Firmy Przemysłowe

Co należy wiedzieć o włókninie do rekuperatora?

14 września 2021 at 11:29 By

rekuperator

Rekuperacja jest niezwykle ważnym system wentylacji domu, który jest niezawodny i energooszczędny. Tradycyjna wentylacja związana jest ze stratami ciepła, ponieważ podczas jego wymiany nawiewane jest to zimne i musi zostać ogrzane  już w samym budynku.

Niezwykle istotnym jest fakt, że rekuperator jest wymiennikiem powietrza z jego ogrzewaniem, który nie wykorzystuje do tego dodatkowej energii. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest obecnie obowiązkowym wyposażeniem domów energooszczędnych i pasywnych.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator jest częścią systemu rekuperacji, a właściwie jego centralnym elementem, który jest zasilany energią elektryczną. Jego zadaniem jest nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza z jednoczesnym usuwaniem, wywiewaniem zanieczyszczonego z wnętrza budynku.

Gwarantuje poza tym odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, zmniejszając rachunki za ogrzewanie. Oczywiście system rekuperacji nie zastąpi centralnego ogrzewania. Najważniejszą częścią urządzenia jest wymiennik ciepła, który gwarantuje parametry jego odzysku. Niektóre z nich potrafią odzyskiwać pokaźną ilość ciepła z wywiewanego powietrza.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym powietrze zużyte z wnętrza budynku jest wywiewane w taki sposób, że nie miesza się z powietrzem świeżym z zewnątrz. Oba te strumienie  mijają się ze sobą z jednoczesną wymianą energii cieplnej, dlatego powietrze nawiewane do wnętrza jest ogrzane.

Niezwykle istotną rolę w rekuperatorze pełnią filtry, dzięki którym wszelkie zanieczyszczenia, owady i kurz są zatrzymywane, co gwarantuje, przy zastosowaniu odpowiedniego filtra, nie tylko ochronę wymiennika ciepła i kanałów, ale również czystość nawiewanego do wnętrza domu powietrza.

Jest to niezwykle istotne ze względu na duże zanieczyszczenie atmosfery, szczególnie w okresie zimowym, kiedy przekraczane są z reguły jej normy. Zastosowanie filtrów w rekuperatorze ma szczególne znaczenie dla osób z alergią, dla których czyste powietrze, wolne od alergenów jest podstawą zachowania zdrowia.

Czym jest włóknina do rekuperatora?

Włóknina filtracyjna jest uniwersalnym sposobem filtracji powietrza w przedsiębiorstwach i fabrykach, ale można ją stosować w każdym miejscu. Zabezpiecza ona elementy klimatyzacji, urządzenia elektroniczne, ruchome części maszyn oraz wszystkie te miejsca, które są narażone na zanieczyszczenia powietrza. 

Włóknina filtracyjna znajduje zastosowanie w instalacjach wentylacyjnych biur, fabryk, budynków użyteczności publicznej ze względu na to, że nadaje się ona do filtracji dużej objętości mocno zanieczyszczonego powietrza.

Włókniny filtracyjne chronią także delikatne części sprzętu w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, między innymi w lakierniach, gdzie brud i inne zanieczyszczenia są skutecznie usuwane i nie niszczą sprzętu, co może spowodować awarie i nieprzewidziane przestoje w pracy fabryki.

zastosowanie rekuperatora

Jaka jest rola włókniny w rekuperatorze?

Włóknina do rekuperatora jest przeznaczona do filtracji zgrubnej, to znaczy wstępnej. W jej trakcie powietrze oczyszcza się z największych drobin zanieczyszczeń. Pozwala ona także na zatrzymywanie dużej ilości pyłu przy jednocześnie niskim spadku ciśnienia i zachowaniu długiej żywotności.

Standardem jest progresywna budowa produktu, polegająca na ciasnym upakowaniu włókna, umożliwiającym zatrzymanie zanieczyszczeń wewnątrz niej, chroniąc wierzchnią warstwę filtra od zapchania, dlatego są one wysokowydajne i nie ma konieczności ich wymiany w niewielkich odstępach czasu. Ma to ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw, gdyż generuje konkretne oszczędności.

Poza tym zastosowanie dodatków w postaci węgla aktywnego lub związków dezodoryzujących pozwala na zaspokojenie potrzeb każdego klienta. Rolą włókniny filtracyjnej jest zapewnienie bezpieczeństwa w fabrykach, produkujących materiały łatwopalne, gdyż zabezpiecza się je przed wyładowaniami elektrostatycznymi lub palnością.

Dzięki temu pyły, zatrzymujące się na włókninie, nie zapalą się pod wpływem wyładowań elektrostatycznych. Zastosowanie odpowiedniej włókniny filtracyjnej zapewnia bezpieczeństwo przedsiębiorstwu i jego pracownikom.

Comments are closed.