Technologie

Nowoczesne systemy oświetleniowe dla przemysłu

21 sierpnia 2018 at 15:11 By

oświetlenie ledowe

Odpowiednie oświetlenie zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa, bezpieczeństwo w miejscu pracy i jej komfort. Ludzie spędzają 90% swojego czasu w budynkach, bardzo często ze sztucznym oświetleniem. 80% wszystkich informacji jakie zbieramy ze środowiska postrzegamy przez oczy. Do tego 70% kosztów energii elektrycznej w hali można przypisać do światła. Nie da się więc przecenić istotności oświetlenia.

Pamiętajmy, że oświetlenie w przemyśle niejednokrotnie musi być wodoodporne, sprawdzać się w zapylonych halach produkcyjnych czy przy wysokich temperaturach. Z tego powodu rozwój technologii w tym obszarze jest bardzo intensywny od lat. Obecnie nowoczesne systemy oświetleniowe dla przemysłu oparte są zazwyczaj na diodach LED. Technologia ta rozwija się dynamicznie i staje się niezbędna w nowoczesnych firmach.

Co jest tak ekscytujące w technologii LED?

Oświetlenie LED ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców jest niski pobór mocy. Uważa się, że w ciągu kilku lat oszczędności na prądzie możemy liczyć w tysiącach złotych. Żarówka LED o mocy 3,5 W produkuje taką samą ilość światła jak klasyczna o mocy 50 W. Oznacza to, że zużycie energii może być nawet 10 razy mniejsze. Szacuje się, że odpowiednia modyfikacja systemu oświetlenia może zmniejszyć rachunki przedsiębiorstwa nawet o 80%. Co więcej lampy LED mają niesamowicie długą żywotność.  Oszczędzamy więc również na tym.

lampy led

fot.: http://www.globuslighting.pl

Nowoczesne rozwiązania zapewniają więcej lumenów na wat niż klasyczne lampy. Jest to bardzo istotne pod kontem komfortu pracy naszych pracowników. W halach produkcyjnych czy magazynach zazwyczaj brakuje światła dziennego. Obniża to standard pracy i zmniejsza wydajność. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia zagwarantuje nam właściwe warunki. Poprawi również bezpieczeństwo.

Konwencjonalna konserwacja oświetlenia to ciągła praca, która obciąża personel i zużywa część budżetu. Oznacza to mniej czasu i pieniędzy na modernizację sprzętu i inne ulepszenia. Ze względu na niezawodność i bezobsługowość oświetlenie LED ogranicza obowiązki związane z konserwacją, umożliwiając kierowanie personelu i funduszy na inne istotne działania.

Niektóre systemy oświetleniowe pozwalają na dostosowanie grup lub biegów świateł tak, by włączyć detekcję ruchu, przyciemniać je automatycznie lub planować cykl włączania i wyłączania. To dodatkowo zmniejsza zużycie energii.

Z powyższych względów możemy też stwierdzić, że oświetlenie tego typu jest ekologiczne. Mniejsze zużycie zasobów to nie tylko oszczędność dla firmy, ale również korzyść dla planety. Dodatkowo lampy tego typu nie zawierają rtęci, metali ciężkich, ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Co więcej nadają się do recyclingu. Jeżeli nasza marka stara się być eko to oświetlenie tego typu jest najlepszym rozwiązaniem.

Rodzaje nowoczesnych systemów oświetleniowych dla przemysłu

W typowe oświetlenie przemysłowe i komercyjne obejmuje wiele rozwiązań. Możemy zdecydować się na lampy typu HighBay. W zależności od modelu i producenta mogą się one różnić intensywnością wydzielanego światła, kolorem, kątem rozsyłu światła oraz komponentami. To świetne rozwiązanie w halach o wysoko zawieszonym suficie, ponieważ dobrze oświetlą całą przestrzeń bez konieczności instalacji wielu punktów.

Kolejnym rozwiązaniem jest oświetlenie liniowe z wykorzystaniem technologii LED. To zamienniki znanych wszystkim świetlówek. Są jednak dużo bardziej oszczędne i bezawaryjne. Co ważne w przemyśle możemy wybrać modele z hermetycznymi obudowami lub certyfikatami wodoodporności. Dzięki temu mamy pewność, że lampy tego typu możemy wykorzystać w każdych warunkach.

oświetlenie led

fot.: http://www.globuslighting.pl

Jeżeli chcemy oświetlić mniejsze pomieszczenia i nie potrzebujemy takich rozwiązań możemy zdecydować się naświetlacze LED. Mają one jednak szerokie zastosowanie i mocniejsze modele będą w stanie oświetlić także hale produkcyjne i magazynowe. Jeżeli zdecydujemy się na modele o odpowiednim standardzie wodoszczelności możemy wykorzystać je jako oświetlenie zewnętrzne. Takie urządzenia będą również odpowiednie do pomieszczeń z lekkim zapyleniem.

W sytuacji, gdy chcemy zmodernizować nasz system oświetlenia, jednak nie dysponujemy budżetem na jego kompletną przebudowę możemy sprawdzić zastosowanie żarówek LED’owych. Istnieją żarówki przemysłowe z gwintem E40. Występują w szerokiej gamie od 20 W do 250 W. Może być to pierwszy krok do wprowadzenia nowoczesnych technologii i oszczędności w naszym przedsiębiorstwie.

 

Comments are closed.