Technologie

Renowacja dachu jako usługa alpinistyczna

30 października 2019 at 15:12 By

Prace alpinistyczne

Raz położony dach domu zwykle nie spędza snu z powiek domowników przez dobre kilka, może kilkanaście lat. Z czasem wszystko traci jednak na trwałości i wymaga solidnej renowacji.

Dachówki są przecież nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych, czy to w postaci intensywnego nasłonecznienia, opadów deszczu, zalegającego śniegu czy silnego wiatru. Na kondycję dachu nie wpływają też najlepiej zalegające na nim zabrudzenia, gromadzące się między innymi z przesiadujących na wysokościach ptaków. Jesień to doskonały czas, by przeprowadzić profesjonalną renowację dachu budynków. Komu jednak warto ją zlecić? 

Renowacja dachu w ramach usług alpinistycznych

Prace na wysokościach wymagają odpowiedniego sprzętu, przeszkolenia, przygotowania mentalnego i doświadczenia. Nie każdy właściciel domu będzie przecież w stanie wspiąć się na swój dach, nie wspominając już o konieczności operowania na nim myjką ciśnieniową czy nawet zwyczajną miotłą. Coraz popularniejsze usługi alpinistyczne bazujące na pracy w uprzężach i linach sprawdzają się w wielu sytuacjach, gwarantując dobre efekty także w przypadku czyszczenia powierzchni dachów. 

Prace alpinistyczne

W ramach prac renowacyjnych na dachu warto wykonać zarówno gruntowne czyszczenie całej powierzchni, niezależnie od zastosowanego pokrycia, a dopiero następnie przejść do zabezpieczania widocznych uszkodzeń i przygotowywania dachu do dalszego użytku. Najczęstszym sposobem na zakończenie alpinistycznych prac na dachu jest jego malowanie pozwalające odświeżyć jego wygląd wizualnie, ale też stworzyć dodatkową barierę ochronną dla pokrycia. 

Kiedy warto poddać dach renowacji? 

Kwestia częstotliwości niezbędnych renowacji dachu zależy w dużej mierze od lokalizacji budynku oraz rodzaju wykorzystanego pokrycia. Odporność na uszkodzenia to łączna zasługa materiału, belek dachowych, ale też wykorzystanej farby pokrywającej dach czy dodatkowych warstw ochronnych jakie mogły zostać zastosowane po montażu lub poprzedniej renowacji. Pewne jest jedno – jeśli na dachu pojawiają się pierwsze widoczne zniszczenia, np. pęknięcia, odpadające płaty farby czy rdza, warto jak najszybciej postarać się o jego odnowienie i nie ryzykować, że pewnego dnia zacznie po prostu przeciekać. 

Koszty renowacji dachu będą zależne od jego wielkości, ale i skali zniszczeń, co dodatkowo podkreśla wartość odnawiania go jak najszybciej. Z reguły firmy świadczące usługi alpinistycznych renowacji dachu oferują darmową usługę wyceny pracy, podczas której mogą oszacować skalę uszkodzeń i zasugerować, czy renowacja jest już konieczna i jakie mogą być jej koszty oraz zakres prac. To dobre wyjście dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani o konieczności regularnego remontowania dachów. 

izolacje akustyczne

Jak wygląda profesjonalna renowacja dachu? 

Gruntowne prace na dachu odświeżające jego powierzchnię i pozwalające zreperować powstałe przez lata ubytki zawsze zaczynają się od czyszczenia, usuwania rdzy, zdrapywania luźnej farby i odtłuszczania powierzchni dachu. Przygotowanie takie pozwala nie tylko odsłonić niezauważalne na pierwszy rzut oka usterki  i ocenić skalę problemu, ale i przygotować dach do dalszej pracy i malowania. Po naprawie drobnych śladów zużycia, dach zawsze warto zabezpieczyć przez gruntowanie, które w dużej mierze umożliwia utrzymanie się farby antykorozyjnej przez wiele lat i zabezpiecza dach przed powstawaniem kolejnych warstw rdzy. 

 Renowacja dachu obejmuje nie tylko malowanie, ale i czyszczenie, usuwanie rdzy i luźnej farby, odtłuszczanie, a także gruntowanie (punktowe lub całościowe w zależności od stanu dachu). Dopiero na sam koniec dach malowany jest farbą antykorozyjną, aby zabezpieczyć powierzchnię przed ponownym powstawaniem rdzy.

Zarówno dachy domów, jak i obiektów użytkowych w centrach miast powinny być regularnie sprawdzane i w razie konieczności naprawiane przez specjalistów doświadczonych w prowadzeniu prac alpinistycznych na wysokościach. Dzięki sprawdzonemu sprzętowi i wieloletniemu doświadczeniu są oni w stu procentach przeszkoleni i przygotowani do bezpiecznego poruszania się po dachu i wykonywania powierzonych im zadań z najwyższą dokładnością, która przełoży się na długotrwały i wieloletni efekt prac. 

Znaczenie dachu dla funkcjonalności całego budynku jest niepodważalne. Warto zadbać o niego tak, by zawsze chronił domowników i dom przed zagrożeniami z zewnątrz. 

Comments are closed.