Przemysł w Polsce

Czym jest przemysł 4.0 i jakie oferuje innowacyjne rozwiązania?

2 września 2019 at 09:42 By

Przemysł 4.0 jest koncepcją, która już od kilku lat coraz wyraźniej zaznacza się w codziennym życiu każdego człowieka i całkowicie odmienia sposób, w jaki postrzegamy współczesne działanie różnych gałęzi przemysłu. Pod pojęciem kryje się nic innego, jak nowe technologie, dzięki którym w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnej rewolucji przemysłowej i z pomocą których współczesna produkcja i gospodarka mogą posuwać się do przodu efektywnie. Czym jest przemysł 4.0 i jakie innowacyjne rozwiązania oferuje?

Przemysł 4.0 – innowacje nie tylko w branży IT

Wśród celów działania, jakie stawia dziś przed sobą wiele przedsiębiorstw, regularnie pojawiają się kwestie takie jak zmniejszanie kosztów produkcji, zwiększanie efektywności, różnorodność asortymentu, ale też przede wszystkim postawienie na maksymalne zwiększenie oferowanej jakości produktów. Cele te powielają się już od początków historii przemysłu i z każdą kolejną rewolucją przemysłową zdają się być coraz bliższe do osiągnięcia. Po latach, wraz ze zmianą dynamiki rynku, wprowadzone jeszcze niedawno innowacje przestają odgrywać jednak tak wielką rolę, a przemysł zaczyna poszukiwać nowych rozwiązań i pomysłów na doskonalenie swoich działań. Produktem takich poszukiwań jest właśnie przemysł 4.0 i wszystkie innowacje, jakie ze sobą niesie.

Współcześnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, ściśle powiązaną z rozwojem i dynamiką działania przemysłu jest automatyzacja i informatyzacja procesów. Dziś nie dziwi już nikogo widok maszyn samodzielnie wykonujących zaprogramowane im zadania, które jeszcze do niedawna były wykonywane przez człowieka. Same komputery, a nawet nowocześniejsze roboty nie są jednak w dalszym ciągu wystarczające – przemysł 4.0 zdaje się dążyć do stanu, w którym produkcja będzie mogła posuwać się bez udziału człowieka, za jednym dotknięciem odpowiedniego przycisku. Możliwości zdalnie sterowanych maszyn, wykorzystania sieci i Internetu, a także nowe rozwiązania informatyczne już dawno wykroczyły poza branżę IT i dziś zmieniają nasze rozumienie przemysłu.

Jak przemysł 4.0 zmienia oblicze współczesnej produkcji?

Potrzeba ciągłego rozwoju i doskonalenia w przemyśle wynika przede wszystkim z nieustannie rosnącej konkurencji i oczekiwań klientów. Rozwiązania i innowacje oferowane przez przemysł 4.0 gwarantują szansę nie tylko zwiększenia efektywności produkcji i obniżenia jej kosztów, ale też umożliwiają produkcję mniejszych ilości bardziej spersonalizowanych produktów, zaprojektowanych pod kątem indywidualnego klienta. W rezultacie otrzymujemy więc lepszej jakości produkty dedykowane dla nas, a nie uogólnione do jednego rynkowego standardu. Dzięki automatyzacji ich cena nie musi być przy tym wyższa, niż cena towarów produkowanych masowo – to jeden z największych uroków rewolucji przemysłu 4.0.

Jakie główne innowacje wprowadzane są do współczesnego przemysłu dzięki obecności nowych technologii? Dużą rolę odgrywa tu cyfryzacja i informatyzacja produkcji. Tworzone systemy inteligentnych fabryk umożliwiają komunikowanie się maszyn pomiędzy sobą, bez udziału człowieka, zachowując przy tym znacznie wyższą precyzję działania i ograniczając ryzyko naturalnego błędu ludzkiego. Co ważne, inteligentne łączenie się ze sobą maszyn i zdalne sterowanie produkcją obejmie tu już nie tylko pojedyncze urządzenia, ale całe etapy produkcji. To jedna z większych szans na zwiększenie tempa, wydajności i elastyczności produkcji. Maszyny są od siebie współzależne i działają tak, by osiągać jak najlepsze rezultaty w jak najkrótszym czasie.

Gdzie szukać rozwiązań z obszaru przemysłu 4.0

Inwestowanie w zupełnie nowe systemy produkcyjne, choć wymaga zwiększonego nakładu finansowego na początkowych etapach inwestycji, zwraca się dość szybko dzięki poprawie jakości i efektywności całej produkcji. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zautomatyzowane maszyny i komputery przemysłowe mogą być traktowane jako przemysł 4.0 – na rynku działa obecnie stosunkowo niewiele firm oferujących prawdziwie kompleksowe rozwiązania dla całych łańcuchów produkcyjnych. Jedną z nich jest firma Erowa, oferująca kompletne rozwiązania wpływające na lepszą efektywność produkcji w przemyśle metalowym.

Uniwersalne i wszechstronne produkty marki działają w zakresie czterech obszarów usprawniania działań przedsiębiorstwa – standaryzacji, organizacji, automatyzacji produkcji oraz integracji. Wszystkie dostępne systemy, wśród których znalazły się między innymi inteligentne systemy mocowania detalu, inteligentne stacje pomiarowo-kontrolne, systemy automatyki współdziałające z obrabiarkami, czy wreszcie oprogramowania do zarządzania inteligentną produkcją są doskonałym przykładem tego, jak wiele elementów może pracować wspólnie w kierunku poprawy wydajności produkcji, nie wymagając przy tym bezpośredniej pracy człowieka. To nowa wizja przemysłu, z którą współczesny rynek musi oswajać się coraz szybciej.

Comments are closed.