Maszyny i urządzenia

Zakup wózka widłowego – jaki wybrać? – nowy czy używany

21 maja 2019 at 08:55 By

nowe uzywane wozki widlowe

W Twojej firmie potrzebny jest nowy wózek widłowy? A może jest potrzeba kupienia kilku takich wózków? Na pewno zastanawiasz się, na jaki się zdecydować, co trzeba wziąć pod uwagę i generalnie chcesz się dowiedzieć, co jest istotne podczas kupowania takiego wózka. W tym artykule dowiesz się podstawowych informacji na temat tych maszyn i podpowiemy, jakie są zalety kupowania wózka nowego, a jakie zalety oferuje zakup wózka używanego.

Charakterystyka wózka widłowego

Do czego dokładnie służy wózek widłowy i jak wygląda? Warto poznać jego dokładną charakterystykę, aby wiedzieć, czego szukać. Wózek widłowy to niewielki pojazd czterokołowy posiadający z przodu duże widły, na których można przewozić sporych gabarytów ładunki. Taki wózek pozwala na swobodny transport różnorodnych produktów w takich miejscach jak magazyny czy duże hale oraz na wszelkich przestrzeniach, po których można się takim wózkiem przemieszczać. Aby poruszać się takim wózkiem, trzeba ukończyć odpowiedni kurs, podczas którego kursant zapoznaje się z zasadami działania tego pojazdu i uczy się, w jaki sposób bezpiecznie przewozić towary. Istnieje kilka rodzajów wózków, można wyróżnić, między innymi, wózki terenowe czy wielokierunkowe.

wozek widlowy na placu rozładunku

Jaki wózek widłowy kupić do firmy?

Kiedy Twoja firma chce zakupić wózki widłowe, pojawiają się liczne pytania związane z tym, szczególnie jeśli wózki mają być używane po raz pierwszy. Na pewno warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób wózek ma być konkretnie używany, aby zakupić właściwy model. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi Twoja firma, dowiedz się w sklepie z wózkami, który wózek będzie do danej działalności najbardziej funkcjonalny. Czasami jest to związane ze specyfiką poruszania się wózka w danej przestrzeni, a czasami trzeba dobrać wózek pod względem ciężaru, jaki będzie musiał unieść. Wózki różnią się również tym, że niektóre są elektryczne, a inne to pojazdy spalinowe – pod tym względem również trzeba go dopasować do potrzeb i specyfiki działania firmy.

Nowy czy używany wózek widłowy?

Jedną z głównych kwestii podczas kupowania wózka widłowego jest również wybór pomiędzy nowym a używanym wózkiem. Który zatem wybrać? Zależy to od wielu czynników. Oczywistą zaletą wózków nowych jest to, że są maksymalnie sprawne i często posiadają najnowocześniejsze udogodnienia. Z drugiej strony nowy wózek widłowy będzie nieco droższy od używanego. Jeśli zaś chodzi o wózek używany, wydasz na niego mniej, ale będzie wiadomo, że jest on już do pewnego stopnia eksploatowany.

używany wózek widłowy

Tak można w ogólny sposób porównać nowe wózki widłowe ze starymi, lecz warto zastanowić się trochę dłużej, ponieważ zazwyczaj w praktyce wszystko wygląda odrobinę inaczej. Wózki używane mogą mieć za sobą jedynie krótki okres eksploatacji, dlatego kupując wózek używany poprzednio, na przykład, przez dwa miesiące, okazuje się, że udało Ci się trafić na świetną okazję kupienia prawie nowego pojazdu. Oprócz tego warto mieć świadomość, że dobre firmy sprzedające wózki zajmują się również ich serwisowaniem. Przykładem jest firma Altri, która oferuje używane wózki widłowe, które przechodzą kompleksowy serwis, a więc są idealne do użycia od razu. Co więcej, oferują oni serwisowanie wózków nawet po wygaśnięciu gwarancji producenta.

Podczas wyboru wózka widłowego warto więc wziąć pod uwagę to, ile dany pojazd faktycznie był używany i w jakim jest stanie. Jeśli dany wózek był zaniedbywany i niewłaściwie używany, mógł doznać wielu uszkodzeń nawet w krótkim czasie. W ten sam sposób wózek używany przez rok czy dłużej, który był używany profesjonalnie i z ostrożnością może być w niemal idealnym stanie i służyć przez kolejne lata. Zatem pod względem użytkowania wózki widłowe używane po serwisie będą z całą pewnością działały równie dobrze, co nowe, dlatego nie warto przepłacać i lepiej kupić używany wózek, szczególnie jeśli firma ma ograniczone fundusze. Z kolei, jeśli wózek był eksploatowany długo, warto zainwestować w nowy, ponieważ za jakiś czas prawdopodobnie będzie trzeba i tak kupić nowy model. Wybór zależny jest więc od konkretnego pojazdu oraz od zapotrzebowania firmy, oraz jej planów.

Comments are closed.