Maszyny i urządzenia

Poznaj rodzaje zgniatarek do odpadów

15 grudnia 2022 at 11:49 By

odpady

Zgniatarka do odpadów to urządzenie pomagające w istotny sposób zmniejszyć wydatki w firmie związane z przechowywaniem i wywożeniem odpadów do utylizacji lub recyklingu. Belownica ułatwia utrzymanie porządku na terenie firmy i zmniejsza czas poświęcony na składowanie i segregowanie odpadów. Jakie są rodzaje zgniatarek do odpadów? Jakie są ich zalety i wady? Który z rodzajów zgniatarki będzie tym najlepszym?

Czym jest belownica?

Belownica, inaczej nazywana również zgniatarką do odpadów, jest urządzeniem pomagającym zmniejszyć objętość składowanych śmieci nawet o 80 do 90%. Na rynku znajdziemy najróżniejsze modele belownic, które będą różniły się między sobą takimi parametrami, jak siła nacisku, wielkość, czy też ciężar wytworzonej belki.

Jakie rodzaje odpadów można skompresować w belownicy?

  • puszki aluminiowe
  • butelki typu PET
  • tekstylia
  • makulaturę
  • odpady organiczne
  • twardy plastik
  • styropian
  • elektrośmieci
  • folię

Jakie wyróżniamy rodzaje zgniatarek do odpadów?

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje belownic o zastosowaniu przemysłowym: pionowe i poziome. Poniżej krótko opiszemy każdy z rodzajów. 

Belownice pionowe

Do belownicy pionowej odpady ładujemy z boku. Znajduje się w niej tłok pracujący z mocą od 3 do nawet 70 Mg, przy czym moc nacisku zależna jest m.in. od rodzaju zgniatanych odpadów. Większa siła przydaje się m.in. przy kompresowaniu elektrozłomu. Większy nacisk wykorzystywany jest do produkcji tzw. belki handlowej, zaś mniejszy stosowany jest w przypadku lekkich odpadów, do produkcji belki marketowej. Rodzaj belki ma znaczenie m.in. przy ładowaniu odpadów np. do tira, przy czym w tym wypadku lepiej sprawdzą się belki handlowe, jako że przy mniejszych optymalne wykorzystanie miejsca byłoby niemożliwe.

Belownice poziome

Jest ona dużo większa od belownicy pionowej, a ponadto otwór do ładowania odpadów znajduje się u góry i ma większe wymiary, niż w pionowej zgniatarce do odpadów. Belownica pozioma może być załadowana zarówno ręcznie, jak i automatycznie, z wykorzystaniem taśmociągu. Siła nacisku stosowana do zgniatania w tym rodzaju belownicy przekracza 50 ton. 

Jakie są wady i zalety zgniatarek do odpadów?

Zalety

Zaczynając od zalet, warto odnieść się do wspomnianej już informacji o zmniejszonej objętości odpadów, co przekłada się na możliwość składowania większej ilości śmieci na tym samym metrażu. Spadają dzięki temu koszty związane z przechowywaniem, przygotowaniem do wywiezienia i samym wywozem. 

Warto wspomnieć tutaj jeszcze inną zaletę, jaką jest większy zysk ze sprzedaży belki odpadowej. Szczególnym powodzeniem cieszą się belki handlowe, co daje możliwość wyboru najlepszej oferty na rynku. 

Wady

Największą wadą belownicy może być jej koszt. Ponadto konieczne jest stosowanie do niej wyposażenia dodatkowego, potrzebnego do przewożenia belek z odpadami, np. paleciaka lub wózka widłowego. Innym minusem jest duży hałas, generowany przez belownice, przez co nie może ona być używana w dowolnym miejscu w zakładzie. Wymagane są również osoby do obsługiwania belownicy, co niekiedy równa się z większymi wydatkami na personel. 

Gdzie warto stosować zgniatarkę do odpadów?

Przyda się ona wszędzie tam, gdzie generowane są duże ilości odpadów w krótkim czasie – w marketach, zakładach przemysłowych, w drogeriach, hurtowniach, placówkach medycznych, itd.  Jak dotąd niestety w wielu miejscach, choćby jak te wymienione wyżej wciąż trudno jest o wdrożenie metod zmniejszających ilość generowanych odpadów w ciągu dnia. Na szczęście jednak zastosowanie zgniatarki umożliwia zmniejszenie ich objętości, dzięki czemu firmy mają szansę pozbywać się śmieci w sposób bardziej ekologiczny i ekonomiczny. 

odpady

Zgniatarki do odpadów w domu?

Jako ciekawostkę na koniec warto dodać, że zgniatarki do odpadów można stosować również… w prywatnych domach. Naturalnie urządzenia te są dużo mniejsze, niż te przemysłowe, aczkolwiek mogą być bardzo przydatne przy zgniataniu butelek i puszek. Wynoszenie śmieci nie będzie dzięki temu tak częstym obowiązkiem. Podobnie, jak w przypadku zgniatarek przemysłowych, zgniatarki domowe dzielą się na pionowe i poziome. Jak widać, zgniatarki do odpadów mogą w przyszłości mocno zrewolucjonizować sposoby zagospodarowywania odpadów w każdym miejscu.

Comments are closed.