię przy twoim domu lub biurze.

Comments are closed.