Technologie

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

25 sierpnia 2022 at 13:09 By

piec

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, ale także spore wyzwanie dla każdego inwestora. Przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie w domu wraz z wszelkimi niezbędnymi jego elementami.

Z pewnością bardzo ważnym etapem planowania i projektowania każdego domu, jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania. Klimat panujący w Polsce wymusza stosowanie odpowiednich rozwiązań, które pozwolą utrzymać komfortową temperaturę na przestrzeni całego roku. Na szczęście rynek oferuje obecnie bardzo wiele rozwiązań, które mają różne wady i zalety, przez co z pewnością każda osoba znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych wymagań i potrzeb. Przed podjęciem decyzji, warto jednak wiedzieć, z jakimi wymaganiami muszą mierzyć się osoby ogrzewające dom i czym charakteryzują się poszczególne systemy ogrzewania?

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby ogrzewające dom

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to kwestia, która ma ogromny wpływ zarówno na komfort mieszkania w danym budynku, jak i na koszty jego ogrzewania, jakie będą ponosić mieszkańcy. Zmiana systemu ogrzewania w domu w wielu przypadkach jest bardzo trudna i kosztowna, przez co warto odpowiednio przemyśleć swoją decyzję, aby później jej nie żałować i nie musieć ponosić dodatkowych kosztów. Wybór systemu ogrzewania będzie miał również spory wpływ na to, jak dużo zaangażowania system ten będzie wymagał od jego użytkownika. Niektóre rozwiązania są bowiem samowystarczalne, a inne potrzebują regularnej kontroli i konserwacji, aby mogły działać bezpiecznie i skutecznie. Ponadto stale zmieniające się ceny energii oraz surowców sprawiają, że dokonanie optymalnego wyboru jest bardzo trudne.

Piec na paliwa stałe

Systemy ogrzewania na paliwa stałe to nadal najpopularniejszy sposób ogrzewania wnętrza budynków. Jeszcze do niedawna za najlepsze paliwo stałe uważany był węgiel, który jest szeroko dostępny i dość tani. Niestety jego dużą wadą było to, że podczas spalania generował bardzo wiele szkodliwych związków do atmosfery, co negatywnie wpływało na środowisko naturalne. Z tego względu obecnie odchodzi się od węgla w czystej postaci na rzecz nowszych i bardziej ekologicznych rozwiązań takich jak np. kotły na ekogroszek, pellet, drewno, miał itd. System ogrzewania działający na paliwa stałe z pewnością jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań z racji niskich kosztów zakupu paliwa i jednocześnie charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością. Z kolei wadą tego rozwiązania jest z pewnością to, że aby móc wykorzystywać tego typu system ogrzewania, niezbędny jest wyznaczenie osobnego pomieszczenia, w którym znajdzie się kocioł na paliwo stałe, a także miejsca na składowanie paliwa niezbędnego do użytkowania tego systemu.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe to po kotłach na paliwo stałe drugi najpopularniejszy system ogrzewania stosowany w Polsce. Rozwiązanie to charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, szybkością działania, niską awaryjnością, brakiem emitowania jakichkolwiek szkodliwych związków, a także wysokim komfortem użytkowania. Piec gazowy nie potrzebuje bowiem praktycznie żadnej uwagi ze strony użytkownika, ponieważ cały czas pracuje sam i samodzielnie dozuje sobie taką ilość gazu, jaka niezbędna jest do ogrzania wnętrza domu. Dzięki temu jest to z pewnością jeden z najwygodniejszych systemów  ogrzewania, jednak nie jest pozbawiony również wad. Z pewnością największą wadą takiego rozwiązania są wysokie koszty zakupu gazu, który obecnie jeszcze bardziej drożeje z racji obecnej sytuacji na świecie.

piec

Pompy ciepła

System ogrzewania oparty na pompie ciepła to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które jednocześnie jest bardzo ekologiczne. Pompy ciepła pozyskują ciepło z naturalnych źródeł takich jak powietrze, grunt czy woda i wtłaczając je do wnętrza. Rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne, działa samodzielnie, jednak jego wadą jest dość niska wydajność i wysokie koszty zakupu oraz montażu.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne nie jest tak popularne w Polsce, jak i w innych regionach świata, jednak nadal stanowi ciekawą opcję dla niektórych osób. Koszty energii elektrycznej są obecnie dość wysokie i tego typu ogrzewanie nie jest zbyt opłacalne dla większości osób. Jest jednak grupa ludzi, dla której system ten może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Są to prosumenci, czyli użytkownicy własnych instalacji fotowoltaicznych. Dysponując taką mikroinstalacją, można produkować prąd na własny użytek i wykorzystywać go w celu ogrzewania domu. Dzięki temu uzyskujemy bardzo wydajny i opłacalny system ogrzewania.

Comments are closed.