Maszyny Przemysłowe

Zasada działania frezarki CNC

26 kwietnia 2021 at 10:06 By

frezarka CNC

Komputerowe frezarki sterowane numeryczne zrewolucjonizowały proces obróbki. W tego typu urządzeniach wykorzystujemy komputer do sterowania maszyną, która produkuje konkretne przedmioty. Po umieszczeniu bloku materiału w frezarce CNC po określonym czasie otrzymamy gotowy produkt.

Jak właściwie działają te maszyny?

Czym jest frezarka CNC?

Maszyny tego typu są sterowane za pomocą komputerów. Jeżeli chcemy z bloku materiału wyprodukować gotowy produkt podajemy odpowiednie dane w systemie chromatycznym. Operacje są wykonywane po kolei przez programowalny sterownik logiczny w urządzeniu. W nośniku pamięci mamy też pewne teoretyczne polecenia wstępnie zaprogramowane.

Zalety frezarek CNC

Zastosowanie nowoczesnych technologii obniża koszty produkcji, zwiększa zyski, oszczędza czas i poprawia dokładność pracy. Jest to szczególnie widoczne przy złożonej obróbce. Często wykorzystuje się je nie tylko do obróbki metalu, ale również do pracy z drewnem.

By nadążyć za współczesnym światem firmy coraz częściej decydują się na komputeryzację przy wykorzystaniu urządzeń CNC. Zapewnia ona dużą elastyczność w projektowaniu i produkcji.

Jak działają frezarki CNC?

Frezarki CNC działają na bazie systemów CNC. Oznacza to, że urządzenia są w pełni skomputeryzowane, i tylko w ten sposób możemy nimi sterować. W tych systemach dedykowany komputer dba o wykonanie wszystkich niezbędnych działań zgodnie z programem wykonawczym przechowywanym w jego pamięci.

Program inicjuje operacje takie jak włączenie i wyłączenie silnika, wymiana narzędzi, palet itp. Wszystkie działania zachodzą w ramach określonego układu współrzędnych. Właśnie dzięki temu te maszyny są wyjątkowo precyzyjne.

operator CNC

Położenie każdej ruchomej części frezarki jest automatycznie kontrolowane za pomocą czujników. Jeżeli pojawi się taka potrzeba jest ono korygowane i wraca do miejsca, które wcześniej zaprogramowaliśmy w kontrolerze.

Po tym jak system przekaże dane polecenie do maszyny, musi się upewnić, że zostało ono wykonane. Odbywa się to za pomocą tzw. sprzężenia zwrotnego. Niektóre czujniki, jak chociażby czujnik zbliżeniowy, wyłącznik krańcowy, przełącznik ciśnienia, przepływu czy pływakowy używane są do monitorowania wykonywania operacji.

Dzięki temu w trakcie działania maszyna wciąż monitoruje stan projektu. Jeżeli jakikolwiek czujnik nie zadziała w odpowiednim momencie i nie będzie sprzężenia zwrotnego system wygeneruje komunikat o błędzie. Ten system nazywany jest zamkniętą pętlą.

Komputery towarzyszą nam obecnie wszędzie, może się więc wydawać, że programowanie takiego urządzenia jest proste. Jednak sprawna praca na frezarce tego typu wymaga dużych kwalifikacji, dlatego operatorzy tego typu urządzeń mogą liczyć na wysokie zarobki.

Jak programuje się frezarki CNC?

Dobrzy operatorzy takich  urządzeń potrzebują znajomości zasad programowania, fizyki i geometrii. Jednak jedną z najważniejszych cech, której potrzebujemy w tym zawodzie to świetna wyobraźnia przestrzenna. By zaprogramować frezarkę CNC musimy wpisać do komputera maszyny określone polecenia.

Tak naprawdę, programowanie możemy opisać jako szczegółowy zapis ruchów wykonywanych przez frezarkę. Podajemy je w formie kodu alfanumerycznego. To one ściśle określają pracę frezarki i sprawiają, że wykona ona produkt o określonym kształcie i wymiarach. Jeżeli źle coś sobie zwizualizujemy i wpiszemy, frezarka wykona inny produkt o innych wymiarach.

W nowszych urządzeniach tego typu możemy liczyć na usprawnienia. Często wyposażone są one w czytniki do wprowadzania programu sterującego. Nowoczesne modele umożliwiają korzystanie z programów sterujących wgrywanych z nośnika bezpośrednio do urządzenia.

Dzięki temu nie musimy wprowadzać kodu ręcznie, linijka po linijce.

maszyna CNC

Czytnik to kluczowy element tego typu urządzeń. Przesyła on nasz kod do dekodera, który „tłumaczy” go na język zrozumiały przez sterowanie numeryczne. Informacje dzielone są na te geometryczne, czyli określające kształt i wymiary, oraz technologiczne, czyli mówiące o warunkach obróbki.

Koniec końców całość informacji zmieniana jest w impulsy elektryczne i przesyłana do frezarki.

Frezarki CNC to duże usprawnienie w pracy firmy. Działają szybko i sprawnie, więc pozwalają zmniejszyć koszty i zwiększyć zyski. Dzięki precyzji wykonania, będziemy mieli również mniej reklamacji czy usterek.

To niewątpliwie przyszłość przemysłu. Pamiętajmy jednak, że podstawą ich prawidłowego funkcjonowania są ludzie, którzy potrafią je prawidłowo zaprogramować – profesjonalne usługi frezowanie JLB MET Szczecin.

Comments are closed.