Przemysł w Polsce

3 sposoby na wykorzystanie niepotrzebnych palet

2 kwietnia 2021 at 09:18 By

meble z palet przemysłowych

Recykling we współczesnych czasach jest koniecznością, podobnie jak upcycling, czyli przerabianie odpadów, nadawanie im drugiego życia. Ekologiczne rozwiązania, polegające na odzyskiwaniu materiałów do stworzenia nowej jakości produktu, jest bardzo modne. Korzystając z własnej kreatywności i wyobraźni możemy samodzielnie stworzyć oryginalny i niepowtarzalny produkt, ponieważ z odpadów można zrobić praktycznie wszystko. Przykładem niech będą tak popularne obecnie meble z palet, które określa się recyklingiem 2.0. Przyczyniamy się w ten sposób do wykorzystywania odpadów, które zapewne trafiłyby na wysypisko. Wykorzystując palety do ozdoby domu lub ogrodu, zadbamy o przyrodę i stworzymy ciekawy design niskim kosztem.

Jakie palety wybrać?

Dzięki drewnianym paletom możemy stworzyć niezwykle oryginalne ozdoby lub sprzęty nie tylko do ogrodu, ale również domu. Najlepsze do dekoracji ogrodowych są palety euro o wymiarach standardowych 1200 na 800milimetrów. Posiadają one wzmocnioną konstrukcję, dlatego doskonale sprawdzą się jako meble ogrodowe. Poza tym wykonane z drewna sosnowego łatwiej poddają się obróbce. Można je kupić w skupach palet. Warto również zapytać znajomych, którzy remontowali dom lub w pobliskim składzie budowlanym, bądź magazynie. Poza tym są dostępne w różnych rozmiarach, więc można wybrać takie, jakie najbardziej będą odpowiadały naszej koncepcji stworzenia sprzętu do ogrodu lub domu. W palety zaopatrzysz się u producenta palet drewnianych – Industripalety Szczecin. 

palety przemysłowe

Jak zrobić stolik z palety?

Stolik jest jednym z prostszych do wykonania przedmiotów. Nie wymaga wielu zabiegów, wystarczy po prostu oszlifować paletę w celu usunięcia nierówności, szorstkiej powierzchni lub drzazg. Kolejną czynnością jest zamontowanie kółek, bo ma to być stolik mobilny. Dla zabezpieczenia przed zniszczeniem, wilgocią warto pomalować ją impregnatem do drewna.

Jak zrobić meble z palet do ogrodu, na taras lub balkon?

Meble z palet do ogrodu, na taras lub balkon robi się stosunkowo szybko. Nie wymagają dużych umiejętności w majsterkowaniu. Dodatkowych ich atutem jest fakt, że nie wymagają dużych nakładów finansowych, a efekt końcowy jest zachwycający. Proste w konstrukcji pasują właściwie do każdego wnętrza, a w ogrodzie, na tarasie lub balkonie prezentują się rewelacyjnie. Można je zabezpieczyć impregnatem lub pomalować na dowolny kolor. Najczęściej z palet wykonuje się stoliki i kanapy. Kanapa, narożnik lub sofa będzie nie tylko doskonale prezentowała się na zewnątrz, ale również we wnętrzu, szczególnie zaaranżowanym w stylu industrialnym, ze względu na prostotę ich konstrukcji. Aranżacji balkonu, tarasu lub części rekreacyjnej ogrodu dopełni stolik, który także sprawdzi się w salonie urządzonym nie tylko w stylu skandynawskim, ale również industrialnym, nowoczesnym. Trzeba pamiętać koniecznie o zakupie bądź samodzielnym wykonaniu, dla wygody osób korzystających, poduszek na kanapę, narożnik lub sofę.

Meble z palet krok po kroku

Pierwszą czynnością jest skompletowanie narzędzi i oczywiście samych palet przeważnie o wymiarach standardowych 1200 na 800 milimetrów, które mają wzmocnioną konstrukcję. Potrzebne będą również: metalowe kątowniki i płaskowniki, śruby, wkrętarka, szlifierka, masa szpachlowa, impregnat lub emalia do drewna, oraz wałki i pędzle do malowania. Pierwszym krokiem jest wymierzenie powierzchni do zagospodarowania w celu ustalenia wymiarów mebli. Kolejnym krokiem jest wyszlifowanie palet, uzupełnienie nierówności masą szpachlową do drewna. Następnie należy je zaimpregnować i nałożyć farbę. Kolejną czynnością jest przymocowanie do siebie palet z wykorzystaniem kątowników, płaskowników lub śrub. Ostatnim krokiem jest przygotowanie poduszek lub materacy na siedziska.

sofa z palet przemysłowych

Wertykalny ogród z palet

Paleta pięknie się prezentuje jako kwietnik. Kwiaty można posadzić w palecie, ale trzeba dno wyłożyć folią. Innym sposobem jest przymocowanie do niej pojemników na rośliny lub doniczek. Wcześniej trzeba paletę oszlifować i pomalować na dowolny kolor.

Drewniane palety są niezwykle atrakcyjnym materiałem do dekorowania wnętrz i ogrodów.

Comments are closed.