Budownictwo

Jak ułożyć kostkę brukową?

24 czerwca 2016 at 08:41 By

Układanie kostki brukowej

Każdy z nas marzy o tym, żeby jego dom wyglądał stylowo, zachwycając przy tym gości, którzy go odwiedzają. Z tego powodu dbamy o najmniejszy szczegół, który może przysłużyć się wydaniu opinii na temat danego wnętrza. To, na co zwracamy szczególną uwagę, odwiedzając dane wnętrze to powierzchnie. Patrzymy na ściany i podłogi, które nadają każdemu pomieszczeniu specyficznego charakteru. Jednak nie tylko wnętrze domu jest pewnego rodzaju wizytówką dla nas. Także to, co znajduje się na zewnątrz odgrywa bowiem ważną rolę – mowa tu o przydomowym ogrodzie, podjeździe, ścieżce, a nawet o ogrodzeniu.

Dlaczego liczy się ciekawy wzór kostki brukowej?

Gość, wchodząc na naszą posesję, widzi najpierw jej ogrodzenie. Jakiś czas temu dużą popularnością cieszyły się efektowne ogrodzenia betonowe, które odznaczały się niezwykłą masywnością, dlatego do tej pory często spotyka się je przed domami. Następnie gość przechodzi przez furtkę i jego oczom ukazuje się ścieżka, po której musi przejść, aby dotrzeć do drzwi domu. Ścieżka ma duże znaczenie, ponieważ powinna nie tylko oryginalnie wyglądać (co mogą zapewnić np. oryginalne wzory kostki brukowej), ale także odznaczać się dużą odpornością na nieprzychylne warunki atmosferyczne. Właśnie z tego powodu, ścieżka powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, takiego jak np. kostka granitowa czy kostka bazaltowa. Ostatnimi czasy, dość popularnym materiałem są również indyjskie płyty naturalne, które najlepiej wyglądają w otoczeniu roślin (do ścieżek tego typu nie używa się wykończeń w postaci krawężników, popularnych raczej przy podjazdach).

Tania kostka brukowa

Materiały, które są niezbędne do wykonania trwałej ścieżki przydomowej można kupić u producentów kostek lub właściwie w każdej firmie brukarskiej, która oferuje również inne usługi (m.in. układanie kostki brukowej) – każda z tych usług jest jednak wyceniana indywidualnie, w związku z czym ceny usług brukarskich w kilku firmach mogą różnić się miedzy sobą.

Kiedy gość dociera do naszych drzwi, ma już mniej więcej wyrobione zdanie na temat tego co może znajdować się w środku domu.

Kostka brukowa ułożona odpowiednio w miejscu jakie sobie wytyczymy do tego celu będzie pięknie się prezentować dzięki dostępnym obecnie pięknym wzorom kostki brukowej jak i spełniać swoją praktyczną rolę. Najczęściej spotykane są kostki betonowe, które kupuje się na paletach, przy czym na każdej muszą być zawarte takie informacje jak:

– nazwa i adres producenta kostki
– oznaczenie zawierające: kolor, model, klasę, gatunek i grubość
– ilość elementów na 1 m2
– numer aprobaty technicznej

Na życzenie powinna być również dołączona deklaracja zgodności z Aprobatą Techniczną.

Kostkę brukową z powodzeniem można ułożyć samodzielnie niezależnie od tego czy chcemy aby była ona na ścieżce czy podjeździe, nawet jeśli chcemy ułożyć ciekawe wzory z kostki brukowej i nie musimy korzystać z usług firmy brukarskiej. Ważne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża i staranne wykonywanie robót. Niezwykle istotny będzie wybór dobrej jakości kostki w celu zachowania wysokiej estetyki i trwałości, dlatego spełnić musi szereg wymagań (można też zdecydować się na kostkę granitową). Na jakość wpływ posiada cena kostki brukowej i różni się ona u poszczególnych producentów kostki.

Gatunki kostki brukowej

Kostka betonowa I gatunku powinna mieć jednolity kolor w danej partii i nie może być mowy o jakichkolwiek rysach, spękaniach itp. Na pojedynczych elementach mogą być delikatnie widoczne przebarwienia. Na każdej też kostce znaleźć się mogą po dwa uszkodzenia krawędzi bocznych i pionowych.

Kostka betonowa II gatunku uszkodzenia mogą być nieco większe. Będą też dopuszczalne różnice koloru w jednej partii i przebarwienia tego samego koloru na pojedynczym elemencie.

W obu natomiast gatunkach niedopuszczalnym będą jakiekolwiek uszkodzenia naroży, bądź też plamy i zabrudzenia, których nie można usunąć wodą.

Ważnym z praktycznego punktu widzenia będzie na jaką grubość kostki się zdecydujemy. Z asortymentu od 4 do 14 cm, prywatne osoby zamieszkujące domy jednorodzinne, powinny zastanowić się nad dwoma rodzajami – 4 cm i 6 cm. 4 cm kostka służy głównie do układania chodników i podjazdów dla samochodów o wadze do 2 ton. Jednak może się zdarzyć, że na nasz podjazd będzie potrzebowała wjechać np. ciężarówka z meblami – wtedy lepiej użyć kostki o grubości 6 cm, która wytrzymuje obciążenie do 3,5 tony. Podczas prac trzeba pamiętać o odwodnieniach, a także o obrzeżach zabezpieczających przed rozsuwaniem się kostki na boki.

Comments are closed.