Z czego wykonane są liniały pomiarowe?
24 lutego 2023 at 13:18 By Redaktor MK
W branży przemysłowej zapewnianie rozwoju przedsiębiorstwom produkcyjnym jest jednym z najważniejszych czynników napędzania całej gospodarki. Nic w tym dziwnego, ponieważ ulepszanie produkcji zapewnia większą jakość produktów i przynosi firmie dobre wyniki sprzedażowe. Czasem taki rozwój można zapewnić przez wprowadzenie do produkcji ciekawych urządzeń ułatwiających pracę. W poniższym wpisie zajmiemy się jednym z takich urządzeń, a mianowicie liniałem pomiarowym.
Czym są liniały pomiarowe?
Liniały pomiarowe to urządzenia służące do wspomagania różnego rodzaju maszyn. Pomagają one przeprowadzić profesjonalny pomiar długości z niezwykłą precyzją. Dzięki nim cały proces produkcji jest w stanie działać bez najmniejszego opóźniania, które często ma miejsce przy nieprawidłowych pomiarach długości, np. na taśmach produkcyjnych. Liniały chronią przed tym dzięki swoim właściwościom, o których więcej później.
Jak i z czego zbudowane są liniały pomiarowe?
Obecnie na rynku można wskazać naprawdę dużą liczbę liniałów różniących się nie tylko jakością i marką, ale także wyglądem i sposobem budowy. Aby jednak bardziej przybliżyć specyfikę tego narzędzia, możemy pokazać, że zazwyczaj składają się one z:
- Listwy wzorcowej
- Głowicy odczytowej składającej się z czujnika i przetwornika
- Podziałki z elementarną działką
Można powiedzieć, że te elementy to podstawa liniału, którą można modyfikować i uzupełniać o inne narzędzia.
Warto również dodać, że liniały pomiarowe są zazwyczaj tworzone z najbardziej podstawowych dla przemysłu materiałów. Tak na przykład:
- Listwy oraz podziałki to najczęściej szkło, materiały ceramiczne, stal nierdzewna lub laminat epoksydowy
- Głowica jest tworzona najczęściej tak samo jak listwa lub dodatkowo wspomagana aluminium czy stalą lakierowaną
Jak działają liniały pomiarowe?
Wiadomo, że liniały służą do pomiaru, dlatego najczęściej mocuje się je na urządzeniach takich jak:
- Frezarka
- Szlifierka
- Tokarka
- Wiertarka
- Obrabiarka elektroiskrowa
Przy współpracy z tymi urządzeniami liniał jest w stanie wymierzyć długość obróbki danego produktu nawet w najcięższych warunkach. Działa on bezdotykowo, a to znaczy, że głowica przesuwa się wzdłuż urządzenia, nie dotykając jego powierzchni. Pozwala to uodpornić cały pomiar na drgania i nie zniekształcać go przez kurz, pył i inne obróbcze związki.
Jakie mają wady i zalety?
Do największych zalet liniałów pomiarowych zalicza się ich właściwości, tzn.:
- Szeroki zakres pomiaru, który zapewnia długi na 3 metry przewód i jest potwierdzony certyfikatem CE
- Brak uszkodzeń dzięki laserowej kalibracji przetworników
- Wysoka hermetyczność potwierdzana zazwyczaj certyfikatem IP 55
- Niemożność przegrzania dzięki podwójnym uszczelnieniom wargowym
- Kompatybilność z innymi urządzeniami
- Duża rozdzielczość dostosowana do potrzeb (od 5,5 μm do 5 μm)
- Szybkość pomiaru sięgająca 60 m/m
Przy tylu zaletach dosyć ciężko jest wymienić wady, ale jedną z nich będzie na pewno fakt, że jeśli chcemy uzyskać naprawdę dokładny pomiar niczym niezaburzony, to musimy postawić na droższe modele liniałów pomiarowych, które bardzo często są również mniej poręczne i nie pasują do tylu urządzeń, do ilu mogą pasować mniej dokładne liniały. Nie warto jednak zrażać się do gorszych jakościowo modeli, gdyż one również są w stanie precyzyjnie wymierzyć długość.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciekawą informacją jest fakt, że liniały pomiarowe mogą mieć różne rodzaje. Najczęściej wyróżnia się:
- Liniały optyczne – sprawdzające się w obrabiarkach konwencjonalnych i maszynach sterowanych numerycznie. Działają one bezdotykowo i to modele z tej kategorii są najczęściej wybierane.
- Liniały magnetyczne – mierzące przesunięcia bezpośrednio na prowadnicach maszyny i przekazujące przesunięcie w wartościach liczbowych. Ten rodzaj sprawdza się głównie w naprawdę dużych przestrzeniach roboczych, dlatego jest rzadziej wybierany.
Ponadto niezależnie od wyboru, sprawdzają się one głównie na halach produkcyjnych głównie w celu:
- Obróbki
- Spawania
- Korekcji
- Elektrodrążenia
- Prasowania krawędziowego
Dzięki temu są naprawdę wielozadaniowe i coraz częściej niezastąpione przez inne urządzenia pomiarowe.
Podsumowanie
Jak więc widać liniały pomiarowe są naprawdę dobrym rozwiązaniem dla przemysłu produkcyjnego, zwłaszcza jeśli specyfika danej produkcji opiera się głównie na dokładnym mierzeniu produktów. Liniały mają swoje wady i zalety, różnią się wielkością i wykonaniem, ale bez względu na to są doskonałym urządzeniem do pomiaru, sprawdzającym się w każdych warunkach i naprawdę wielu sytuacjach.
Comments are closed.