Maszyny i urządzenia

Uchwyty do maszyn produkcyjnych a standaryzacja procesu produkcji

28 lipca 2020 at 15:34 By

standaryzacja produkcji

Zakłady produkcyjne działające obecnie na rynku stale inwestują w najnowsze technologie oraz systemy, które znacznie przyśpieszają procesy produkcji w firmie. Aby zapewnić stały rozwój oraz jak najefektywniejszą pracę zakładu, wdrażane są specjalistyczne systemy, które mają na celu ustandaryzować czas pracy, jakość wyrobów oraz czas dostaw do klienta.

Standaryzacja procesu produkcyjnego, a uchwyty mocujące

Jednym z pierwszych etapów standaryzacji produkcji w firmie jest inwestycja w specjalistyczne mocowania w maszynach dla materiałów, które poddawane są obróbce. Określone uchwyty stanowią uniwersalny interfejs i połączenie pomiędzy maszyną a materiałem, który będzie poddany obróbce.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą zadbać o kompleksową powtarzalność produkcji oraz wysoką jakość produktów, które są wykonywane z obrabianych materiałów. Dodatkowo inwestycja w uchwyty do maszyn produkcyjnych zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac.

Ważnym aspektem jest także zminimalizowanie czasu przestoju podczas ustawiania materiału na obrabiarce. Warto wiedzieć, że dzięki uchwytom mocującym każde zadanie może zostać bezinwazyjnie chwilowo przerwane na poczet wykonania innego, które jest w danym momencie bardziej istotne.

Standaryzacja – co to takiego?

Proces standaryzacji w firmie składa się z czterech kroków. Do elementów, które zalicza się w ten proces należą systemy mocowań i uchwyty do maszyn. Ciekawostką jest fakt, że uchwyty mocujące pozwalają na ustawienie maszyn z mikronową dokładnością, co jest niezwykle ważne w celu zapewnienia powtarzalności produkcji. Do podstawowych systemów standaryzacji w zakładach produkcyjnych wykorzystuje się kilka systemów narzędziowych takich jak:

 

  • System ITS – umożliwia szybkie i dokładne oczyszczanie maszyny z wiórów oraz bezinwazyjną zmianę obrabianego materiału. Warto wiedzieć, że mocowania tego typu systemu mogą być ustawiane poza stołem maszynowym co znacznie ułatwia to zadanie.
  • System MTS/MTS+ – jest to tak zwany elastyczny system narzędziowy. Takie rozwiązanie pozwala na montaż maksymalnie duże rozmiary materiałów w obrabiarce, których rozmiar zależy tylko i wyłącznie od wielkości stołu obrabiarki. Tego typu system pozwala na pojedynczą jak i wielokrotną paletyzację za pomocą kilku uchwytów MTS lub płyt bazowych.
  • System PM – jest to system, który znacznie skraca czasy przestojów oraz pozwala na szybką wymianę materiałów w prasach proszkowych.
  • System zero point – jest to idealne rozwiązanie ze względu na sposób montażu za pośrednictwem automatycznie dopasowanej siły sprężyny. Jest to system, którego mocowanie cechuje się wyższą żywotnością sprężyn. Dzięki temu można wytwarzać unikalne produkty
    w pojedynczych partiach.
  • System WEDM – eliminuje nieproduktywny czas, który poświęcony jest do ustawienia
    i przygotowania określonych detali oraz materiałów do obróbki na maszynach WEDM. Dzięki specjalnej kombinacji imadeł oraz elementów dociskowych każdy element może być zamocowany w odpowiedni sposób, który ułatwi produkcję. Warto też wspomnieć, że system tego typu ułatwia powtarzalność prac produkcyjnych oraz zwiększa bezpieczeństwo podczas montażu elementów do obrobienia.

 

Dzięki wszystkim powyższym systemom można zapewnić w zakładzie produkcyjnym szybszą oraz bezpieczniejszą pracę z materiałami do obróbki na maszynach. Warto inwestować w najnowsze technologie związane z uchwytami i mocowaniami materiałów na stołach maszynowych, ponieważ takie rozwiązania znacznie skrócą nieproduktywny czas potrzebny na zmianę materiału obrabianego jak i ustawień maszyny. Ważny jest też fakt, że uchwyty pozwalają ustandaryzować procesy produkcyjne oraz zwiększyć powtarzalność wykonywanych produktów. Skraca się także końcowy czas produkcji ze względu na szybsze dopasowanie ustawień maszyny do obrabianego elementu.

Comments are closed.