Maszyny i urządzenia

Chwytaki w przemyśle

1 grudnia 2017 at 14:06 By

chwytak przemysłowy

Nie każdy o tym wie, ale chwytaki są niezbędne do przeprowadzenie różnych czynności przy pomocy maszyny manipulacyjnej. Przydatne są między innymi do montażu, przeprowadzenia operacji typu pick&place, sortowania i testowania różnych elementów. Bez wątpienia są one niezbędnym elementem, którego niedobór mógłby w znaczny sposób wpłynąć na przeprowadzane prace, proces produkcji i jakość produktu.

Chwytaki – przyssawki próżniowe i ciśnieniowe

Wyróżnia się kilka rodzajów chwytaków, różnią się one układem wykonawczym, można spotkać na rynku chwytaki obrotowe, dwuszczękowe, trójszczękowe, a także wieloszczękowe. Mogą się one różnić, w zależności od modelu także wyglądem, kształtem i wykorzystanym do produkcji materiałem. Każdy z nich jest przeznaczony do innego zastosowania, dlatego też klient sam musi określić do czego je potrzebuje. Z zasady nie są one jednak sprzedawane w stanie kompletnym, ponieważ brakuje nasadek, które można dobrać w zależności od potrzeb lub zrobić je samemu. Warto tutaj wspomnieć o tym, że są one zbudowane z zespołu napędowego, końcówek chwytnych oraz z części, której zadaniem jest przenoszenie napędu. Istnieje możliwość nabycia chwytaków, które posiadają napęd pneumatyczny, hydrauliczny, elektryczny. W tym przypadku chwytaki mają wszechstronne zastosowane, ponieważ są przystosowane do montażu na ramieniu lub końcu robota.

Montaż

Chwytaki można zamontować z różnych stron z możliwością doprowadzenia powietrza lub przyłącza z każdej strony. Nie będzie to sprawiało problemów i bez wątpienia przyda się w wykonaniu planowanych przez nas czynności. Zamontowanie w specjalnych miejscach bezdotykowych czujników położenia sprawi, że korzystanie z niego będzie bezpieczne, ponieważ będzie wykorzystywana stała sygnalizacja stanu chwytaków. Bez wątpienia informacja o tym czy są zamknięte czy otwarte bardzo się przyda w pracy i zapobiegnie błędom, które mogłyby naruszyć zasady zachowania bezpieczeństwa.

Wykorzystanie w praktyce

Sposób skonstruowania chwytaka ma na celu umożliwienie podniesienia przedmiotu, utrzymanie go oraz bezpieczne przemieszczenie w wyznaczone miejsce. Stosujemy je w niebezpiecznych i uciążliwych warunkach, wykonują one zadania, których nie powinni podejmować się ludzie z powodu wymaganej siły lub precyzji, ale także w przypadku powtarzalnych i monotonnych prac, jak na przykład obsługa taśmy produkcyjnej.

Zalety

Niewątpliwymi zaletami wprowadzenia do produkcji chwytaków przemysłowych jest zwiększenie wydajności, ponieważ maszyna w przeciwieństwie do ludzi nie męczy się, co najwyżej może się przegrzać. Odchodzą także koszty zatrudnienia pracownika, ponieważ robot nie potrzebuje pensji, trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że te koszty znikają, ale wcześniej trzeba zainwestować w robota, więc zwraca się to dopiero po pewnym czasie.

mali ludzie na budowie

Wybierz dobrze

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas każdego zakupu nowych części, maszyn lub innych użytecznych przedmiotów, to bezpieczeństwo. Warto sprawdzić, czy jest jakakolwiek informacja o jego współczynniku. Może się to wydawać przesadą, jednak wybór bezpiecznego sprzętu zawsze procentuje w przyszłości, szczególnie wtedy, gdy zapobiegniemy zniszczeniu przenoszonych przez chwytak rzeczy. Niezbędne jest przede wszystkim zabezpieczenie na wypadek nagłej utraty ciśnienia. W takiej sytuacji chwytak upuszcza trzymaną rzecz. Niewątpliwie jest to coś, czego wolelibyśmy uniknąć i dlatego właśnie przed zakupem trzeba sprawdzić, czy chwytak ma wbudowane zabezpieczenie sprężynowe lub zawór zwrotny. Jedna z tych części bez wątpienia wystarczy, żeby zabezpieczyć chwytak. Istnieje jednak możliwość podwójnego zabezpieczenia, gwarantują je chwytaki posiadające zabezpieczenie sprężynowe i zawór zwrotny. W takim przypadku mamy pewność, że w momencie, gdy nie zadziała nam jedna ochrona, pozostaje jeszcze druga, a jest bardzo mało prawdopodobne, żeby obie popsuły się w tym samym momencie.

 

Comments are closed.