Jak zostać audytorem wiodącym?
17 lutego 2022 at 09:56 By Redaktor MK
Audytor wiodący jest osobą odpowiedzialną za sporządzenie planu audytu, zapewnienie niezależności zespołu audytowego, przedstawienie wyników kierownictwu wyższego szczebla oraz weryfikację działań, które należy podjąć w celu spełnienia wykrytych niezgodności. Powinien cechować się wysokimi zdolnościami organizacyjnymi i kierowniczymi, zarządzaniem, zdolnościami przywódczymi i dużym zaangażowaniem w sprawy firmy.
Jak zatem zostać Audytorem Wiodącym?
Niegdyś było tak, że certyfikacja równała się kompetencjom, a szkolenia na Auditora Wiodącego były podejmowane nie tylko przez Auditorów Wiodących Jednostek Certyfikujących, ale również m.in. przez Konsultantów i Kierowników ds. Jakości, Środowiska chcących rozwijać swoje umiejętności i wiedzę.
Od 2011 roku sam Certyfikat Audytora Wiodącego nie jest już akceptowany jako dowód kompetencji, co jasno wynika z normy ISO 19011 „Wytyczne dotyczące audytowania systemów zarządzania”. Definiuje ona kompetencje jako „zdolność do zastosowania wiedzy i umiejętności w celu osiągnięcia zamierzonych wyników”.
Jakie kompetencje powinien posiadać audytor wiodący?
Norma ISO 19011 określa 5 kategorii w określaniu kompetencji audytora, a mianowicie:
- Kompetencje ogólne: wiedza organizacyjna, umiejętności i doświadczenie; niezbędnym elementem jest praca na poziomie nadzorczym lub kierowniczym.
- Zachowanie osobiste: wymagany jest szereg cech osobistych i zachowań zawodowych, w tym etyczność, otwartość, dyplomacja, spostrzegawczość, spostrzegawczość, wytrwałość, zdecydowanie, wrażliwość kulturowa, zdolność do podejmowania decyzji pod presją czasu, itp.
- Wiedza i umiejętności: do pomyślnego zakończenia audytu wymagane są ogólne kompetencje (w tym umiejętności audytorskie) oraz poziom wiedzy i umiejętności specyficznych dla danej dyscypliny oraz sektora (tj. w zakresie odpowiedniej normy ISO oraz audytowanego sektora gospodarki).
- Osiągnięcie kompetencji audytora: po uzyskaniu Certyfikatu Audytora ISO można zdobyć doświadczenie poprzez udział w szeregu audytów właśnie w roli Audytora Zespołu.
- Osiągnięcie kompetencji lidera zespołu audytorów: przy odpowiednim doświadczeniu, umiejętność skutecznego kierowania zespołem audytorów i interakcji z audytowanymi oraz wykonywania związanych z tym zadań administracyjnych (ustalenia z audytu, wnioski z audytu, raport z audytu, itp.)
Uzyskanie kompetencji Auditora Wiodącego ISO
Jakie są zatem warunki i wymagania, aby stać się kompetentnym Audytorem Wiodącym ISO?
By zostać Audytorem Wiodącym ISO, należy podjąć następujące kroki:
- Upewnij się, że masz temperament i cechy osobowe potrzebne do bycia skutecznym Audytorem Wiodącym.
- Sprawdź, czy posiadasz doświadczenie techniczne, wiedzę merytoryczną, doświadczenie w zakresie nadzoru i zarządzania, niezbędne do przeprowadzenia audytu.
- Zrób kurs certyfikacyjny na Audytora Wiodącego ISO; ISO szkolenia.
- Przeprowadzaj audyty wewnętrzne tak często, jak to tylko możliwe – 3 razy w roku to swoiste minimum niezbędne do utrzymania umiejętności audytowania. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza.
- Zwróć się do jednej lub kilku Jednostek Certyfikujących z prośbą o przeprowadzenie audytu. Dobre umiejętności techniczne i znajomość branży otworzą Ci szerokie możliwości w tym zakresie. Na początku możesz zostać zaangażowany jako ekspert techniczny, który będzie towarzyszył zespołowi audytorów. Możesz też zostać poproszony o pełnienie roli Obserwatora, aby w trakcie pracy lepiej zrozumieć procesy stosowane przez jednostki certyfikujące. Każda praktyka w tym zakresie jest cenna, nie marnuj więc nadarzających się okazji.
- Kolejnym etapem jest praca jako Audytor Zespołu. Aby móc przejść do kolejnego etapu wymagane jest przeprowadzenie pewnej minimalnej liczby audytów.
- W końcu, po pozytywnej ocenie, jako kompetentny audytor, zostajesz poproszony o kierowanie zespołem audytorów. W tym momencie jesteś już Audytorem Wiodącym.
Comments are closed.