Informacje Przemysłowe

Rola filtra kieszeniowego w systemie wentylacyjnym hal przemysłowych

18 czerwca 2021 at 15:07 By

filtr kieszeniowy w hali przemysłowej

Filtry kieszeniowe są z powodzeniem stosowane w urządzeniach wentylujących, a także w klimatyzacjach. W obu tych przypadkach ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie czystego, nieskażonego powietrza, co przekłada się na poprawę zdrowia. 

Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów kieszeniowych, a to, który z nich zostanie zastosowany, w dużej mierze zależy od rodzaju zanieczyszczeń, z jakimi mamy do czynienia w określonym rodzaju placówki. Jak działa filtr kieszeniowy i jaka jest jego rola w systemie wentylacyjnym?

Filtr kieszeniowy – zasada działania

Filtry kieszeniowe są rodzajem filtrów kasetowych, w których umieszczona jest sekwencja kieszeni tzw. medium filtrującego – materiału odpowiedzialnego za wychwytywanie zanieczyszczeń. Wyróżniamy kilka rodzajów włókien filtrujących, w tym włókna szklane i syntetyczne. Włókna szklane sprawdzają się w przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi i szkodliwymi gazami. 

Filtry kieszeniowe mogą z powodzeniem być wykorzystywane przy filtracji stopniowej, kiedy to mogą różnić się od siebie rodzajem zastosowanych włókien, lecz podstawową różnicą będzie grubość splotu, przystosowana do wychwytywania cząsteczek zanieczyszczeń o zróżnicowanej wielkości

Jaka jest rola filtra kieszeniowego w systemie wentylacyjnym? 

Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z cząsteczek pyłu, czy też szkodliwych substancji, które mogłyby nie tylko mieć negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu, lecz także uszkodzić instalację wentylacyjną. 

Dobrej jakości filtr jest stanie wychwycić możliwie największą ilość zanieczyszczeń przy stosunkowo niskim oporze powietrza. Ze względu jednak na zróżnicowaną skuteczność zatrzymywania cząstek, wprowadzony został podział na klasy. Wyróżniamy filtry wstępne, dokładne i absolutne. 

czyste powietrze w hali przemysłowej z filtrem kieszeniowym

Filtry wstępne – umieszczane na wlocie instalacji wentylacyjnej. Wychwytują największe cząsteczki zanieczyszczeń, stanowiące największe zagrożenie dla zdrowia i stanu technicznego urządzenia. 

Filtry dokładne – odpowiadają za zatrzymanie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i pyłowych. Wspomagają ochronę takich elementów wentylacji, jak tłumiki akustyczne, kanały wentylacyjne, a także filtry końcowe.

Filtry absolutne – umieszcza się je jak najbliżej pomieszczenia, do którego ma dotrzeć filtrowane powietrze. Dedykowane są przede wszystkim pomieszczeniom czystym, chroniąc je przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z systemu wentylacyjnego.

Filtry kieszeniowe od Filterm – znajdź model idealny do Twoich potrzeb!

Oferujemy filtry, które doskonale sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach, jakie panują w lakierni, fabrykach i wielu innych. W naszej ofercie dostępne są filtry iskroodporne, antystatyczne, teflonowane i wiele innych. Dokładną propozycję możesz poznać na stronie filterm.pl.

Jak często należy wymieniać filtry kieszeniowe?

Rzecz, o której często zapominamy, to fakt, że filtry kieszeniowe mają określony czas, w którym działają skutecznie. W przypadku filtrów kieszeniowych wstępnych optymalny czas wymiany powinien wynosić od 3 do 6 miesięcy, ze wskazaniem na to, by nie przekraczać roku. 

filtr kieszeniowy na zanieczyszczone powietrze w hali przemysłowej

Jeśli chodzi o filtry dokładne, czas na wymianę jest nieco dłuższy, wynosi od 5 do 9 miesięcy, przy czym w tym przypadku również nie warto przekraczać czasu 12 miesięcy eksploatacji. 

Najdłużej można korzystać z filtrów absolutnych – czas eksploatacji może sięgać nawet do 18 miesięcy.

Pamiętaj o regularnej konserwacji sytemu wentylacyjnego i filtrów kieszeniowych

Warto pamiętać o tym, że ważnym czynnikiem jest również to, w jak dużym stopniu filtry kieszeniowe są narażone na zanieczyszczenia. Jeśli ich poziom jest wysoki, czas eksploatacji ulega znacznemu skróceniu, niemniej jednak jeśli zanieczyszczeń jest niewiele, maksymalny czas korzystania z jednego filtra nie ulega wydłużeniu.

Regularna wymiana filtrów pozwoli uniknąć sytuacji, w której filtr, zamiast chronić przed zanieczyszczeniem, stanie się zanieczyszczeniem sam w sobie.

Comments are closed.