BHP w przemyśle

Oświetlenie przemysłowe LED – korzyść dla przedsiębiorstwa

22 października 2018 at 15:02 By

oświetlenie przemysłowe

Oświetlenie LED zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność nie tylko w zastosowaniach domowych, ale też we wszelkiego rodzaju środowiskach przemysłowych, biurowych i handlowych. Żarówki LED-owe coraz częściej zastępują dziś tradycyjne żarówki i świetlówki, gwarantując znacznie trwalsze, wydajniejsze i tańsze źródło światła w każdych warunkach. Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie oświetlenia przemysłowego LED?

Energooszczędne oprawy LED

Pierwszą z kwestii jakie najczęściej porusza się w kontekście oświetlenia przemysłowego LED jest oczywiście energooszczędność takiego rozwiązania technicznego. W przeciwieństwie do standardowych żarówek, które zaledwie 5-10% pobieranej energii przekształcają na faktyczne oświetlanie pomieszczeń, LED-y wykazują znacznie mniejsze straty energetyczne i tym samym przy znacznie mniejszych kosztach są w stanie wyprodukować taką samą ilość światła w pomieszczeniu. Ważnym aspektem jest tu także znacznie mniejsza ilość generowanego przez LED-y ciepła, dzięki czemu nowoczesne oprawy LED-owe nie przyczyniają się w żaden sposób do pogarszania stanu środowiska, nie wymagają ogromnej energii przy każdym starcie żarówki aż do jej pełnego rozgrzania się i przede wszystkim nie wpływają na wysokość temperatury w pomieszczeniach, eliminując konieczność stosowania dodatkowego ich chłodzenia.

oświetlenie w przemyśle

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii i kosztów, w przypadku LED-ów nie sposób pomiąć też kwestii czasu pracy, który w przypadku opraw LED może wynosić nawet 100 000 godzin. Informacja ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia wielu przedsiębiorstw, w których to oświetlenie wykorzystywane jest przez kilkanaście godzin dziennie – w takim układzie tradycyjne żarówki trzeba wymieniać dość często i regularnie, podczas gdy LED-y po prostu świecą i świecą.

Przemysłowe oświetlenie LED dla zdrowia pracowników i bezpieczeństwa środowiska

Praca w słabo oświetlonych halach produkcyjnych, magazynach czy innych budynkach przemysłowych nie należy do najbezpieczniejszych, dlatego też w miejscach takich stosuje się zwykle naprawdę wiele różnego rodzaju źródeł światła. Zastępując je wszystkie oprawami LED przedsiębiorcy nie tylko korzystają finansowo, oszczędzając setki a nawet tysiące złotych na każdej pojedynczej wymianie żarówek (która byłaby konieczna w przypadku rozwiązań tradycyjnych), ale też poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy samych pracowników.

Żarówki LED-owe uważane są ogólnie za rozwiązanie przyjaźniejsze dla wzroku w porównaniu z innymi źródłami światła, jako że tu światło jest bardziej zbliżone swoją barwą i natężeniem do światła dziennego, co oczywiście męczy wzrok w znacznie mniejszym stopniu niż przykładowo światło halogenowe. Mniej obciążony wzrok pracowników to jednocześnie większy komfort ich pracy, który oczywiście przekłada się bezpośrednio na ich wydajność i efektywność. Dodając do tego kwestie związane z brakiem szkodliwych substancji takich jak rtęć czy wolfram zawartych w żarówkach LED, oświetlenie tego typu jest też bezpieczniejsze dla środowiska, wpisując się doskonale w stosowaną obecnie przez wiele przedsiębiorstw politykę proekologiczną [1].

Funkcjonalność opraw LED w przemyśle

Oświetlenie LED-owe wykorzystuje się dziś nie tylko ze względu na możliwość wygenerowania ogromnych oszczędności energetycznych czy zwiększenia komfortu pracowników, ale też ze względu na liczne atuty funkcjonalne rozwiązania. LED-y pozwalają nie tylko na łączenie lamp w wysoce inteligentne i łatwo sterowalne sieci, ale też na bieżący monitoring sprawności operacyjnej lamp rozmieszczonych niejednokrotnie na bardzo dużej przestrzeni użytkowej.

oświetlenie dla przemysłu

Ważnym aspektem jest tu też wspomniane już wcześniej natychmiastowe osiąganie jasności, którego nie gwarantują żadne tradycyjne rozwiązania. Lampy LED uruchamiają się do pełnej mocy od razu po włączeniu, dlatego też możliwe jest zastosowanie świateł uruchamiających się w danym miejscu tylko w razie potrzeby bez generowania strat energetycznych na samym procesie zapalania i gaszenia światła.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wydajności świetlnej lamp LED-owych, która w przemyśle i różnych gałęziach biznesu jest niejednokrotnie przedmiotem regulacji prawnych. Oprawy LED-owe pozwalają znacznie łatwiej spełnić odpowiednie wymagania energetyczne i wydajnościowe. Skoro więc dzięki oprawom LED przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić, zwiększyć wydajność pracowników i zminimalizować awaryjność swoich systemów oświetlenia, korzystanie z tradycyjnych rozwiązań wydaje się dziś być już nie na miejscu.

[1] – Źródło: Luxon.pl

 

Comments are closed.