Maszyny Przemysłowe

Taśmy przenośnikowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

26 maja 2019 at 14:37 By

Jeśli Twoja firma potrzebuje dobrych taśm przenośnikowych, ale nie wiesz dokładnie, co wybrać i jakie rodzaje taśm właściwie znajdują się na rynku, zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym piszemy o podstawowych faktach dotyczących tego materiału. Dowiesz się, jakie istnieją rodzaje taśm, jak się je stosuje i w jakich miejscach są przydatne. Oprócz tego znajdziesz tutaj inne niezbędne informacje, które przydadzą się podczas wyboru właściwej taśmy.

Czym jest taśma przenośnikowa?

Taśma przenośnikowa to, najprościej mówiąc, materiał znajdujący się na przenośniku taśmowym. Porusza się ona w pewnym powtarzalnym kierunku, dlatego nigdy się nie kończy i służy do przenoszenia konkretnych ładunków. Każda taśma posiada okładki, dzięki którym cała konstrukcja przenośnika jest zabezpieczona. Najbardziej popularnym przykładem taśmy przenośnikowej jest taśma, na której układasz artykuły, które chcesz kupić w supermarkecie. Taśma się przesuwa i wówczas poszczególne produkty również zmieniają swoje położenie. Lecz takie taśmy występują również w wielu innych miejscach. Jakich?

Przede wszystkim w halach produkcyjnych, w których produkty są w ciągłym ruchu, przedostając się z poszczególnych etapów produkcji do kolejnych. Są również przydatne w różnego rodzaju magazynach, w których ludzie pracują z dużą ilością towarów, które trzeba przenosić. Dzięki taśmie przenośnikowej można zaplanować pracę tak, aby wszystko znalazło się we właściwym miejscu o właściwym czasie bez potrzeby znajdowania innych, dodatkowo czasochłonnych rozwiązań.

Rodzaje i zastosowanie taśmy przenośnikowej

Tak jak w przypadku wielu sprzętów czy produktów, taśma przenośnikowa również ma kilka rodzajów. Każdy z nich jest dedykowany innego typu produktom, bo przecież produkowane przedmioty różnią się konsystencją, wagą oraz innymi parametrami. Najbardziej klasyczna jest taśma zwykła ogólnego przeznaczenia, która używana jest w takich miejscach jak ciepłownie czy cementownie. Można na niej transportować piasek, żwir oraz podobne materiały, które nie stwarzają zagrożenia.

Z kolei taśma tłuszczoodporna czy też olejoodporna to nieco bardziej specjalistyczny materiał pozwalający na transportowanie takich produktów jak zboża, czy nawozy. Używana jest, między innymi, w sortowniach oraz w miejscach związanych z przemysłem drzewnym. Do mocnych, specyficznych taśm należy również taśma przenośnikowa trudnościeralna, która, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do transportu artykułów szorstkich i mających tendencje do niszczenia delikatnych materiałów. Mowa tutaj o różnego kruszywach, a więc taśma tego rodzaju świetnie sprawdza się w kopalniach kruszywa czy też hutach szkła oraz podobnych miejscach.

Bardzo szczególnym rodzajem taśmy przenośnikowej jest również taśma temperaturoodporna, która jest w stanie przetransportować niezwykle gorące materiały takie jak wyroby hutnicze – mogą mieć one powyżej stu stopni Celsjusza. Z tego względu jest używana właśnie w hutach, a także w ciepłowniach czy odlewniach.

Serwisowanie taśmy przenośnikowej

Jak każdy używany na co dzień sprzęt, również taśma przenośnikowa musi być czasami naprawiana i upiększana, aby mogła w dalszym ciągu bezpiecznie służyć pracownikom poszczególnych zakładów. Decydując się na daną taśmę, warto pamiętać więc o tym, że będzie ona musiała być kiedyś serwisowana, dlatego warto od razu zapytać o szczegóły z tym związane. Jak długo taki serwis przebiega i ile kosztuje? Gdzie może być wykonany? Jeśli chodzi o sam wybór właściwej taśmy, koniecznie dopasuj taśmę do danego miejsca, a więc weź pod uwagę wymienione aspekty takie jak temperatura produkowanych artykułów czy ich cechy szczególne. Dobrze dopasowana taśma będzie służyła przez lata.

Comments are closed.